Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 15:55 Bu haber 1880 kez okundu
 
POLAT: TİRE’DE YAPILACAK OLAN KİREMİT OCAĞININ MAĞDURİYETLERİ NASIL GİDERİLECEK?
Tire’de Mahalleler arasına kurulacak olan kiremit ocağının bölgedeki tarım ve hayvancılığın yıkımı anlamına geleceğini belirten CHP’li Polat, Bakan Kurum’a, “Bu proje ile vatandaşlarımızın yaşayacağı mağduriyetler nasıl giderilecektir?” diye sordu.
Gündem Haberi
POLAT: TİRE’DE YAPILACAK OLAN KİREMİT OCAĞININ MAĞDURİYETLERİ NASIL GİDERİLECEK?

Tire'nin Alacalı Mahallesi, Kiremit Ocağı Mevkiinde ANFO üretimi yapılması için ÇED süreci başlatıldığını Belirten CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, konuyu meclis gündemine taşıyarak, “101.860,96 m2 alanda 15.000 ton/yıl kapasiteli ANFO üretimi yapılması planlanmaktadır. Proje Alacalı Mahallesi sınırları içerisinde olup, doğu yönünde Eskioba Mahallesi'ne 2185 m…güneybatı yönünde Işıklar Mahallesi'ne 3470 m. , güney yönünde Yenioba Mahallesi'ne 1575 m. ve güneydoğu yönünde Alacalı Mahallesi'ne 1970 m uzaklıkta yer almaktadır” bilgisini paylaştı.
 

MAĞDURİYETLER NASIL GİDERİLECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a, “İzmir'in Tire ilçesi Alacalı Mahallesi Kiremit Ocağı mevkiinde hayata geçirileceği belirtilen ANFO üretim tesisi için yapılan bir etki analizi var mıdır? Bu proje ile vatandaşlarımızın yaşayacağı mağduriyetler nasıl giderilecektir? Bu konuda yapılacak çalışmalar nelerdir?” dile soran Polat, şu sorularının da yanıtlanmasını istedi:


-Söz konusu projenin hayata geçirilmesi ve daha sonra potansiyel bir patlamanın gerçekleşmesinin, tarım ve hayvancılık kenti olan Tire'nin yıkımı anlamına geleceği Bakanlığınızca ön görülmekte midir?
-Son beş yılda Türkiye'de kaç ANFO üretim tesisi faaliyete geçmiştir?
-Geçtiğimiz yıl Sakarya'nın Hendek İlçesi'nde yaşanan facia düşünüldüğünde yapılacak üretim tesisinin aksi bir durumda bölgeye vereceği zararlar göz önünde bulundurulmuş mudur?
-Söz konusu işletmenin nakliye işlemleri gerçekleştirilirken geçiş yolu üzerinde bulunan mahallelerde yaratacağı etki göz önünde bulundurulmuş mudur?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: POLAT:, TİRE’DE, YAPILACAK, OLAN, KİREMİT, OCAĞININ, MAĞDURİYETLERİ, NASIL, GİDERİLECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı