Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 18:53 Bu haber 1844 kez okundu
 
Çapkınoğlu: “Bir dönem daha talibim”
Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Pazartesi Günü yapılacak olan Tire Ticaret Odası Meclis ve Komite Üyeleri Seçimi öncesi bir dönem daha aday olduğunu açıkladı.
Tire Haberi
Çapkınoğlu: “Bir dönem daha talibim”

Yaptığı başarılı çalışmalarla Tire’nin adını tüm Türkiye’ye duyuran Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Oda Başkanlığı’na bir dönem daha talip olduğunu açıkladı. İçerisinde yüzde 80 genç meclis üyesi adayının bulunduğu bir liste hazırlayan Çapkınoğlu, göreve geldiği günden bu yana Tire Ticaret Odası’nın yaptığı çalışmaları anlattı. 2005 Yılı’nda göreve geldiğini belirten Çapkınoğlu, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

BU BİR BAYRAK YARIŞIDIR           

“Ticaret Odası seçimleri bir bayrak yarışıdır. Bizler de bu bayrağı bizden önce görev yapmış büyüklerimizden şerefle aldık ve şerefle taşımaya devam ediyoruz.

2005 Yılı’nda Ticaret Odası’na aday olduğumuzda mevcut hizmet binamızın kaba inşaatı henüz bitmişti. Binayı tamamlamak bizlere nasip oldu. Şu anda Tire Ticaret Odası 5 yıldızlı bir otel konforunda bir bina haline geldi. Bu binada 13 adet kiraya verdiğimiz mülkümüz oluştu.

SGK’NIN TİREYE GELMESİNE VESİLE OLDUK

Tire’ye SGK’nın gelmesinde en büyük katkıyı Tire Ticaret Odası sağlamıştır. Çünkü odamız şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Müdürlüğü’nün bulunduğu işyerini 2 yıl boyunca Tire SGK Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak kiralamıştır. Yaptığımız bu önemli hamle, Tire’nin SGK ile yıllar önce tanışmasına vesile olmuştur. Öyle ki SGK, Ödemiş ve Bayındır gibi çevre ilçelere bizden tam 2 yıl sonra açılmıştır. Yani bizler o dönem Tire’yi çevre ilçelerin 2 yıl önüne geçirdik. SGK’yı öyle bir zamanda Tire’ye kazandırmıştık ki, o dönemde yapılandırma yasası çıkmıştı. O günlerde en az 7 bin Tireli bu yapılanmadan faydalanmıştı. Biz eğer Tire Ticaret Odası olarak bu işyerini SGK’ya vermeseydik 7 bin Tireli yapılandırma için İzmir’e gitmek zorunda kalacaktı. Bu kişilerin Tire’deki işlerini bırakıp yapılandırma için İzmir’e gittiklerini düşünmek bile bizleri inanılmaz derecede üzecekti. Ama çok şükür ki aldığımız karar ve zamanlamamız doğruydu. Bu yüzden o dönemki meclis üyesi arkadaşlarıma bu kararlarından ötürü tekrar teşekkür ediyor ve kutluyorum. Sonuçta bu sadece benim kararım değildi. O dönemde birlikte görev yaptığımız meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte karar vermiştik.

TİRE’YE HEP İLKLERİ YAŞATTIK

Tire Ticaret Odası, 5 yıldızlı oda statüsünü kazanalı tam 4 yıl oldu. Türkiye genelinde 5 yıldızlı oda statüsü akreditasyon belgesine sahip olan ilçe odaları içerisinde bir ilk olduk. Bununla birlikte İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olan ilk ilçe odası olduk. Ayrıca “OHSAS 18001” İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi Belgesi ile “ISO 10002” Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgelerine de sahibiz. Tire Ticaret Odası olarak akreditasyonda geçtiğimiz yıl ikinci kez denetlenerek tekrar akreditasyona sahip olma hakkına sahip olduk ve bir üst sınıfa geçtik. Bununla birlikte verdiğimiz hizmetin doğruluğu kalitesi uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından bir kere daha tescil edildi.

KOSGEB İLE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK

Tire Ticaret Odası KOSGEB alanında da önemli başarılara imza atmıştır. Şu anda oda olarak 26. KOSGEB kursunu açtık. Bu kurslarda 1500’e yakın Tireli gencimize eğitimler verdik. Eğitim ve kurslarımızın ardından Tire’de 43 gencimiz kendi işyerlerini açtı. Bu gençlerimizi devletin onlara tanıdığı imkanlarla birlikte Tire’de işyeri sahibi yaptık.

8 YILDIR YÜZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BURS VERİYORUZ

Tire Ticaret Odası olarak 8 yıldan bu yana oda tarihinde ilk defa 4 yıllık üniversite okuyan 100 öğrenciye burs veriyoruz. Bunları sadece biz yapmıyoruz aslında. Biz sadece vesile oluyoruz. Tire Ticaret Odası’na kayıtlı üyelerimizin bize verdikleri imkanları doğru bir şekilde değerlendirerek doğru yerlere aktarılması için uğraşıyoruz. Biz bunları her dönem benim yanımda değişik görevlerde bulunan meslek komitelerinde ve meclis üyesi olan kardeşlerimle Tirelilere hizmet için yapıyoruz.

HER ŞEY TİRELİLER İÇİN

Her dönem meclis üyelerimizin ortalama Yüzde 60’a yakını değişerek bu göreve devam ediyor. Bu dönem yeni seçilecek olan meclis üyesi genç arkadaşlarımızla beraber Tire Ticaret Odası’nın bir 4 yılına daha talibiz. Geçmiş dönemlerde yaptığımız KOSGEB çalışmaları, akreditasyonlar, öğrencilere burs verilmesi, çeşitli fuarlara katılımlar hep Tireliler içindi.

4 YIL DAHA TALİBİZ

Yeni dönemdeki genç meclis üyesi adayı arkadaşlarımla beraber daha iyilerini yapacağımıza inandığım için tekrar bir aradayız. Tirelilere hizmet etmek için hep birlikte bir yola çıktık. Umarız ve dileriz Tireliler bizim bu güne kadar yaptıklarımızı doğru değerlendirir ve bizlere destek verirler. Bizler de bu güçle önümüzdeki 4 yıl boyunca daha iyi çalışmalar yapmaya hazırız. Bu güne kadar bize destek veren ve bundan sonra da verecek olan tüm Tireli üyelerimize şimdiden sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. 

OY KULLANIMINDA 2 YIL ŞARTI

Bu dönem 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 134. Maddesi gereğince seçmen listelerimiz konusunda bir değişiklik yapıldı. Değişiklik şu; Ticaret Odası’na kayıtlı ancak kayıt süresi 2 yıldan az olan üyelerimiz maalesef bu seçim döneminde oy kullanamayacak. Bu bizim verdiğimiz bir karar değildir. Gönül isterdi ki Ticaret Odası’na kayıtlı tüm üyelerimiz seçimlerde oy kullansın. Ama yasa hükümleri bunu gerektiriyor.

YÜZDE 80 GENÇ KADRO

Bu dönem Tire Ticaret Odası Meclis Üyesi Adaylarımızın yüzde 80’i genç, dinamik ve başarılı arkadaşlardan oluşuyor. Bundan sonraki başarılarımızın altında imzası bulunacak olan genç arkadaşlarımızın hepsi Tire’nin başarılı esnaf, sanatkar ve sanayicileri olacak. Meclis Üyesi değişim oranımız yüzde 88’dir. Nelerin değişip değişmediğini belirtmek için bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Tüm odamız üyelerini 2 Nisan 2018 tarihinde odamız binasında yapılacak olan seçimlere bekliyoruz.

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı