Haber Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 14:34 Bu haber 2201 kez okundu
 
TİRE’DE “KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE FIRSAT EŞİTLİĞİ” KONULU SEMİNER GERÇEKLEŞTİ
Tire Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4 Mart 2020 Çarşamba günü "Güçlü Çocuklar Güçlü Yarınlar Projesi"ne ev sahipliği yaptı.
Eğitim Haberi
TİRE’DE “KADININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE FIRSAT EŞİTLİĞİ” KONULU SEMİNER GERÇEKLEŞTİ

Tire Belediyesi Kültür ve Sanat Salonu'nda saat 14.00'te Tire Kaymakamlığı ve Tire İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle, Tire Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öncülüğünde İzmir Valiliği ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği ortaklığında düzenlenen programda, sağlıklı bir toplum için bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı çocuklar ile aile bireylerinin öneminden yola çıkılarak toplumda sosyal bir sorun haline gelen çocuk istismarı ve ihmali ile doğa, hayvan ve kadına yönelik şiddetin eğitimle yenileceğini ortaya koymak amacıyla geliştirilen "Güçlü Çocuklar Güçlü Yarınlar" projesi dahilinde "Aile İçi İletişim" ile "Kadının Güçlendirilmesi ve Fırsat Eşitliği" konulu seminer programı düzenlendi.

Tire Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse'nin de katıldığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Emekli Dekanı İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Yönetim Kurulu'ndan Prof. Doktor Sayın Tülay Canda yaptı.

Canda konuşmasında, Mesleki yaşantısında pek çok önemli görevlerde bulunduğunu artık dahil olduğu projelerle olgunluk döneminde vatana millete olan borcunu ödemek için elinden geleni yaptığını, güçlü bir kadın olarak gençlere örnek olmak istediğini dile getirdi.

Daha sonra İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Gazeteci, Yazar Sayın Sancar Marufoğlu moderatörlüğünde Pedagog  Ayşen Özenç "Aile İçi İletişim"; Eğitici, Doktor  Tülin Eraslan ise "Kadının Güçlendirilmesi ve Fırsat Eşitliği" konulu sunumlarını yaptılar.

Özenç "Aile içi iletişimin; çocukların anne-babalarıyla, birbirleriyle, eşlerin birbirleriyle ya da çocuklarıyla, duygu ve düşüncelerinin birbirine karşı aktarımında önemli bir yere sahiptir. İletişim karşıdaki kişiyi tanımaya ve ortak anlayış oluşmasına izin verir. Mutluluğun sürekliliği ve sorunların çözülebilmesi için karşılıklı konuşmadan daha etkili bir yol yoktur." sözlerinin altını çizerek aile içi iletişimin çocuk için çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Eraslan ise, kadın ve erkeğin toplumdaki rolüne değinerek kendi yaşamından örneklerle güçlü kadın olmanın yollarından ve öneminden bahsetti.

Konuyla ilgili okul Yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlçemiz ortaöğretim kurumlarındaki kız öğrencilere, bayan velilere, bayan idarecilere yönelik düzenlenen seminer programı oldukça verimli geçti. Programın düzenlenmesinde emeği geçen Tire Kaymakamlığına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İzmir Kadın Kuruluşları Birliğine, İzmir'i Sevenler Derneğine, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekibinden Sayın Sezgi Işık'a, İzmir'i Sevenler Platformu Derneği Koordinatörü Sayın Mualla Yılmaz'a ve değerli konuşmacılarımıza teşekkür ediyoruz”.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE’DE, “KADININ, GÜÇLENDİRİLMESİ, VE, FIRSAT, EŞİTLİĞİ”, KONULU, SEMİNER, GERÇEKLEŞTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı