Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 15:53 Bu haber 3543 kez okundu
 
Muhtarlar birleşti, “Meralarımız kiraya verilmesin!”
Tire Haberi
Muhtarlar birleşti, “Meralarımız kiraya verilmesin!”

İzmir İl Mera Komisyon Başkanlığı tarafından 26 Şubat 2018 tarihli, ‘İzmir İlindeki bazı meralık alanların kiralanmasına yönelik ihale ilanı metni’ askıya çıkarılmış ve bu metin içerisinde adı geçen köylerin muhtarlıklarına da gönderilmişti. İlan metninde adı geçen meralık alanlar arasında, ilçemiz Tire’nin dört kırsal mahallesine ait meralık alanlar da yer aldı.

KIZILCAAVLU, KİRELİ, YENİ ÇİFTLİK VE ALACALI’NIN MERALIK ALANLARI DA LİSTEDE

Tire’nin Kızılcaavlu, Kireli, Yeni Çiftlik ve Alacalı köylerinde bulunan toplam 1615.71 dekarlık meralık alanın Mart ayının son günlerinde yapılacak olan ihalelerle kiralanacağının bildirildiği ilan metinleri bu köylerde yaşayan ve özellikle de hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarca tepkiyle karşılandı. Kiralanmak üzere askıya çıkan meralık alanlar; Alacalı köyünde bir, Kızılcaavlu’da üç, Kireli’de üç ve Yeniçiftlik’te beş farklı parsel üzerinde görülmekte.

DÖRT KÖYÜN MUHTARI, ORTAK DİLEKÇE İLE İHALENİN İPTALİNİ İSTEDİLER

Mevcut meralık alanların bile kendilerine yetmediğini belirten köylüler adına harekete geçen dört köyün muhtarı, itirazlarını ifade eden ortak hazırladıkları ve altına imza attıkları dilekçeyi, Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’e sunarak kendisinden yardım istediler.

DÖRT KÖYDE; 12820 BÜYÜK BAŞ, 5859 KÜÇÜK BAŞ HAYVAN VAR

Muhtarlar, yazdıkları ortak dilekçede, köylerinde bulunan büyük ve küçük baş hayvan sayısını da net rakamı ile belirttiler. Buna göre; Yeni Çiftlik köyünde 1560 baş sığır cinsi, 300 baş koyun-keçi cinsi, Kızılcaavlu köyünde 5600 baş sığır cinsi, 1145 baş koyun-keçi cinsi, Kireli köyünde 4200 baş sığır cinsi, 1033 baş koyun-keçi cinsi, Alacalı köyünde 1460 baş sığır cinsi, 3381 baş koyun-keçi cinsi besi hayvanı bulunmakta.

MERALARI BAŞKALARI KİRALARSA BESİCİYİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Köy sakinleri adına konuşan ve hareket eden muhtarlar bu kadar hayvanın besicilikle bakıldığı dört köye ait meraların başkalarına kiralanması durumunda köy sakini çiftçilerin çok zor günler yaşayacağını, besiciliğin biteceğini belirterek, yapılması planlanan ihalenin iptalini istediler.

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA                                                            

 

 

 

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Muhtarlar birleşti, “Meralarımız kiraya verilmesin!”
Muhtarlar birleşti, “Meralarımız kiraya verilmesin!”
Muhtarlar birleşti, “Meralarımız kiraya verilmesin!”
Yorumlar
Haber Yazılımı