Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 14:38 Bu haber 3712 kez okundu
 
Su Kabağından Sanat Eserleri Yaratıyor
Eskiden ihtiyaçtan dolayı kullanılan su kabakları şimdilerde ise süs eşyası olarak evlerdeki yerini aldı. Yıllarca su taşınan, saklama kabı yerine kullanılan su kabakları, artık evleri renklendiriyor.
Kültür-Sanat Haberi
Su Kabağından Sanat Eserleri Yaratıyor

Eskiden ihtiyaçtan dolayı kullanılan su kabakları şimdilerde ise süs eşyası olarak evlerdeki yerini aldı. Yıllarca su taşınan, saklama kabı yerine kullanılan su kabakları, artık evleri renklendiriyor. Büyük bir uğraş sonucu ortaya çıkan eserleri İzmir bölgesinde sanata döken sanatçı sayısı çok az sayıda. Bu sanatçılardan biri ise yaklaşık 1 yıldır ilçemizde hizmet veriyor. 10 yılı aşkın süredir bu sanatla uğraşan Ahmet Türkkanlı,  Kutuhan’da bulunan dükkanında kişiye özel ve kendine ait özel tasarımlarını su kabağına işliyor ve Türkiye ve dünyanın bir çok yerine pazarlıyor. Tire’de ilk kez bu sanatı yaşatan Türkanlı çalışmaları ve Su Kabağı sanatı hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

 

Emekli Olduktan Sonra Bu İşe Başladım

 

 “Yaklaşık 10 yıldır bu sanatla uğraşıyorum, ilk olarak bundan 25 yıl önce yurt dışında bu tarz çalışmayı görmüştüm. Sonrasında yaklaşık 15 yıl önce ülkemizde Bodrum tarafında da gördüm fakat bana öğretmek istemediler. Emekli olduktan sonra bu işin içine mutlaka girmem gerektiğini düşündüm ve 7-8 ay kurs aldıktan sonra profesyonel olarak bu sanatı uygulamaya başladım. Bu işle uğraşan kişilerle tanıştım internet ortamında, İzmir ve Urfa’dan öğrenmem için bana yardımcı oldular, Afyon’da halk eğitimin açmış olduğu kursa katıldım ve bunlarla da yetinmedim daha da gelişip profesyonel hale gelmek için Brezilya’dan bir bayanla tanıştım o da internet üzerinden bana yardımcı oldu ve kendimi iyice geliştirdim. Ama öğrenilecek gelişecek daha çok noktası var bende hala internet üzerinden bazı sanatçıların yapmış olduğu çalışmaları takip ediyor gelişmeye devam ediyorum. Sağlığım yettiği sürece de öğrenmeye ve bu sanatı en iyi şekilde yapmaya devam edeceğim.

 

Bu İşi Tire’de 1 Yıldır Yapıyorum

 

Daha önce çalışmalarımı İzmir’de yapıyordum orada dükkanım yoktu, satışlarımı internet üzerinden yapıyordum. Eşimle bir süredir Tire’ye taşınma konusunda düşüncelerimiz vardı, geçtiğimiz yıl TOKİ evlerinin yapıldığını duyduk ve hiç düşünmeden oraya müracaat ettik ve Tire’ye taşındık.  Hatta bu sanatla uğraşan bazı dostlarım iyi bir tercih olmayacağını daha çok turist alan tatil bölgelerine gitmem gerektiğini söyledi, fakat para bu işte benim için ikinci planda biz Tire’nin ne kadar güzel bir yer olduğunu bildiğimiz için burayı tercih ettik. Benim için önemli olan sanatımı yapmak, zevk almak. Tireli vatandaşlarımızı da çalışmalarımı görmeleri için dükkanıma bekliyorum.

 

Yurt Dışına da Özel Çalışmalar Yolladım

 

Kişiye özel çalışmalarım oluyor insanlar kendileri için önemli bir resmi, ya da tuttuğu takımın amblemini, düğün tarihlerini, kendileri için özel bir figürü yazdırmak istiyorlar, bende bu aldığım bilgiyle hayal gücümü de işe katarak değişik şekiller kullanarak Su kabağını sanat haline getiriyorum. Bu zamana kadar sayısız çalışmalarım oldu Türkiye’nin dört bir yanına. Türkiye haricinde Şili’de yaşayan Urfalı bir tanıdığım kendisi orada bu tarz şeyler satıyordu dükkanı vardı benim yaptığım eserleri de orada sattı. Bunun yanında yurt dışına da özel çalışmalar yolladım. Dünyaca ünlü futbol takımlarının taraftarları internet üzerinden benimle iletişime geçti ve üzerinde takımlarının ambleminin bulunduğu su kabağı çalışmaları yaptım ve yolladım. İnsanlar genelde kendileri için özel şeyleri yaptırmayı tercih ediyor bende hayal gücümü katarak birleştiriyorum”

 

Kendi Yaptığım Baston ve Anahtarlıklarda Dükkanımda Mevcut

 

Tarihi Kutu Hanı’nda bulunan renkli dükkanında bir çok alternatif hediyelik çalışmalar yapan Türkkanlı, baston ve kişiye özel anahtarlıklar da yapıyor. “Su kabağının yanı sıra kızımın eğitimi dolayısıyla 4 yıl Afyon’da kaldım ve orada bayan bir hocadan baston yapımı için eğitim aldım ve kendimi yeteri kadar geliştirdim. Şimdi de dükkanda kendi yaptığım bastonları da satıyorum. Küçük hediyeler yaptırmak isteyen kişiler için ağaçtan anahtarlık yapıyorum üzerlerine müşterilerin istekleri doğrultusunda yazılar ve şekiller yapıp kişiye özel hala getiriyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Su, Kabağından, Sanat, Eserleri, Yaratıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Su Kabağından Sanat Eserleri Yaratıyor
Su Kabağından Sanat Eserleri Yaratıyor
Su Kabağından Sanat Eserleri Yaratıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı