Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 09:57 Bu haber 1743 kez okundu
 
TİRE’DE HAFSA HATUN CAMİ GÖZ GÖRE YIKILIYOR
Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt’ın eşi Hafsa Sultan tarafından çeyiz parasıyla yaptırılan cami ve külliyesi bakımsızlıktan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.
Gündem Haberi
TİRE’DE HAFSA HATUN CAMİ GÖZ GÖRE YIKILIYOR

Tire’de, Osmanlı döneminin en önemli mimari eserlerinden biri olarak gösterilen, Havsa Sultan cami ve külliyesi günümüzde bakımsızlık ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kayıtlarda, 1390-92 yılları arasında Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıt’ın eşi Hafsa Sultan tarafından çeyiz parasıyla yaptırıldığı bilinen cami ve külliyesi yıllar içinde daha fazla acımasız iklim şartlarına direnemeyerek, üst örtüleri tamamen yıkıldı. Minaresi de yıkılmak üzere olan tarihi cami adeta içinde koyunların otladığı, sokak köpeklerinin yaşadığı mezbelelik haline dönüştü.

RESTORE EDİLSİN

Duatepe mahallesindeki tarihi yapının göz göre göre yok olduğunu belirten vatandaşlar, “İçimiz acıyor. Cami, zaviye, imaret, çeşme, hamam ve kabristanlıktan oluşan bir bütündü. Bir bölümü toprak altında kaldı. Yıllar içinde yavaş yavaş yok oldu. Mezar taşları bile ortalarda atılıyor. Ecdadımızın tarihi mezar taşları bir an önce koruma altına alınarak cami ve çevresindeki yapılarda acil olarak restorasyon çalışması başlatılmalı” şeklinde konuştular.

HAVSA SULTAN KİMDİR?

Aydınoğlu Beyliği emirlerinden İsa Beyin kızıdır. Yıldırım Beyazıt ile evlenerek Tire’den saraya gelin gitmiştir. Memleketi olan Tire’ye vefa borcunu çeyiz parasıyla yaptırdığı ve kendi adıyla anılan cami ve külliye ile ödemek ister.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE’DE, HAFSA, HATUN, CAMİ, GÖZ, GÖRE, YIKILIYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRE’DE HAFSA HATUN CAMİ GÖZ GÖRE YIKILIYOR
TİRE’DE HAFSA HATUN CAMİ GÖZ GÖRE YIKILIYOR
TİRE’DE HAFSA HATUN CAMİ GÖZ GÖRE YIKILIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı