Haber Detayı
12 Şubat 2014 - Çarşamba 09:34 Bu haber 4229 kez okundu
 
Marşların ve oratoryoların Tireli yazarı ve bestecisi memleketinde hasret giderdi
Birçok ünlü marşın ve oratoryonun söz yazarı ve bestecisi olan Tireli sanatçı Zafer Suntekin, önceki gün eşiyle birlikte geldiği memleketinde hasret giderdi.
Tire Haberi
Marşların ve oratoryoların Tireli yazarı ve bestecisi memleketinde hasret giderdi

Annesi Tireli (Süheyla), babası Ödemişli (Kemal Fetih) olan, çocukluk yılları Tire’de geçen, Tire’den ayrıldıktan sonra da birçok kereler kente gelen ve ziyaretlerde bulunan birçok ünlü marşın ve oratoryonun söz yazarı ve bestekarı Tireli sanatçı Zafer Suntekin (60), önceki gün eşi Ayşen Suntekin ile birlikte memleketi Tire’ye geldi.

“TİRE’DE GEÇİRDİĞİM BAYRAMLAR, HAYATIMIN EN GÜZEL BAYRAMLARIYDI”

Tireli büyüğü Dr. Ercüment Aksoy (rahmetli öğretmen Melahat Aksoy’un oğlu) ve dostları Yılmaz Göçmen ve Aysel Karaçay ile Tire’de buluşan ve hatıralardan konuşan Zafer Suntekin ve eşi Ayşen hanım, Tire’ye bir süredir gelemediklerini ve özlediklerini ifade ettiler. Tire’nin her zaman kendileri için önemli ve değerli olduğunu ifade eden Zafer Suntekin, “Tire memleketim. Tire’de yaşadığım anları, Tire’nin cennet doğasını unutmam mümkün değil. Tire, Türkiye’nin en güzel kasabalarından biri. Tire’de geçirdiğim bayramları hiç unutmam. Bu bayramlar hayatımın en güzel bayramlarıdır.” Şeklinde konuştu.

ÇOK YÖNLÜ BİRİ

Suntekin, 1954 Belevi doğumlu. Fen Edebiyat Fakültesi mezunu olan, evli ve iki çocuk babası Zafer Suntekin, müzisyen yönünün yanı sıra birçok yeteneği ve kimliği bulunan çok yönlü biri. Suntekin; 2003-2005 yıllarında İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu’nun sanat danışmanlığını yaptı. 2002-2010 yılları arasında İzmir Rüştü Ünsal Polis MYO’nda baş danışmanlık yaptı. Askeri okullarda, ‘askeri eğitmen’ olarak görev yaptı. Gazilerle ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı, 2003 yılında “Onur Gaziliği” unvanı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kendisine verildi.

SUNTEKİN’İN YAZDIĞI MARŞLAR VE ORATORYOLAR

Suntekin’in yazdığı marşlar arasında; 57.Topçu Tugayı Marşı, Hava Astsubayları MYO Marşı, İzmir Ticaret Odası Vakfı Marşı, Ege Orman Vakfı Marşı, Karaburun Marşı gibi bilinen marşlar var. Suntekin’in yazdığı oratoryoların arasında ise; Gelibolu Destanı Yıl 1915, Kurtuluş Savaşı Destanı, Sevdam İzmir, Kurtuluş’tan Ulusal Eğitime, Çocukluğun Güzelliği gibi oratoryolar bulunmakta.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birçok, ünlü, marşın, oratoryonun, söz, yazarı, bestecisi, olan, Tireli, sanatçı
Yorumlar
Haber Yazılımı