Haber Detayı
15 Ağustos 2020 - Cumartesi 17:50 Bu haber 8641 kez okundu
 
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?
Meryem Ana’nın 15 Ağustos’ta göğe yükselişinin Hıristiyan alemi tarafından her yıl İzmir Selçuk’ta kutlandığını belirten Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen, “Meryem Ana’nın bir dönem Tire’de yaşadığı yönünde güçlü emareler var. Turizm açısından araştırmacılar ilçeye davet edilmeli” dedi.
Kültür-Sanat Haberi
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?

Meryem Ana’nın, 15 Ağustos’ta göğe yükselişinin yıldönümünde Hıristiyan alemi tarafından her yıl İzmir Selçuk’ta ayin düzenlendiğini belirten Araştırmacı Yazar Yılmaz Göçmen, “Meryem Ana’nın bir dönen Tire’de yaşadığı yönünde güçlü emareler var” dedi. Konunun, turizm açısından büyük önem taşıdığını belirten Göçmen, yerli ve yabancı tarih araştırmacılar ve uzmanları konunun detaylı şekilde araştırılması için Tire’ye davet etti.

BARTHOLOMEOS AYAZMADA DUA ETMİŞ

Tire’de, halk arasında "Yukarı Meryemana Mahallesi" olarak bilinen bölgede, üzeri mescide çevrilen, altında mübadele öncesi ilçede yaşayan Rumların kutsal saydığı ayazmanın da yer aldığı küçük bir kilise bulunduğunu, yapının önünden geçen derenin de "Şükran Deresi" olarak adlandırıldığına dikkat çeken Göçmen, "Meryem Ana'nın Tire'de yaşadığı yönünde güçlü emareler var. Bunu ispat etmek için uzmanların çalışma yapması gerek. Tire'de, tarihini ise kimsenin bilmediği bir Meryemana Mahallesi var. Burada kutsal sayılan yerler bulunuyor. Efes'e geldiği rivayet edilen Meryem Ana'nın İpekyolu üzerindeki, ticari canlılığı olan bir yerleşim yerine uğramadan geçmesi pek olası değil. İnsanlar geçmişte, neden Tire'deki bir mahalleye durup dururken 'Yukarı Meryemana Mahallesi', neden 'Şükran Deresi' desinler. Burada bir yeri neden kutsal kabul edip, suyunu da kutsasınlar” ifadelerini kullandı.

“TURİZM CANLANIR”

Göçmen şöyle devam etti. “Söz konusu yerde, üst katı Mescit altı ise Ayazma (küçük kilise) olarak kullanıldığı bilinen tarihi bir yapı vardır. Dünya üzerinde başka bir örneği olamayacak şekilde farklı iki din de aynı mekânı kullanmaktadır. Bu suyun kutsallığı halk tarafından bilinmektedir. Buraya bir kadının sığındığını ve düşmanlarından kaçarken bu hazneden göğe yükseldiği öne sürülmektedir. Gün ışığına çıkacak yeni bilgilerle ‘Meryem Ana’ turizminden Tire önemli gelirler elde edebilir.”

BÜLBÜLDAĞI’NDAN ÖNCE TİRE’DEYMİŞ

Meryem Ana, İsa peygamberin idamından sonra Kudüs’te barınamamış, Yahudiler ve Romalılardan gördüğü baskılar üzerine Filistin’den Anadolu’ya göç etmiştir. Anadolu’ya geçen Hz. Meryem’in, birinci yüzyılda Bülbül Dağına yerleşmeden önce iki yıl süreyle Tire’de Derekahve Mahallesinde kaldığı öne sürülüyor. Bizans metinlerinde bu mahalle “Yukarı Meryemana” olarak adlandırılıyor. Tarihi kaynaklar ise Meryemana’nın belli bir süre Tire’de yaşadığına işaret ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MERYEM, ANA, TİRE’DE, YAŞADI, MI?,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?
MERYEM ANA TİRE’DE YAŞADI MI?
Yorumlar
Haber Yazılımı