Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 16:01 Bu haber 1965 kez okundu
 
TİRE’DE, CUMHURİYET KADINLARINDAN TORBA YASAYA KURDELALI TEPKİ
Cumhuriyet Kadınları Derneği üyeleri mecliste gündeme gelen Yeni Torba Yasaya kırmızı kurdele takarak tepki gösterdi.
Gündem Haberi
TİRE’DE, CUMHURİYET KADINLARINDAN TORBA YASAYA KURDELALI TEPKİ

Tire Cumhuriyet Meydanı Kent müzesi önünde bir araya gelen dernek üyeleri, farkındalık yaratmak amacıyla açmış oldukları stantta, vatandaşlara kurdele dağıtıp kampanya düzenledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Tire Şubesi Başkanı Rana Erbek şunları söyledi:

“Yeni torba yasasında yer alan 12 yaşındaki kız çocuklarının evlenmelerine izin verilmesi ile ilgili maddeye karşı, bileklerimize kırmızı kurdele takıp, 12 yaşındaki kız çocuklarının beline kırmızı kurdele takmaya hazırlanan yasa tasarısına tepki gösteriyoruz.”

Türkiye gündeminde büyük yankı uyandıran yeni torba yasası içerisindeki 12 yaşından küçük çocukların evlenmesinin yolunu açacak madde konuşulmaktadır.

Bu maddenin uygulama daha farklı yorumlanmasından mümkün olduğu belirtiliyor.

12 yaşından küçük çocuklara yönelik tecavüz suçunun cezasında arttırım yapılmak için hazırlandın sürülse de madde ile yaş kademelendirilmesinin kapısı aralamaktadır.

Bunun sonucu olarak kız çocuklarının zorla ve erken yaşta evlendirilmelerinin yasal yolu açılabilir. Tek bir hakimin bile bu maddeye dayanarak aldığı bir kararı Yargıtay kararı olarak kabul etmesi yolu ile yasalaşmasına bile gerek kalmadan rıza ve evlilik yaşının 12’ye indirilmesinin kolaylaşacaktı iddia ediliyor.

Adalet bakanının Küçüğün rızası ile ve ailenin onayı ile yapılan ve yapılacak fiili evliliklere ilişkin sözleri de bu tehlikeye işaret ediyor. Bu doğrultuda öncelikle tüm ebeveynlerin ses çıkarması ve tepkilerini dile getirmeleri gerekmektedir.

Tire Cumhuriyet kadınları derneği olarak kırmızı kurdela ile farkındalık yaratıp bu kampanyaya bizlerde destek veriyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE’DE,, CUMHURİYET, KADINLARINDAN, TORBA, YASAYA, KURDELALI, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı