Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 13:30 Bu haber 2787 kez okundu
 
TİRE'DE İLEK PAZARI BAŞLADI
İncir sezonu öncesinde mallarının daha verimli hale gelmesi için vatandaşların bir nevi ilaç gibi gördüğü ve incire can veren ilek Haziran ayının girmesiyle birlikte 15 gün önce ilçemiz pazarında da yerini aldı.
Sektör Haberi
TİRE'DE İLEK PAZARI BAŞLADI

YAKLAŞIK 1 AY DAHA TEZGAHLARDA OLACAK

İlçemiz Alay Parkı yanında bulunan ilek pazarında bu işi 30 yıldır yapmakta olan Tire’nin en eski ilekçilerinden Rıfat Şen bu yılki ilek piyasası ve ileğin incir oluşumundaki rolüyle ilgili gazetemize bilgiler verdi. Tire’nin kırsal Dağdere Mahallesi'nden buraya gelip her yıl burada ilek satan Şen satışların Haziran ayının ikinci haftasından bu yana başladığını ve yaklaşık 1 ay kadar daha devam edeceğini, şuanda fiyatların 7 ile 10 TL arasında  ileğin kalitesine göre değiştiğini  söyledi.

BU YIL İŞLER DURGUN

Piyasa hakkında konuşan Şen, havaların serin gitmesi inciri olumsuz etkileyen bir faktördürdür, bu yılda böyle bir durum yaşanıyor yağmurlar yağıyor bu sebepten dolayı başladığımızdan bu yana işler pek yolunda gitmiyor durgunluk var.

 

İLEĞİN BELLİ BİR PİYASASI YOK

Fiyatlarla ilgili de vatandaşı bilgilendiren Şen, ileğin belli bir piyasasının olmadığını,  her an fiyatların yükselip azalabileceğini bu sebepten dolayı ilerisi için nasıl bir fiyat ortaya çıkacağını kestiremediklerini sözlerine ekledi.

 

İLEĞİN İNCİR OLUŞUMUNDAKİ PAYI

İlek olmadan incirin verimli oluşmayacağının altına çizen Şen, “İlek ağacı erkektir, incir ağacı ise dişi aralarındaki döllemeyi sağlamak için ilekler çizilerek veya sepetlenerek incir ağacına asılır. Sabah saatlerinde sineklerin ilekten çıkarak incirin içine girmesiyle birlikte döllenme olur. İlek olmadan da incir gelişir fakat verimli olmaz.” dedi.

 

Tire'de ilek dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Şen, ileklerin yoğun olarak Ortaklar, Beydağ ve Bozdoğan bölgelerinde bulunduğunu fakat Aydın ve İlçemiz Tire’de de yeteri miktarda bulunduğunu, şuanda satışını yaptığı ileği Beydağdan aldığını söyledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE'DE, İLEK, PAZARI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı