Haber Detayı
01 Ağustos 2017 - Salı 10:29 Bu haber 3658 kez okundu
 
Tire’nin asırlık Çınarları koruma altında
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tire ve çevre ilçelerde yüzyıllara meydan okuyan çınar ağaçlarını zararlı bakterilerden arındırarak çürüyen ve ölü dokuları özel ilaçlarla tedavi ediyor.
Tire Haberi
Tire’nin asırlık Çınarları koruma altında

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüzyıllara meydan okuyan çınar ağaçlarını zararlı bakterilerden arındırarak çürüyen ve ölü dokuları özel ilaçlarla tedavi ediyor. Ardından da tıpkı diş tedavisinde olduğu gibi dolgu uygulaması yapıyor. Rüzgarda yıkılma riski taşıyan dallar ise çelik tellerle statik korumaya alınıyor. Yok olma tehdidi altındaki asırlık çınarların ömrü uzatılarak gelecek kuşaklara önemli bir miras olarak bırakılıyor.


Tire, Beydağ ve Torbalı'da asırlık ağaçları zararlı bakterilerden arındıran Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ağaçların çürüyen kısımlarını özel ilaçlarla tedavi edip böcek tahribatına maruz kalan alanları ise özel macun ile kapattı. Yıllara meydan okuyan dev çınar ağaçları, bu 'gençleşme operasyonu' ile tarih tanıklığına daha uzun süre devam edebilecek hale getirildi. Anıt niteliği taşıyan çınar ağaçlarının bakım ve restorasyon işinin asıl amacının çürümüş veya çürümeye yüz tutmuş kısımlarını tedavi etmek olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, tehlike arz eden kısımların da güvenilir hale getirilmesiyle ağacın ömrünün uzatılmasını hedefliyor.

ASIRLIK AĞAÇLARA "HAYAT ÖPÜCÜĞÜ"

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kovuk ve yara ağızlarında bulunan böcekler tarafından defalarca saldırıya uğrayan ve bakıma muhtaç bir duruma gelen 500-600 yıllık ulu çınarlara müdahalede, önce böceklerin yarattığı tahribatı temizliyor. Gövdelerdeki ölmüş dokular ortadan kaldırılıp canlı dokuya ulaşmak için kazıma işlemi yapılıyor. Diş çürüklerinin tedavisinde olduğu gibi, çürük ve ölü dokular temizleniyor, bitkinin uzun yaşamasını sağlayan, çürüklere karşı önlem içeren özel dolgular uygulanıyor. Ağaç yüzeyindeki açık kovuklar da hava almayacak şekilde paslanmaz çivi, tel ve su bazlı özel alaşımla kaplanarak gövde dokusu koruma altına alınıyor. Bordo bulamacı ilacı ve koruyucu ilaçla ağaç sterilize edildikten sonra, kuruyan dalları budanarak bakımı yapılıyor ve gübreleme işlemi gerçekleştiriliyor. Zedelenme işlemlerinin tekrar yenilenmemesi için, her yıl kışlık ve yazlık olarak ağaçların bakım ve ilaçlamalarının yapılması gerekiyor. Statik olarak dengesizlik yaşayacak çürümüş ana dallarda da temel budamalar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, rüzgardan sıkıntı yaşayacak dallar için de çelik tellerle gergi şeklinde statik koruma hazırlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkılma ya da çürüme tehdidi altındaki asırlık çınarların gelecek kuşaklara önemli bir miras olarak bırakılmasını sağlıyor.

Haber: Yiğit SOYLU

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Büyükşehir, Belediyesi, Tire, çevre, ilçelerde, yüzyıllara, meydan, okuya
Yorumlar
Haber Yazılımı