Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:18 Bu haber 1594 kez okundu
 
TİRE'DE ÇATILAR SALÇA LEĞENLERYİLE KIZARDI
Tire'de kışlıklarını hazırlamaya başlayan kadınlar, ev yapımı salçaları için kazanlarının, tencerelerinin başına geçti. Süzgüden geçirilen ve tuzlanan domates, kırmızı biber suları, tepsi ve leğenlerle çatılara yerleştirildi, güneşlenmeye bırakıldı.
Gündem Haberi
TİRE'DE ÇATILAR SALÇA LEĞENLERYİLE KIZARDI

Tire’de kışlıklarını hazırlamaya başlayan kadınlar yemeklerin ve kahvaltıların vazgeçilmezi salça yapımına başladı. Türk yemek kültürünün vazgeçilmez malzemesi olan salça, yeniden soflarda yer alacağı günler için hazırlanıyor. Yaz sıcaklıklarının yaşandığı şu günlerde ilçemizde salça yapımı oldukça artmış durumda. Neredeyse her binanın çatısında ev yapımı salçalar görülürken,  ortaya da renkli görüntülerin çıkmasına neden oldu. Her ailenin damak zevkine göre hazırladığı salçalar sebebiyle sokaklara çeşitli kokular hakim olmuş durumda.

 

TARLADAN SOFRAYA UZANAN YOLCULUK

Yapımı meşakkatli ancak yemesi lezzetli olan salçalar, uzun bir uğraşın ardından soflardaki yerini alıyor. Tarla ve bahçelerden toplanan domates ya da biberleri bin bir emekle salça haline getiren Tireli Kadınlar bu işin adeta kahramanı. Organik domates salçası için yoğun mesai harcayan maharetli eller, yemeklerin vazgeçilmezi salçayı hazırlamak için önce domatesleri temizleyip keserek bir torbada erimeye bırakıyor. Aradan geçen zamanın ardından eriyen domatesler sıkılarak güneşte kurumaya alınıyor. Tüm bu aşamalardan sonra salçaya dönüştükten sonra kavanozlara konularak kış mevsimi için evdeki yerlerini alması sağlanıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE'DE, ÇATILAR, SALÇA, LEĞENLERYİLE, KIZARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı