Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 12:24 Bu haber 6931 kez okundu
 
TİRE'DE BURUK KUTLAMA
Tire'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.
Kültür-Sanat Haberi
TİRE'DE BURUK KUTLAMA

Her yıl coşkuyla kutlanan Tire'nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü, bu yıl korona virüs (Covid-19) tedbirleri sebebiyle sade bir törenle kutlandı.

Program Cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde saat 10:00'da Tire Kaymakamlığı ve Tire Belediye başkanlığının çelenklerinin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından program Tire Müzesi önünde devam etti. Sunuculuğu tecrübeli sunucu Tire Belediyesi basın sorumlusu Şeref Şenki'nin yaptığı programda, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkan Duran konuşmasında, “Sayın Kaymakamım, değerli mülki erkân ve kıymetli Tireliler, bugün, ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

29 Mayıs 1919 tarihinde işgal edilen Tire, işgal yılları boyunca büyük katliamlara maruz kalmış cefakâr bir şehirdir. Yaşanılan zulümlere karşı ilk olarak kahraman zeybeklerimiz onurlu bir başkaldırı sergilemiştir. İstiklal mücadelemizi taçlandıran ve zaferle nihayetlendiren isim ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Başkumandanımız, şanlı askerleri ile birlikte, tüm imkânsızlıklara rağmen yedi düvele kafa tutmuş ve yurdumuza göz diken emperyalist düşmanı emsali görülmemiş bir mağlubiyetle bozguna uğratmıştır. Böylelikle ezelden beridir hür yaşamış büyük Türk milletinin, ebede kadar da hür yaşayacağı tüm cihana bir kez daha duyurulmuştur.

T.C. Tire Belediyesi olarak, işgalden istiklale giden bu süreçte yaşanılan kahramanlıkları ve ecdadımızın aziz hatırasını yaşatmayı kendimize vazife edinmiş bulunmaktayız. Bu amaç doğrultusunda da, tıpkı göreve geldiğimiz ilk andan bu zamana kadar olduğu gibi büyük bir sorumluluk duygusuyla milli değerlerimizi korumaya ve yaşatmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek isterim.  

Sözlerime son verirken; başta Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Milli Mücadele yıllarında vatan müdafaası için canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd eder, saygılarımı sunarım."ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından Tire ŞAİK Anadolu Lisesi öğrencileri şiirler okudu. Okunan şiirlerin ardından Tire Belediyesi Halk oyunları Eğitmeni Ahmet Köyük ve öğrencisi zeybek oynadı.

Program Cumhuriyet meydanında yapılan kortej geçişinin ardından sona erdi.

Programa Tire İlçe Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, İlçe Emniyet Müdürü Kadir Şen, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Okay Cansu, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE'DE, BURUK, KUTLAMA,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRE'DE BURUK KUTLAMA
TİRE'DE BURUK KUTLAMA
TİRE'DE BURUK KUTLAMA
TİRE'DE BURUK KUTLAMA
Yorumlar
Haber Yazılımı