Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 16:17 Bu haber 2899 kez okundu
 
Tire Edebiyat ve Sanat Derneği Kuruldu
Tire’de Edebiyat ve Sanata olan ilgiyi arttırmak ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurulan Tire Edebiyat ve Sanat Derneği faaliyetlerine başladı.
Kültür-Sanat Haberi
Tire Edebiyat ve Sanat Derneği Kuruldu

Kurucu Başkanlığını Kasabadan Esinti Dergisi'nin Yazı İşleri Sorumlusu Cüneyt Tanyeri’nin üstlendiği Tire Edebiyat ve Sanat Derneği, edebiyata ve sanata yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

 

TESAD yönetimi yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 

Bugün itibariyle Tire Edebiyat ve Sanat Derneğini (TESAD) kurduk. Başkanlığını Kurucu Başkanlığını Kasabadan Esinti dergisi Yazı İşleri Sorumlusu Cüneyt TANYERİ’nin üstlendiği TESAD’ın hiçbir siyasi amacı ve beklentisi bulunmamaktadır. TESAD’ın kuruluşundaki amaç, adında da belirtildiği üzere öncelikle yerelde Tire’mize ve ardından ulusal olarak ülkemizde edebiyat ve sanatın gelişimine elinden geldiğince katkı vermektir.

 

                Tire; tarihî anlamda zengin olduğu kadar edebiyat-sanat alanında da zengin olmalı, kendi vatandaşlarına ve çevre il-ilçelere model teşkil etmelidir fakat ne yazık ki tarihî birikiminin kısmen de olsa farkında olan Tire’miz, edebiyat-sanatta bu potansiyelini görememekte, üstelik bu konuda hiçbir tamamlayıcı çalışmada bulunmamaktadır. Edebiyat dendiğinde Lamartine gibi dünyaca ünlü bir şairin dört yıl gibi uzun bir süre Tire’mizde yaşadığından söz edilmekte fakat bundan ötesine gidilmemektedir. Yereldeki şair-yazarlarımız da kendilerinin ihmal edilmesinden rahatsız! Tire’de Kasaba’dan Esinti dergisi var, peki Tireli edebiyatseverler nerede? Kamu kurum ve kuruluşları her şeye destek oldukları gibi bir ülkenin can damarlarından olan edebiyat-sanata niçin destek olmazlar? Tire’mizde niçin ulusal çapta şiir, hikâye ya da roman yarışmaları olmaz? Şeyh Bedrettin’imiz varken neden böyle değerli bir isim tarih kitaplarında bırakılır da “Şeyh Bedrettin Yarışmaları” düzenlenerek Tire’mizin ülkemizde tanıtımı yapılmaz? Tire’mize ulusal çapta bir şair-yazar en son ne zaman geldi, unuttuk bile. Neden Tire’miz, şair-yazarlarımızın uğrak noktası hâline getirilmez?  

 

Sorunlarımız ne yazık ki her meselede olduğu gibi edebiyatımızda da çok. Biz; TESAD olarak Tire’mizde tamamen edebiyat-sanat odaklı olarak çalışmak, insanlara sanat zevki aşılamak ve elbette bilinçli bir okur kitlesi yaratmak istiyoruz. Yapacağımız çalışmaları bize destek vermek isteyen diğer tüm Sivil Toplum Örgütleri ve edebiyat-sanatseverlerimizle gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. Kapımız herkese açık. Gelin edebiyatımıza, sanatımıza hep beraber sahip çıkalım. Güzel Tire’mizden yeni şairler, yeni yazarlar, yeni sanatçılar çıkması için omuz omuza verip mücadele edelim. Bugünden yarına gerçekleşmeyecek hedefler, uzun soluklu çalışmalar ister. Altı yıldır bireysel olarak içinde bulunduğumuz bu sürece dernekleşerek devam ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz ve daha nicesi olan sorunlarımıza hep beraber çare bulmaya çalışalım. TESAD, Tireli vatandaşlarımızın bir derneğidir. Hep beraber çalışalım. Yolumuz açık olsun. Bu basın bildirisi tüm kurum, kuruluş, yazar, şair, ve sanatçılarımıza açık çağrıdır. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Edebiyat, ve, Sanat, Derneği, Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı