Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 10:47 Bu haber 2090 kez okundu
 
Sadrettin Yakuter,
Büyük Tire Gazetesi olarak AK Parti Tire Belediye Başkan Aday adayı Sadrettin Yakuter ile hoş bir röportaj gerçekleştirdik.
Siyaset Haberi
Sadrettin Yakuter,

Yakuter, "Biz hep şunu söylüyoruz. Tire’nin özellikle dağlık kesiminde yukarı mahallelerinde çok fakir ve dar gelirli insanlar var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var çünkü benim en büyük sorunum bu çünkü ben çaresizlerin çaresi kimsesizlerin kimsesi olmak için yola çıktım. Bunu 5 yıl önce de söyledim yine de söylüyorum ve bu konuda iddialıyım. Allah izin verirse belediye başkanlığını bize verirlerse kesinlikle dar gelirli insanlar en mutlu insanlar olacak inşallah Tire’de. Ayrıca üreticilerimize para kazandıracağız ayrıca burayı turizm merkezi yaparak bütün esnaflarımıza para kazandıracağız. Çünkü ben biliyorum ki üretici de para olursa esnafta para olur yani para bu şekilde dönüyor. Eğer üreticide para yoksa kim gidip esnaftan alışveriş yapacak o yüzden önce üreten kişiye kazandırmak lazım daha sonra da buradan esnaflarımıza kazandırmamız gerekiyor. Bizim İzmir’e uzaklığımız bize bir avantaj aslında esnaflar açısından bir avantaj.  Mesela Torbalı’da oturanlar hemen biniyorlar arabaya 10 dakika sonra İzmir’e varıyor ve orada bulunan büyük mağazalardan alışverişini yapıyor. Tire İzmir’e diğerlerine nazaran uzak olduğu için insanlar buradan alışveriş yapıyor ve böylece para içimizde dönmeye devam ediyor. Zaten paramızın burada kalması lazım bizimde derdimiz bu." şeklinde konuştu.

 

Kendinizi Kısaca Tanıtır Mısınız?

 

1963 doğumlu baba Erzurum anne Trabzonlu olan bir ailede dünyaya geldim.  1968 yılında Torbalı’da ilkokula başladım ve üniversiteye kadar Torbalı’da kaldım. 1990 yılında Torbalı’da Vakıfbank’ta işe başladım memur olarak en son 2002 yılında Tire Vakıfbank şubesine tayin istedim ve 2007 yılında müdür yardımcı olarak emekli oldum. Buradan sonra bir süre Tire Süt Kooperatifinde Ticaret Müdürlüğü yaptım diğer süt ve süt ürünleri üreten firmalarda müdürlük yaptım. En sonda Cahit Koyutürk kardeşim ile Koyutürk danışmanlığında ortak olarak girdik ve 1 yıldır da Cahit Bey ile çalışmaya devam ediyoruz. Kırsal kalkınma projeleri yazıyoruz, KOSGEB projeleri yazıyoruz, sigorta işlemleri yapıyoruz, her türlü sigorta işlemini yapıyoruz, imar barışı işlemleri yapıyoruz, 6111 teşvik yasası kapsamında Tiremize para kazandırıyoruz. Dolayısıyla hizmet sektöründe hep varız ve Tire’ye hizmet ediyoruz. İnşallah belediyeyi alınca da Belediye Başkanı olarak bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz bu millete hizmet etmek ayrı onur kaynağı ayrı bir gurur kaynağıdır.

 

2014 yılında Saadet Partisi’nden aday oldum.  Burada Saadet Partisi’nin kendi oyunun üzerinde bir oy alarak seçimi tamamladık. Saadet Partisi ile yaklaşık yüzde 5 oy aldım. Daha sonra 15 Temmuz hadiselerinde sonra bu hain girişimden dolayı AK Parti’ye girdim AK Parti ailesine katıldım ve AK Parti teşkilatında normal üye olarak devam ettik.  Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan Bey AK Parti rozetimi taktı ve o günden bugüne AK Parti teşkilatında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kasım ayında AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı oldum daha sonra Fatoş Hanım aday adayı oldu daha sonra da Fatih Bey aday oldu son olarak da ilçe başkanımız istifa ederek bu sürece dahil oldu. Şimdi bu süreçte birbirimizi kırmadan, üzmeden çalışmalarımızı yaptık en son inşallah Ocak ayının 5’inde Cumhurbaşkanımız gelecek ve ismi belirleyip açıklamayı yapacak.

 

 

Aday Adayı Olmaya Nasıl Karar Verdiniz?

 

Tire’de birçok eksiklik var hep söz verilip yapılmayan şeyler var. Bir de Tire’de sadece sosyal dayanışmanın verdiği destekle yaşayan insanlar var. Oysa bu insanlar en çok paradan ziyade ilgi istiyorlar, bu insanların yanına gidip kapısını çalmak lazım. Çünkü biz özellikle yukarı mahallelere gidiyoruz insanların kimsesi yok. Böyle insanlarımızın yanına bir kere gidince tekrar gelin diyorlar. Burada mesela eski devlet hastanenin olduğu yer var orası bomboş bir şekilde duruyor. O hastaneyi yeniden dizayn etsek kimsesiz insanlarımıza orada baksak çok güzel olur. Maalesef Tire’de bir tane bakımevi yok. O yüzden Tire’de daha fazla insana hizmet etmek daha fazla insana ulaşmak daha fazla insanın duasını alabilmek amacıyla kendi imkanlarımızla değil Tire Belediyesi’nin imkanlarıyla hizmet edebilmek amacıyla aday adayı olmaya karar verdim.

 

Diğer Aday Adaylarından Farkınız Ne Olacak?

 

Öncelikle herkese tüm aday adaylarına saygı duyuyorum bizden kim aday gösterilirse sonuna kadar destek olacağız. Farkımız ise siyasi geçmiş ve yöneticilikteki tecrübemizin farkımız olduğunu düşünüyorum. İnşallah bunu da Belediye Başkanı olduktan sonra göstereceğiz.

 

Tire’de Cumhur İttifakı Olacak Mı?

 

Bize gelen haberler Cumhur İttifakının Tire’de de devam edeceği yönünde ancak resmi bir açıklama yapılmadan bunun kesin olduğunu söyleyemem. Tahmin olarak bakacak olursak ittifakın burada da geçerli olacağını düşünüyorum.

 

Aklımızda çok değişik çok güzel projeler var özellikle de millete, köylüye, işçiye para kazandıracak iş yapacağız. Ev hanımları dahil yarım zamanlı çalışarak istediği zaman işe gidecek istediği zaman işten çıkabilecek şekilde para kazandıracak projelerimiz var bunları da inşallah belediye başkanı olunca açıklayacağız.

 

Sizce Tire’nin en acil 5 sorunu nedir? Çözümleri nelerdir?

 

Tabi bu görev bize verilirse ben Tire’nin sorunlarını çok iyi biliyorum.

 

En önce Tire’de otopark sorunun çözülmesi lazım. Hep söz verilen ama bir türlü yapılmayan otopark sorunumuz var bunun mutlaka halledilmesi lazım.

 

2)Otoparkın dışında Tire’nin geçim kaynağı olan tarımda ve hayvancılıkta yeni şeyler yapmak lazım. Örneğin incir, zeytin,  kestane üretiyoruz bunları biz paketlemeden doğrudan tüccara satıyoruz, tüccara sattığımız içinde üretimiz çok fazla para kazanamıyor. Altın değerindeki ürünlerimiz bir şekilde toplu şekilde satılmak zorunda kalıyor ama burada bir paketleme tesisi olsa markamızla çok güzel bir satış gerçekleştiririz. Soğuk hava depomuz olsa ürünlerimizi koruruz çürütme korkusu olmadan ürünleri koruyarak daha iyi fiyatlara satabiliriz. Bunun gibi sadece belediyecilik park, bahçe, yapmak değil belediyecilik artık insana para kazandırmak.

 

3)Yollarımızın birçoğunda sorunumuz var.

 

4)Altyapı sorunu var her yağmurda kendi evimin de bulunduğu Fatih Mahallesi Fahrettin Altay Caddesi, Yahya Kemal Caddesi ve 19 Mayıs Caddesi olmak üzere her yağmurda mutlaka su basıyor.  Bu sorunun çözülmesi lazım ama belediye başkanları bu sorunu çözmek istemiyor çünkü görünmeyen bir yere yatırım yapmak istemiyorlar. Öncelikle stadyum gibi büyük yatırımlar yapıyorlar.

 

5)Bence en önemlisi Tire’de insanlar artık birbirlerine selam vermiyor, birbirine gülümsemiyor. Yani bu sevgi, saygı, merhamet ortamı maalesef Tire’de geldiğim 2002 yılından bu yana çok fazla deforme olmuş durumda. Bunları tekrardan sağlamamız gerekiyor. Bunlar toplumumuzun en büyük yaraları olarak göze çarpıyor.

 

Bunlarla ilgili güzel projelerimiz var ama inşallah adaylığımız açıklandıktan ve diğer adaylarda belli olduktan sonra söyleyeme başlayacağız. Çünkü projeler herkese özel bu projeleri vatandaşlarımızla kamuoyuyla paylaşacağız.

 

Son olarak şunları söylemek istiyorum biz Tire’de 80000 nüfuslu küçük bir aileyiz burada seçimlerin kavgasız gürültüsüz ve sorunsuz geçmesini istiyorum. Seçimlerde özellikle vatandaşı rahatsız edecek ses gürültüsü, her tarafa bayrak asma gibi şeylerin olmasını istemiyorum. İlçe seçim kurulu ile bunları konuşarak kaldırılmasını istiyorum ve kim belediye başkanı olursa da ona Tire adına başarılar diliyorum.

 

Bizlere de derdimizi anlatma, kendimizi tanıtma fırsatı verdiğiniz içinde Büyük Tire ailesine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sadrettin, Yakuter,, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Sadrettin Yakuter,
Yorumlar
Haber Yazılımı