Haber Detayı
23 Ocak 2018 - Salı 10:25
 
MECLİS ÜYELERİ NE DEDİ ?
Yapımı tamamlanan ve bu hafta sonu, ilk resmi karşılaşmanın yapılması ile fiilen hizmete açılacak olan Tire’nin yeni futbol stadyumunun isminin ne olacağı halen netlik kazanmış değil !
Tire Haberi


Tire’de yaşayan birçok vatandaşın heyecanla istediği, ülkemizin kurucusu ulu önderimiz “Atatürk’ün ismi olsun” önerisi, Gazetemiz tarafından da tam destek gösterilip, sıklıkla Tire kamuoyunun gündemine getirildi. Tire’nin son yıllarda kazandığı en önemli eserlerden biri olan yeni futbol stadyumuna; ‘Atatürk’ isminin yakışacağı yönünde bizlere görüş bildiren Tire halkının yanı sıra bu konuda ne düşündüğü ve ne istediği merak edilen önemli isimlere de “Sizce yeni stadyumun ismi ne olsun ve neden?” sorusunu, bugüne kadar yönelttik. Verilen cevapları da Gazetemiz aracılığı ile Tire kamuoyuyla paylaştık.

Şimdi de bu soruyu, Tire Belediye Meclis Üyelerine sorduk. Tire Belediye Meclisi’nde üç partiye mensup üyeler mevcut. Toplam 25 sandalyeden oluşan Tire Belediye Meclisi’nde en çok üyeye sahip parti, Başkanlığı elinde bulunduran Tire’deki iktidar, Cumhuriyet Halk Partisi.

Meclis üyelerinin görüşlerinin yer alacağı “Meclis Üyeleri Ne Dedi?” başlıklı haberimiz, Meclis üyelerinin çokluğu ve açıklamaların uzun yer kaplaması sebebiyle iki bölümden oluşacak.

İlk bölümde, Stadyumu yaptıran İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Belediyesi’nde iktidarda olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Meclis Üyelerinin görüşleri yer alacak.Büyük çoğunluğu telefon yoluyla yaptığımız görüşmelerde ifade edilen fikirlerin aynen yer aldığı haberimizde, Meclis üyelerinin beyanları karışık bir sıraya göre oldu.

Nurdan Karaoğlanoğlu

Telefon yoluyla görüşlerini aldığımız Nurdan Karaoğlanoğlu, “Stadyumun isminin ‘Atatürk’ olmasını isterim. Sonuçta en önemli liderimiz Atatürk’tür. Atatürk nesli, Atatürk evladı olarak, biz kadınlara verdiği bunca haklardan sonra minnetle andığımız ulu önder Atatürk’ün isminin olmasını isterim.” dedi.

Ahmet Küçükler

Stadyumun isminin Mustafa Kemal Atatürk Stadyumu olmasını isteyen Küçükler, nedenini şu cümlelerle açıkladı; “Tarihin en büyük komutanı olan Atatürk, biz Türklere bağımsızlık veren dört dörtlük bir lider. Onun çizdiği yoldan bizlerin ve gelecek nesillerin gittiği sürece yaşanılacak bir ülke olacağız. Bu denli Türk milletine hizmetler etmiş bir liderin bu stadyumda ismini görmek beni çok mutlu eder. Atatürk bir sözünde ‘Sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim’ demiş. 3 yıllık spor hayatımda görev aldım sporun içinden gelen biriyim Atamızın ismi bu güzel stada yakışır.”

Sıdıka Sezer Konursay

Kendisiyle yapmış olduğumuz kısa telefon görüşmesinde düşüncelerini iki cümleyle açıkladı: “Stadyuma ‘Atatürk isminin verilmesi elbette doğrudur. Liderimiz olduğu için onun isminin bu stada yakışacağını düşünüyorum.”

Mehmet Hızlan

Stadyuma verilecek olan ismin Atatürk olabileceğini söyleyen Mehmet Hızlan ama bu kararın meclis tarafından zamanı gelince konuşulup ortak bir kararla alınacağını, stat bittiğinde bu konunun Meclis tarafından masaya yatırılacağını ama Atatürk stadyumu olmasından büyük gurur duyacağını söyledi.

Cahit Bahadır

Kendisine telefon yoluyla ulaştığımız Bahadır bu konuyla ilgili yorum yapmak istemediğini daha erken olduğunu bizlere kısaca iletti.

Coşkun Koç

Kendisiyle yüz yüze yaptığımız sohbette Coşkun Koç stadyumun isminden ziyade öncelikle bu derece özel ve kapsamlı bir Stadyumun ilçemize yapılmasından bahsetti. Bu yatırımın çevre ilçelerde hatta bazı illerde bile olmadığını söyleyen Koç. Bu yatırımın ilçemize yapılmasında büyük emekleri olan iki Başkana yani İzmir BŞB Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Tire Belediye Başkanımız Tayfur Çiçek’e teşekkür etti. Tayfur beyin kendini spora adayan biri olarak o stadyum için çok mesai harcadığını ve hala da devam ettiğini, her gününün neredeyse orada geçtiğini söyledi.

Koç, “Yatırım büyük, kaliteli ve olimpik olması ve 15 bin kişilik kapasitesi çok önemli. Bence ismin ne olacağından önce, bu özelliklerinin doğru anlaşılması, sağlayacağı katkıların iyi idrak edilmesi daha önemli.” dedi.

Fikir beyanı sırasında diğer Meclis üyesi partili arkadaşlarının görüşlerinin de önemli olduğunu bunları bilerek görüşlerini aktarmanın daha doğru olacağını söyleyen Koç, Mehmet Hızlan’ınbelirttiği gibi nihayetinde bu kararı ‘Meclisin vereceğini’ ifade etti. Koç, kişisel anlamda görüşlerini; “Atatürk olmasını çok isterim ve gurur duyarım fakat Atatürk isminde İzmir’de 100 bin kişilik stadyum olmasından dolayı bu stadyumda büyük emekleri geçen Aziz Kocaoğlu veya Tayfur Çiçek’in isminin verilmesini de düşünmekteyim.” şeklinde ifade etti.

Mustafa Güngör             

“Daha önce Belediye Meclis üyeleri olarak Meclis Başkanlığına bir önerge sunmuştuk. Bu önergede Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürkün isminin Tire’nin muhteşem stadına en uygun ad olarak verilmesi gerektiğini dile getirmiş ve Belediye Meclisi’nde bu yönde bir karar alınmasını arzu ettiğimi belirtmiştim. Bu görüşüm bugün de geçerlidir.”

Emrah Gacan

Stadyumun adı konusunda görüşlerine başvurduğumuz Emrah  Gacan ile birkaç defa gerek telefonla gerekse iş yeri ziyareti sırasında konuyla ilgili görüşlerini almak istedik, fakat  işlerinin yoğunluğu nedeniyle görüşme yapamayacağını, daha sonra bizi arayacağını belirtti. Fakat görüşleri konusunda bir bilgi edinme fırsatını bulamadık.

Nazmi Bezci

Kendisiyle yüz yüze yapmış olduğumuz konuşmada stadyumun yapımında en çok emeği olan neredeyse tabiri caizse orada yatan Tayfur Çiçek’tir. Sonuç itibari ile stadyum bitme aşamasına geldi ve böyle kapsamlı büyük bir stat ilçemize yapıldı. Bu stadyumun ismi bence Tayfur Çiçek stadyumu ya da Çiçek Park olmalı. Onun adını ölümsüzleştirmek için.

Mustafa Önem

Telefonda görüşme yaptığımız Mustafa Önem stadyumun ismiyle ilgili şunları söyledi; “Bir tarafta stadyumun yapılmasın da büyük emekleri olan Aziz Kocaoğlu ve Tayfur Çiçek var. Diğer tarafta ise kurucumuz önderimiz Atatürk. Meclis grubu tarafından alınacak karar ile isminin ne olacağı belli olacak. Bunun için beklememiz gerekiyor.”.

Necmettin Uçmaz

Kendisiyle yüz yüze yapmış olduğumuz konuşmada bize şu açıklamaları yaptı: “Yönetmelik olarak Atatürk stadyumu bir ilde yalnızca bir statta kullanabileceği için zaten biz istesek de bu ismi koyamıyoruz. İzmir’in en büyük stadında ismi olduğu için. Meclis tarafından bu isim zamanı geldiğinde ortak bir kararla alınacak.”

Kamil Taşal

Uzun bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Kamil Taşal; Stadyumun Tire için büyük bir kazanç olduğunu söyledi.  Taşal, stadyuumun önemi bence yeteri kadar anlaşılmadı insanlara pozitif yönleri söylenmedi. Stadyumun özelliklerinden bahseden Taşal,“50 metre kare üzerine kurulmuş olan stadyum 14 bin kapasiteli olup ihale süreci 2 yıldır. İhale çıkış bedeli ise 60 milyon civarındadır. Yaklaşık 1000 araç park alanına sahiptir. İleriye dönük etrafına tesis yapma alanına sahip. UEFA standartlarına uygun, Passolige uyumlu,gece maçları ve milli maçlara hizmet edecek bir stat. Şehir merkezine yakın olan stadyumun 4 tane soyunma odası var. Ve en önemlisinin stadyumun engelsiz olması yani engelli vatandaşların rahatlıkla oraya girme olanağının olması. Stadyumun maliyet olarak yüzde 75’i İzmir BŞB, yüzde 25’i ise Tire Belediyesi tarafından karşılandı.” dedi.

Taşal, gençlerin spora bakış açısının bu stadyumla daha da gelişeceğini belirtti. Teknoloji bağımlısı haline gelen gençlerin spora yöneleceğini ifade etti.  İlerleyen zamanlarda ilçeye bir spor okulunun da kazandırılması gerektiğinin altını çizdi. Taşal, özelliklerini sıraladığı bu önemli tesis için en iyi ismin, halkın istediği ismin ilgili birimler tarafından verileceğine inancının tam olduğunu söyledi.

Mustafa Azmi Öztüzün

Kendisine telefon yoluyla birkaç defa ulaştığımız Öztüzün ile işlerinin yoğunluğu gerekçesiyle bir türlü istediğimiz beyanatı alamadık. Kendileri konuşmadılar.

 

 

HABER:  Zübeyir TABAK

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MECLİS, ÜYELERİ, NE, DEDİ, ?,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
TİRE'NİN YENİ STADININ ADI SİZCE NE OLSUN?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
44
46
5
2
14
21
2
Medipol Başakşehir
43
40
4
4
13
21
3
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
4
Fenerbahçe
41
41
2
8
11
21
5
Kayserispor
35
29
4
8
9
21
6
Trabzonspor
33
36
4
9
8
21
7
Göztepe
33
35
6
6
9
21
8
Sivasspor
31
27
8
4
9
21
9
Yeni Malatyaspor
27
24
8
6
7
21
10
Kasımpaşa
26
32
9
5
7
21
11
Bursaspor
26
31
9
5
7
21
12
Akhisarspor
24
25
9
6
6
21
13
Gençlerbirliği
22
26
9
7
5
21
14
Alanyaspor
21
34
12
3
6
21
15
Antalyaspor
21
24
10
6
5
21
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
29
12
4
5
21
18
Kardemir Karabükspor
12
15
15
3
3
21
Arşiv Arama
BİK İlan Portalı

 
Haber Yazılımı