Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 09:04 Bu haber 1753 kez okundu
 
‘Mutlu ve huzurlu bir Tire’yi yeni yılda hep birlikte inşa edebiliriz’
Ümit Kartal’ın tvDen’de sunduğu ‘‘Ege Politik” programının konuğu olan CHP Tire Belediye Başkan Aday Adayı Burak Alp ERSEN, Tire’nin özelliklerine dikkat çekerek, aday adayı olma nedenlerini açıkladı.
Siyaset Haberi
‘Mutlu ve huzurlu bir Tire’yi yeni yılda hep birlikte inşa edebiliriz’

İnşaat Mühendisi Burak Alp ERSEN Tire’de başkan aday adayı olma kararını, “2018’in Nisan ayında Tire Ticaret Odası Başkan Adayı oldum, yapılan seçimde çoğunluğu kazanamasak da mevcut yönetimin büyük ölçüde değişmesine vesile olarak, kendi iş kolumuzda meclis üyesi olmayı başardık. Daha sonra ekibimizle yaptığımız görüşmelerde, esnafla ve halkla olan diyaloglarda Tire’nin yerel yönetim anlayışında bir değişime ihtiyaç duyulduğunu gördük. Yerel yönetimin daha katılımcı, kaynakları rantabl kullanan, kapsayıcı ve kucaklayıcı bir anlayışa yönelmesi gerektiğini tespit ettik. Partimizin üyeleri ve değişik görüşlerden pek çok kanaat önderi ile konuşarak böyle bir yola çıkmaya karar verdik. Tire’de Aday Adayı olarak kendisini açıklayan ilk kişi ben oldum. Bizim gibi kırsal bölgelerde ve ikili ilişkilerin oldukça önemli olduğu yerlerde, mevcut belediye başkanı partilinizse, aday adayı olmak daha zordur. Risklidir. Ama biz ekibimizin gücüne inandığımız için yola koyulduk. Benden sonra dört değerli isim daha aday adayı açıklaması yaparak sürece dahil oldular. Güzel bir yarış oluyor. Tire 1980’li yıllardan beri 3 farklı Belediye Başkanı tarafından yönetildi. Şimdiki başkanımız 3 dönem bu işi yaptı ve yorulduğunu düşünüyoruz. Bununla beraber, ‘2014 Büyükşehir Yasası’ ile birlikte artık köylerin de kent bütçesine ve seçimlerine dâhil edilmesiyle, köylerin durumunun değişmesi de bizi bu sürece itti. Eskiden sadece merkezde oy kullanılırken, yeni yasa ile köyler Tire’nin belediye başkanlığı seçimine dâhil oldular ve de sorunlarına ortak oldular. Köylerde ve merkezde bugüne kadar yaptığımız çalışmalar, mühendis ve bilirkişi kimliğimiz, Tireli olmamızın etkisiyle,  daha geniş kapsamlı bir yönetim anlayışı ve ‘vizyoner’ bir belediyecilik yapmak adına böyle bir yarışa girmeye karar verdik. Tabi, Belediye Başkan Adayı olup seçilmek istiyorum ama bu yarışın içerisinde olmak bile son derece önemli. Aday gösterildiğim zaman önce bütün partimizi ve tüm Tire’yi kucaklayan bir yönetim yapısıyla, ‘vizyoner’ bir bakış açısıyla Tire’yi ‘Lider ve Marka Kent’ yapma amacı ile yola çıktık. “ şeklinde açıkladı.

 

 "KÖYLERİN HEM ÖZEL HEM DE GENEL SORUNLARINI ÖĞRENDİK"

 

“Tire Belediyesi’nin sorumluluk alanı genişlerken, kaynakları da azaldı. Bu nedenle yönetim anlayışının daha katılımcı ve kaynak kullanımında daha dikkatli olma döneminin acilen başlaması gerekiyor.” şeklinde görüş bildiren İnşaat Mühendisi Burak Alp ERSEN, aday adayı olarak yaptığı çalışmaları şu şekilde açıkladı: “Sosyolog, akademisyen, fotoğrafçı, ve kamu yönetimi uzmanı arkadaşlardan oluşan bir ekiple birlikte Tire’nin 66 köyünün 42 tanesine ziyarette bulunduk. Bu ekiple birlikte köylerde sosyolojik bir çalışma yaptık. Köylere propaganda yapmak için gitmedik. Biz bu sürecin uzun süreceğini, hatta Ocak’ın sonunu bulacağını tahmin ediyorduk. Ocak’ın sonundan sonra çok kısa bir süre kalıyor. O zaman bizim verilerimizi önceden toplayıp, çalışma alanımızın önünü açmamız lazım. O nedenle ekibimizle önce köylerimize gittik. Çünkü biz köylerde büyük sorunlar olduğunu tespit ve tahlil ediyorduk ama elimizde somut bir veri yoktu. Gittiğimiz köylerde muhtarlar ve kahvede bulunan partili-partisiz insanlarla bir odak grup çalışması yaptık. Her köyün kendine özgü sorunları var. Köylerin hem özel sorunlarını hem de diğer köylerle ortak genel sorunlarını öğrendik. Çünkü biz merkezden baktığımızda bu sorunları göremiyoruz. Bunları ancak gezerek öğreniyoruz. Bununla ilgili bir kitapçık hazırladık. Kitapçığı henüz parti büyüklerine ve kamuoyuyla paylaşmadık. Önümüzdeki haftadan itibaren paylaşmaya çalışacağız. Burada, mevcutta hem Tire Belediyesi’nin hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin olumlu ve olumsuz yanlarını gördük. Diğer yandan toplumun bizden taleplerini öğrendik. Dolayısıyla, partimiz bizi aday adaylığından, adaylık pozisyonuna yükselttiğinde bizim önümüzde bir yol haritamız hazır olacaktır. Bu yol haritasına göre köylerde ve kentlerde doğru çalışmaları yapacağız. Bu çalışma programı önceliğimiz olacak.”

 

 "SÜT KOOPERATİFİ TİRE’NİN BAŞARI HİKAYESİDİR"

 

Ümit KARTAL’ın CHP’nin diğer ilçe ve şehirlerde örnek çalışma olarak gösterdiği Tire Süt Kooperatifi’nin üretici ile kooperatifleşme projeleri kapsamı hakkında, “Tire denilince akla Tire Organize Sanayi Bölgesi ve Tire Süt Kooperatifi gelir. Tire Süt Kooperatifi, Türkiye’nin en önemli kooperatifçilik örneklerinden biridir. Tire Süt Kooperatifi, Tire çiftçisinin başarı hikâyesidir. Bölgedeki küçük üreticiye çok ciddi anlamda destek oluyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU’nun da desteği ile ‘Süt Kuzusu’ projesinin tüm süt kaynağı Tire’den karşılanıyor. Bu da bizim için gurur verici bir şey. Aziz KOCAOĞLU’nun da anlattığı üzere güzel bir İzmir modelinin, bizim için Süt Kooperatifi özelinde Tire Kooperatifçilik modeli var. Biz Tire Süt Kooperatifi’ni büyütmek, daha da ileri götürmek için gerekli çalışmaları, kooperatif yönetimimizin her zaman yanında yer alarak yapacağız.” dedi.

 

 "TİRE İÇİN GENÇLİK MERKEZİ VE KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ"

 

ERSEN, hedefleri arasında öncelikli olarak gençlere yönelik ücretsiz, her türlü eğitimin sağlandığı, donanımlı bir “Gençlik Merkezi” kurmak olduğunu aktardı. Aynı zamanda ERSEN, kurmayı planladıkları “Kadın Dayanışma Merkezi” hakkında ise dar gelirli aileler ile dayanışma sağlamak amacıyla çalışmalar yapılacağına dikkat çekti.

 

 "2019’DAN UMUDUM, DOĞRU ÇALIŞMALAR YAPMAK"

 

Son olarak ekonomik krizin başladığı zor bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen ERSEN, “2019’dan umudum; insanları doğru organize edip doğru çalışmalar yapmak. Bu sayede daha mutlu ve huzurlu bir Tire’yi hep birlikte inşa edebiliriz. Herkesin yeni yılını şimdiden kutluyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Mutlu, ve, huzurlu, bir, Tire’yi, yeni, yılda, hep, birlikte, inşa, edebiliriz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı