Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 09:39 Bu haber 1486 kez okundu
 
TİRE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SEZONU AÇIYOR
Tire Doğa Sporları Kulübü 2019-2020 Yürüyüş Sezonunu Doğanbey - Milli Park Parkuruyla Açıyor.
Spor Haberi
TİRE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SEZONU AÇIYOR

Doğada ve doğal ortamda, bir malzeme yardımıyla veya malzemesiz olarak yapılan sporların tümüne  doğa sporları denir.

Dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, kampçılık, mağara dalışı, kanyon geçişi  benzeri aktiviteler doğa sporlarına örneklerdir.. Çünkü yaşamın özü harekettir.

Günümüz teknolojileri öylesine hızlı gelişmekte ki, otomasyon ve mekanizasyon artık insan yaşantısı içinde daha fazla yer tutmaktadır. Teknoloji kullanımlarında ise artık her şey insanın rahatlığı için düşünülmektedir.  Her şey artık aletler makinalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu da günlük yaşam içinde insanı daha hareketsiz konuma sokmaktadır. Günümüzdeki bu az hareketlilik sonucu Kalp-Damar hastalıklarının son yıllardaki artışı başta geliyor.

İnsan bu hareket azlığı ile başa çıkmak, yaşam kalitesini yükseltmek, fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale getirebilmek amacıyla “spor” olgusunu yarattı. Sporun insan sağlığına, kişinin bedensel ve zihinsel gelişimine yaptığı katkılar saymakla bitmez.

Son dönemlerde Spor faaliyetleri içinde grafiği hızla artan yeni bir dal oluşmaya başladı ki, her yaş ve meslek grubundan insanın ilgi odağı haline geldi… Doğa sporları…

Doğa yürüyüşleri çok fazla teknik beceri ve yeterlilik gerektirmeyen biraz bilgilendirme ve biraz da kondisyon ile herkesin rahatlıkla yapabileceği bir faaliyettir.

Doğa yürüyüşlerinin bir sonraki aşaması ise dağ yürüyüşleridir. Doğa yürüyüşlerinden farkı ise, zorluk derecelerinin biraz daha yüksek olması ve dağcılık kategorisi içinde de yer almasıdır. Dağcılık; içinde eğitim, ilkyardım, teknik beceri, kondisyon,  beslenme, yön bulma ve arama kurtarmaya varana kadar bir çok alanda bilgi birikimi, tecrübe ve yeterlilik gerektiren bir spor dalıdır.

Doğa sporlarının, adrenalin seviyesinin yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Ama insan sağlığı ve gelişimine katkısı da bir o kadar fazla ve tartışma gerektirmeyen diğer bir gerçektir. Doğa sporları insanda disiplin, kararlılık, uyum, dayanıklılık ,karar verme ve uygulama gibi becerilerin gelişimine katkı sağlar.

TREKKING

Aslında bizlerde doğanın bir parçasıyız ve doğa her zaman bizi çağırıyor. Doğanın bu çağrısına kulak vermeye ve kendinizi daha fazla özgür hmek için hafta sonunu doğaya ayırınız...

Kimler trekking sporu yapabileceği akla gelirse buna yürüyebilen herkes diye cevap vermek yanlış olmaz. Elbette herkes her yere yürüyemez. Çok zorlu, profesyonellik gerektiren parkurlarda vardır. Ama herkesin yürüyebileceği parkurlarda var. Fiziksel kondisyonuna göre sağlıklı olan ve yürüyebilen herkes hedefe varır geç yada erken önemli değil. Zaten trekking bir yarışmada değildir.

HİKİNG NEDİR

Yoğun iş hayatının neden olduğu stres, kent gürültüsü ve özellikle oturarak çalışan insanlarda görülen beden ve ruh sağlığını geliştiren doğal terapi yoludur. Hiking özellikle hafta sonu şehir yaşantısından uzaklaşmak, doğayla iç içe bir günü geçirmek amacıyla grup halindeki yürüyüşlerdir. Bedensel ve ruhsal sağlığa ek olarak Doğal Park ve güzel manzaralı açık alanların bozulmaması ve çevre farkındalığının gelişmesi konularında da etken haline gelmiştir. Tek yada grup olarak gerçekleştirilebilen çoğunlukla belirli bir tempo ile hareket edilen her mevsim gerçekleştirilen, çok az tehlikeli parkurlarda yapılan ortalama 10-12 km’lik,  günübirlik, orta dereceli zorluklarda 5-6 saat kadar sürebilen yürüyüşlerdir. Hiking bir spor dalı olması nedeniyle disiplin gerektiren, belli kuralları olan bedensel bir aktivitedir. Hiç bir spor dalı kuralları olmadan yapılamaz. Kuralı olmayan bir spor yoktur...

Tire Doğa Sporları Kulübü 2019-2020 Yürüyüş sezonunu 15.Eylül pazar günü A ve B grubu olarak farklı rotalarda Doğanbey - Dilek Yarım Adası Milli Park Parkuruyla açıyor...

İletişim:zafer1956tskr@gmail.com

Zafer Taşkıranlar05323248067

Emin Kuşçu 05057375821

Hakan Ekinci 05388893314

Alaaddin Ağca 05054798528

Yılmaz Civiroğlu 05435120740

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE, DOĞA, SPORLARI, KULÜBÜ, SEZONU, AÇIYOR, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ SEZONU AÇIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı