Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 10:02 Bu haber 1650 kez okundu
 
Sağlık-Sen, “Kadına Yönelik Şiddet İnsan Hakkı İhlalidir”
Sağlık-Sen İzmir İl Temsilciliği Önceki gün Tire’de eski eşi tarafından 30 Bağlantıyerinden bıçaklanarak yaralanan Tire Devlet Hastanesi Hemşirelerinden Fatma Tüfenkçi’nin olayı ile ilgili olarak basın açıklaması düzenledi.
Sağlık Haberi
Sağlık-Sen, “Kadına Yönelik Şiddet İnsan Hakkı İhlalidir”

Tire Devlet Hastanesi’nde yapılan basın açıklamasında açıklamayı yapan Sağlık-Sen İzmir İl Temsilcisi Ekrem Özdemir şu ifadeleri kullandı, “sağlık çalışanları insanları yaşatmak için savaş verirken, bir yandan da hayatlarını tehdit eden yüzlerce riske karşı mücadele etmektedir. Bu hizmeti yaparken sağlık çalışanlarımız yoruluyor, yıpranıyor, ailelerinden ayrı kalıyorlar. Kendi hasta çocuğunu bırakıp bizleri iyileştirmek için canlarını dişlerine takıyorlar. Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikososyal davranışlar nedeniyle sağlık, en tehlikeli işler kategorisinde yer almaktadır. Üstüne her geçen gün artan şiddet belasının daha mağdurları olmaya devam ediyoruz.

Sağlık çalışanları terör ve her türlü toplumsal tüm olaylara hiç tereddüt etmeden herkesin olay yerinden kaçtığı durumlarda bile canlarını tehlikeye atarak hayat kurtarmaktadır. Avrupa ortalamasının altında bir sayı ile onlardan daha fazla çalışarak bu kutsal vazifeyi yerine getirmektedirler. Siz bayram yaparken onlar nöbet tutuyor. Tuttukları nöbetlerin karşılığını alamıyor, adaletsiz performans sistemi ile mağdur ediliyoruz. Bütün bu fedakarlıklara rağmen sağlık hizmetlerini aksatmadan, hiçbir tehdide boyun eğmeden hem devletimizin hem de mesleğimizin onuruna sahip çıkarak görevimizi yerine getiriyoruz.

Sağlık hizmetleri kamu adına sunulan bir hizmettir, sağlık çalışanları da kamu hizmeti sunmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış bir utanç verici bir durumdur.

Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.

Geçtiğimiz hafta hastanemizde bir hemşire arkadaşımıza gerçekleşen şiddet olayı ve iki gün önce nöbet çıkışı evine gitmek için hastaneden çıkan hemşire Fatma Tüfenkçi eski eşi tarafından 30 yerinden bıçaklanarak öldürmeye teşebbüs edilmiştir. Arkadaşımıza yapılan bu vahşeti kınıyor ve hemşire arkadaşımıza buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Sağlıkta ve kadına yönelik yaşına şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu önleyici çözümler bulanmadan sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez.

Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli gerekli adımlar atılmalı aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Tükenmişlik sınırında hizmet veren yoğun çalışma şartları ile mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlanması hem bakanlığı hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulamaya meyilli kişilere bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır.

Bu bakımdan öncelikle sağlık olmak üzere hayatın her alanındaki şiddete karşı ulusal bazda bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmeli sahip çıkılmalı ve sonuç alana kadar geri adım atılmamalıdır. Sağlık Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi Elzemdir.

Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası sağlık Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıklı şiddetin önlenmesi ne yönelik paylaştığımız önerilerini dikkate alınması gerektiğini bir kez daha ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin geliştirilerek uygulanmasını sağla talep ediyoruz. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanımda olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz.

Başta sağlık bakanlığı ve aile çalışma ve Sosyal hizmetler bakanlığı olmak üzere sorumluluk sahibi konumundaki her kurum ve kuruluş bu yönde gerekli adımları atmalı müeyyideleri hayata geçirmeli ve şiddetin kökünü kazıyıncaya kadar çalışmaları ciddiyetle sürdürülmelidir.

Hemşire arkadaşımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor hemşire arkadaşımızın canına kasteden caninin hak ettiği cezayı alması anlamında her türlü hukuki desteği vereceğimizi buradan ifade ediyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık-Sen,, “Kadına, Yönelik, Şiddet, İnsan, Hakkı, İhlalidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı