Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 11:41 Bu haber 3202 kez okundu
 
TİRE’DE 2. ÇEKİRGE İSTİLASI; BU KEZ DAHA BÜYÜKLER
Yaklaşık 3 hafta önce Tire’nin akarca ovasında görülen çekirgeler bu kez dağlık alanda Çukurköy Mahallesi Sarpça Mevkiindeki incir ve ceviz bahçelerinde görüldü.
Gündem Haberi
TİRE’DE 2. ÇEKİRGE İSTİLASI; BU KEZ DAHA BÜYÜKLER

Çukurköy Mahallesinde çiftçilik yapan İbrahim Sarp, çekirgelerin 1 haftada700 ağaçlık incir bahçesini sardığını ve incirlerin yapraklarıyla gözlerine zarar verdiğini söyledi.

Gazetemize konuşan çiftçi İbrahim Sarp, “Benim incir bahçemde ve civardaki incir ceviz bahçelerini sarmış durumda çekirgeler. 1 hafta içinde bahçeyi tamamen hem sardılar hem de irileştiler. Yaklaşık 30 bin ağaçlık alanı sarmış durumdalar. Biz 1 yıl boyunca incir mevsimini bekliyoruz ağaçlara gözümüz gibi bakıyoruz. Bu sene maalesef verim az olacak. Ağaçların ana gözlerini yedikleri için ürün alamayız” dedi.

Bölgede çekirgelerin 2 yıldır var olduğunu ancak popülasyonlarının böyle olmadığını belirten İbrahim Sarp, “Çekirgeler bu bölgede vardı ama hiç bu seneki gibi ürünümüze zarar verici kalabalığa ulaşmamıştı. Eskiden kuşlar çekirgeleri yiyordu. Bölgede kuş da kalmadı” dedi.

TİRE İLÇE TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLAÇ DESTEĞİ

Tarım ve Orman Tire İlçe Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, çekirgelerin görüldüğü bölgedeki üreticiye ilaç desteği verilecek. Gelecek hafta İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı Ziraat Mühendisleri ve Bitki Koruma ekipleri ilaçlanan alanı kontrol edecek. Gerekirse tekrar ilaçlama yapılarak süreç takip edilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİRE’DE, 2., ÇEKİRGE, İSTİLASI;, BU, KEZ, DAHA, BÜYÜKLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı