Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 13:31 Bu haber 1843 kez okundu
 
MEDENİYETLER KENTİ TİRE KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR
Tarih, Turizm, Doğa ve Tarım’ın iç içe geçtiği medeniyetler kenti Tire keşfedilmeyi bekliyor.
Kültür-Sanat Haberi
MEDENİYETLER KENTİ TİRE KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Yanı başınızdaki güzelliklerin ne kadar farkındasınız? Büyük kentin zorluklarla dolu yaşantısı, yoğun iş temposu yüzünden patlama noktasına mı geldiniz? Canınızı sıkmayın. Yaz, kış, ilk ve sonbahar mevsimlerinin ayrı bir güzellikte yaşandığı Tire sizi çağırıyor. Tarih, turizm ve doğal güzelliklerinin iç içe geçtiği Tire hafta sonu keşfedilmeyi bekliyor. İzmir’e yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan “Yeşil” Tire” size çok alternatifli seçenekler sunacak. Küçük Menderes’in bereketli toprakları üzerinde bulunan ilçe, güneyindeki Güme Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Eski Tire diye anılan bölgede mimari yapı büyük ölçüde korunmuştur. Yeni ve modern kent anlayışındaki Tire ise zengin tarihsel dokuya dokunmadan gelişmektedir. Dağlarından bal, ovalarından yağ akar.

5 BİN YILLIK KADİM KENT

Çağlar boyu coğrafyasının sağladığı olanaklarla bir çok uygarlığa sahne olan Tire, zengin tarihe, kültürel ve ekonomik birikime sahiptir. Ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber M.Ö. 2000’li yıllarda tarih sahnesinde görülen Tire, Hititlilerden Lidyalılara, Romadan Bizansa, Andınoğullarından Osmanlı Devletine kadar ve Cumhuriyet Döneminde de varlığını etkin olarak sürdürmüştür. Özellikle Türk egemenliğinde Türk-İslam medeniyetinden ve bizlerden önce bu topraklarda yaşayan uygarlıkların belirgin öğelerinden nasibini fazlasıyla alan kent, bir mozaik içinde günümüze ulaşmıştır. Ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "Şehr-i Muazzam" olarak tanımladığı kentin tarihçesi 5 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli ve büyük şehirlerden biri haline gelen Tire, özellikle dokumacılık alanında büyük ün yapmıştır. Ordunun ihtiyaç duyduğu urganlar ve Yeniçerilerin iç çamaşırları yıllar boyu Tire'nin ünlü tezgahlarında üretilmiştir. İstanbul'un fethi sırasında da Fatih'in gemilerini Tire urganıyla çekip Haliç'e indirdiği bilinir.

HER MEVSİM BAŞKA GÜZEL

Kentin eski tarihi dar sokaklarını, muhteşem güzellikteki tarihi evlerini, konaklarını, türbelerini, inanç zenginliklerinin sembollerinden havralarını, ayazmasını, hanlarını, hamamlarını, camilerini, içinde el yazması kitapların yer aldığı tarihi Necip Paşa Kütüphanesini ve Tire Arkeoloji ve kent müzelerini mutlaka gezip görün. Arap Pınarı, Paşa Çeşmesi, Balım Sultan gibi mesire alanları her mevsim ayrı bir güzel. Yöresel yemeklerin mutlaka tadılması gerekiyor. Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı pazarı olan "Salı Pazarı" sayısız seçenekler sunuyor. Kadınların ürettikleri iğne oyaları, danteller, yemeni ve kanaviçelerin modası hiç geçmiyor. Ev yapımı organik pekmezler, zeytinyağları, reçeller, koruk ekşileri, turşular bu pazarın değişmeyen ürünlerinden. Ünlü "Tire Şiş Köfte ve Tandır Kebabı" yörenin en bilindik lezzetlerinden. Lor peynirinin üzerine gezdirilmiş karadut reçeli güzel bir yemeğin finali olabilir. Keçecilik, urgancılık, nalıncılık, semercilik, kalaycılık, ahşap oymacılığı, Beledi dokuma, el sanatları çarşısının yaşatılan geleneklerinden.

İŞTE TİRE’NİN GÖRÜLMEYE DEĞER GÜZELLİKLERİ

*Gastronomi turizmiyle ünlü Kaplan köyü.

*Gölet restoran ve gölet alanı.

*Derekahve, Toptepe, Balım Sultan,Paşa çeşmesi ve Arap pınarı mesire alanları

*Otantik el sanatları çarşısı.

*Türkiye’nin en büyük açık hava pazarı olan Tire Salı Pazarı.

*Tarihi hanlar, hamamlar, konaklar.

*Tahtakale meydanı.

*Derekahve Mescidi ve Ayazması (aynı binada), Yoğurtluoğlu külliyesi, Paşa ve Ulu camiler.

*İbn-i Melek türbesi, Yoğurtluoğlu Külliyesi.

*Tire kent ve arkeoloji müzeleri, Thelos Mozolesi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEDENİYETLER, KENTİ, TİRE, KEŞFEDİLMEYİ, BEKLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı