Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 17:04 Bu haber 2607 kez okundu
 
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!
Tireli diyetisyen uzun zamandır hayalini kurduğu Zeynep Filiz mutfağını hayata geçirdi.
Sektör Haberi
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!

Uzun zamandır Tire’de hizmet veren başarılı diyetisyen Zeynep Filiz Özden’in kontrolünde size özel hazırlanan yemeklerle sağlıklı beslenmek veya diyet yapmak artık çok kolay.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan genç diyetisyen yeni hizmeti hakkında bilgiler verdi:

DİYETİSYEN ZEYNEP FİLİZ ÖZDEN KİMDİR?

“Merhaba ben Diyetisyen Zeynep Filiz Özden 2017 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. 2018 yılında ‘’Zeynep Filiz Beslenme ve Diyet Danışmanlığını’’ kurdum. 2018 de bir hayalimi gerçekleştirdim şimdi ise diğer hayalim olan Zeynep Filiz mutfağı kurdum.”

MUTFAĞINIZIN AMACI NEDİR?

Dünya’da ve ülkemizde bireyler arasında obezite gittikçe artmaktadır. Obezite görünüşten öte bizim için sağlık problemlerini de (Kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, insülin direnci, diyabet, karaciğer yağlanması gibi) beraberinde getirmektedir.

Bu mutfağı kurmaktaki amacım; bireylere besinleri doğru pişirme yöntemleri ile katkı maddeleri ve sağlıksız yağlar eklemeden sunabilmek. Danışanlarımdan ve çevremden gördüğüm kadarıyla bireyler sağlıklı beslenmekte ve diyet yapmakta oldukça zorlanıyorlar. Özellikle çalışan bireyler öğlen kendilerine uygun yemek bulmakta zorlandıklarını ;restoran ve cafelerde fast food yiyeceklerin olmasından, yemeklerin çok yağlı ve kızartma yöntemiyle pişirilmesinden şikayetçilerdi. Ayrıca yemek yapmakta zorlanan, yaşlı olan veya tek yaşayan bir çok insan var. Ben de hayalim olan bu projeyi bir an önce hayata geçirmek istedim.

MUTFAĞINIZDA NE GİBİ HİZMETLER VERİYORSUNUZ?

Mutfağımızda 3 ana öğün ve 2 ara öğün olmak üzere 5 öğün çıkmaktadır. Bireyler almak istedikleri öğünler ve günler için bizimle iletişime geçmektedir. Bireyler ister kahvaltı ve öğlen yemeği almakta isterse 5 öğün isterlerse öğlen ve akşam isterlerse de sadece öğlen yemeği vb alabilmektedirler ve gün sayılarına da kendileri karar vermektedirler yani kişinin tercihlerine göre oldukça esnek bir programa sahibiz.

MENÜLERİNİZİ NASIL AYARLIYORSUNUZ?

Menülerimiz mevsiminde çıkan sebze ve meyvelerin çeşitliliğine göre ayarlanmaktadır. Her hafta Cuma günü menülerimiz değişmektedir ve 6 günlük yemek listesi yemek isteyen bireylere gönderilmektedir. Bireylerin değiştirmek istedikleri öğün var ise bize bildirilip o gün onlar için farklı bir yemek çıkmaktadır.

Mutfağınızda besinler nasıl pişiyor ve Ne tür ürünler kullanmaktasınız ? Yemeklerimizde sadece zeytinyağı kullanmaktadır. Haşlama, buharda pişme, tencere yemeği, buğulama, ızgara ve fırında pişirme yöntemleri ile yemeklerimiz pişmektedir. Kızartma yöntemi kesinlikle kullanılmamaktadır. Ayrıca ara öğün olarak menülerimizde şekersiz, sağlıklı unlar ile hazırladığımız tatlı ve tuzlulara da yer vermekteyiz. Tatlı ve tuzlularda ise Hindistan cevizi yağı, tereyağı ve zeytinyağı kullanmaktayız. Şeker yerine meyvelerin kendi şekerini(kayısı, hurma, taze meyve vb.) kullanmaktayız.

KİMLER YEMEK ALABİLİR?

Diyet yapan veya yapmayan kilolu olan veya zayıf olan sağlıklı beslenmek isteyen 7’den 70’e herkes yemeklerden satın alabilir. Bireylerin alması gereken kaloriye göre yemeklerin porsiyonları ayarlanıp adreslerine teslim edilmektedir.

BİREYLERE NE GİBİ PAKETLER SUNMAKTASINIZ?

Dediğim gibi esnek bir programa sahibiz ama genel anlamda biz yine de paketler oluşturduk. Bunlar ;

Çalışan beslenme paketimiz var. Bu paketi Öğlen yemeği bulamayan bireyler için bu paketi geliştirdik. Bireylerin günlük alması gereken kaloriye göre yemeklerini adreslerine iletmekteyiz.

Standart diyet paketimiz var. Bu paket 3 ana öğün ve 2 ara öğünde oluşmaktadır. Diyet yapan ve sağlıklı beslenmek isteyen bireylerin günlük alması gereken kaloriye göre yemeklerin miktarları belirlenmektedir.

5 günlük detoks paketimiz var. Bu paket diyet yapanlara yöneliktir. Sürekli ödem toplayan, belli bir kiloya inen ve kilosu takılı kalan veya metabolizması yavaş çalışan bireylere önerilmektedir.

Yaşlılara özel beslenme paketimiz var. Bu paketi çıkarmadaki amacımız yalnız yaşayan yaşlılar için aslında. Yaşlandıkça hareket etme zorluğu; öğün atlama veya yemeğini geçiştirme durumları gözlemlenmekte. Halbuki yaşlandıkça sağlıklı beslenmek çok daha önem taşımaktadır çünkü vücudumuzun ihtiyaçları değişmektedir. Bu yüzden yemek yapamayan, öğün atlayan yaşlılarımız için günlük alması gereken kaloriye göre yemeklerini adreslerine iletmekteyiz.”,dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE, ‘DE, BİR, İLK, SAĞLIKLI, BESLENME,, DİYET, MUTFAĞI, HİZMETE, GİRDİ!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!
TİRE ‘DE BİR İLK SAĞLIKLI BESLENME, DİYET MUTFAĞI HİZMETE GİRDİ!
Yorumlar
Haber Yazılımı