Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 10:43 Bu haber 6248 kez okundu
 
"SESİMİZİ DUYAN YOK MU? AĞAÇLARIMIZ ÖLÜYOR!"
Köylüler dertli her yıl tarlalarındaki zeytin ağaçlarından en az 3-5 tanesi kendi tabirleriyle kanser hastalığına yakalanıp kuruyor.
- Haberi

Akçaşehir mahallesi(Köyü)'nde tarımla uğraşan vatandaşlar dertli. Her yıl üçer beşer ağaçlarının kuruyarak yok olduğunu söyleyen vatandaşlar " Sesimizi duyan yok mu? Ağaçlarımız ölüyor" diyerek, yetkililerden buna bir çözüm bulmalarını istiyor. Köylülerin iddiasına göre köyün üst tarafına telekomünikasyon şirketlerinin diktikleri direklerden sonra başlayan kendilerince kanser adını verdikleri bir çeşit hastalık görülmeye başlandı. Her geçen yılda bu hastalık etkisini arttırarak devam ediyor. Bir ağacın bu hastalığa yakalanmasından  sonra çevresindeki ağaçları da etkilediğini, hastalığın bulaşıcı olduğunu  ve ağaçlarını hastalıktan korumak için her yıl iki kez göztaşı denilen ilaçtan attıklarını belirtiyorlar. Attıkları ilacın hastalığın geçmesini sağlamadığını sadece bir süre çoğalmasını durdurduğunu ifade ediyorlar.

Hastalığın nasıl gözlemlendiğini sorduğumuz vatandaşlardan şu cevapları aldık.

"Hastalık yapraklarda lekeler oluşmasıyla görülmeye başlıyor. Zamanla kuruyan lekeler yapraklarda delikler şeklinde kendisini gösteriyor. Daha sonra hastalıklı dallar ve  yapraklar susuz gibi görünmeye başlıyor.  Zamanla yapraklarda sararma ve erken yaprak dökme yaşanıyor. Tomurcuklar da açamadan kahverengi bir renk alıyor ve kuruyorlar. sonrasında da o dal tamamen kuruyor. İlerleyen hastalık ağaç kabuğunda çöküklere ve dökülmelere de sebep oluyor. Hastalığın daha da ilerlemesi ise ağacın tamamen kuruyup ölmesine yol açıyor."

Hastalıkla Mücadele                                                                            

Köylüler Hastalıkla mücadele için her yıl iki kez göztaşı denilen ilaç ile ilaçlama yaptıklarını ve bazen de kuruyan dalları keserek kesilen parçaları da yok ederek mücadele etmeye çalıştıklarını belirtiyorlar. Ancak bu yöntemlerin kalıcı bir çözüm olmadığını, yetkililerden bu konuda kalıcı bir çözüm beklediklerini dile getirdiler.

HABER: Yiğit SOYLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: "SESİMİZİ, DUYAN, YOK, MU?, AĞAÇLARIMIZ, ÖLÜYOR!",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
4-291b899a1a22.html" width="300">

Haber Yazılımı