Haber Detayı
28 Ocak 2014 - Salı 10:18 Bu haber 2486 kez okundu
 
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Tire Süt Kooperatifi ile Tire Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte gerçekleştirdikleri ortak çalışma kapsamında Kasım ayında başlatılan ve Türkiye’de bir ilk olan “Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Bakımı” kursunun ilk etabı, geçtiğimiz günlerde sona erdi. İlk etabı başarı ile bitiren 42 kursiyere, törenle sertifikaları verildi.
Tire Haberi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi

Süt sığırcılığı konusunda ve süt üretimi konusunda Türkiye’nin başkenti haline gelen Küçük Menderes Havzası’nın lokomotifi olan Tire’de, süt sığırcılığı ve süt üretimi denince ilk akla gelen Tire Süt Kooperatifi ile verdiği başarılı eğitim hizmetleri ile adını duyuran Tire Halk Eğitim Merkezi arasında yapılan protokol çerçevesinde, Kasım ayı içerisinde “Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Bakımı” eğitim kursu başlatılmıştı. 25 Kasım 2013 tarihinde başlayan kurs, yaklaşık olarak 2 ay devam etti ve 17 Ocak 2014 tarihinde sona erdi.

TOPLAM 80 SAAT SÜREN EĞİTİM

Kurs süresince toplam 80 saat eğitim verildi. Kursta; ‘hayvan besleme’, ‘hayvan sağlığı’, ‘sağım hijyeni’, ‘barınak kurma’, ‘damızlık seçimi’, ‘sürü yönetimi’, ‘sağlıklı ve kaliteli süt üretimi’, ‘hastalıklarla mücadele’ alanlarında eğitim verildi. Alanlarında uzman olan kişiler tarafından verilen eğitimleri veren isimler; Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, Hasan Tahsin Gömük, Seda Kara, Ferhat Güler oldu.

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI PROTOKOL VERDİ

Kursta, üçü bayan olmak üzere toplam 42 kursiyer eğitim aldı ve yeterlilik sınavından başarı ile geçti. Türkiye’de, bilindiği kadarıyla bir ilk olan, bu kursları başarı ile geçen isimlere sertifikaları verildi. Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika törenine kursiyerler ve konuklar katıldı. Kursiyerler sahneye davet edilerek, sertifikalarını konukların elinden aldı. Konuklar arasında; Kaymakam Hüseyin Ergi, Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Soylu, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Halk Eğitim Müdürü Turhan Eke, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Turan Onar, Tire Süt Kooperatifi 2. Başkanı Bahattin Titiz, Tire Süt Kooperatifi Genel Koordinatörü Turgay Batman ve bazı okulların müdürleri yer aldı.

KONUŞMACILAR SÜT SIĞIRCILIĞINDA EĞİTİMİN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Törende; Hüseyin Ergi, Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, Mahmut Eskiyörük, Turhan Eke ve kursiyerler adına Fikret Arslan kısa birer konuşma yaptı. Konuşmacıların söylemlerindeki ortak vurgu, her alanda olduğu gibi; sütçülük, süt sığırcılığı, süt üretimi, sığır bakımı ve yetiştirmesi ve süt üretimi konusunda da çağın gereklerine göre çalışmalar sürdürme, bilimsel yöntemler ışığında yürümenin önemine vurgu yapıldı.

“BU KURSLA DOĞRU BİLDİĞİM BİRÇOK ŞEYİN YANLIŞ VEYA EKSİK OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Törende kursiyerler adına konuşan Fikret Arslan, şunları ifade etti: “Hayvan Bakıcılığı ve yetiştiriciliği kursuna katılmış ve tamamlamış bir kursiyer olarak, kendi adıma ve arkadaşlarım adına öncelikler teşekkür etmek isterim. Yıllardır hayvancılıkla uğraşıyorum, ancak doğru bildiğim çok şeyin eksik ve yanlış olduğunu bu kurs sayesinde öğrendim. Hayvan sağlığı, besleme ve hijyen konularında bilgi eksikliği yüzünden yıllarca büyük maddi kayıplar yaşadığımızı bu kurs sayesinde gördük. Bu hatalarımızdan ders alıp, yeni öğrendiğimiz bilgilerle yoğurup bundan sonra daha bilinçli üretim yapacağız. Biz kendimizi geliştirdikçe bölge süt hayvancılığı da bizimle birlikte gelişecek. Kooperatifimiz her konuda olduğu gibi bu konuda öncülük yaparak bilinçli üretim yapabilmemiz için bize önemli imkan sunmuştur. Emeği geçenlere tekrardan teşekkür eder, saygılar sunarım.”

 

 

HABER: KAMURAN KIZILBOĞA

FOTO: ZÜBEYİR TABAK 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Süt, Kooperatifi, Tire, Halk, Eğitim, Merkezi’nin, birlikte, gerçekleştird
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Süt sığırı yetiştiriciliğinde eğitim alanlara sertifika verildi
Yorumlar
Haber Yazılımı