Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 16:43 Bu haber 32402 kez okundu
 
“Köylümüz ne isterse onu yapacağız”
AK Parti Tire İlçe Başkanı İçelli, Jeotermal konusu ile ilgili konuştu
Tire Haberi
 “Köylümüz ne isterse onu yapacağız”

Tire’nin Başköy Mahallesi’nde çalışmalarına başlanacak olan ve köylünün protestolarla karşı çıktığı jeotermal kaynak arama konusu ile ilgili Ak Parti Tire İlçe Başkanı M. Selman İçelli, “Arama ruhsatı var ancak ÇED raporu yok” diyerek konu ile ilgili açıklama yaptı.

AK Parti Tire İlçe Başkanı M. Selman İçelli, jeotermal kaynak arama konusu Tire gündemine geldiği ve üreticinin karşı çıktığı günden bu yana gelişmeleri takip ederek konuyu bakanlık düzeyinde incelediklerini aktardı. Başkan İçelli şöyle konuştu, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un İzmir ziyareti sırasında bu konu ile ilgili dilekçemizi ve hazırladığımız dosyayı sunduk. Sayın Bakanımıza Başköy’de üretilen incirin Dünya’nın en kaliteli inciri olduğunu, Aydın inciri olarak bilinen ince kabuklu incirin Türkiye’de sadece Başköy’de üretildiğini, köylünün tek geçim kaynağının incir olduğunu aktardık. Başköy ve civar köylerdeki üreticimiz bir yıl boyunca sadece incirden kazandıkları ile hayatlarını devam ettiriyorlar. Halkımız jeotermalden çıkacak olan gazların ağaçlara ve çevreye zarar vereceğini düşünüyor. Böyle bir tesisin bu bölgede olmaması gerektiğini savunarak dosyamızı sunduk. Köylümüz ne istiyorsa onu yapacağız” dedi.

“ARAMA RUHSATI VAR ANCAK ÇED RAPORU YOK”

Öte yandan İzmir Valiliği tarafından 31.12.2015 tarihinde verilen jeotermal arama ruhsatının süresinin bitimine 6 ay kala bu çalışmaya başlamasının manidar olduğunu ifade eden Başkan İçelli, “Neden duruldu da yerel ve genel seçimler öncesi bu iş ortaya çıktı. Burada çalışmayı arama ruhsatının süresinin bitimine 6 ay kala bu çalışmayı başlattılar. Muhalefetin söylediği ancak yanlış olan şeyler de var. ÇED raporu henüz çıkmadı. Arama ruhsatı var ancak ÇED raporu yok. Bu konu sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bitmiyor. Devlet Su İşleri ve İl Tarım Müdürlüğünün hepsinin onayı olacak. Orada firma sondaj araması yapabilir. Bunun için arama ruhsatı var ancak herhangi bir enerji tesisi kuramazlar. Burada bir firma arama yaptığında o firma oraya istediği tesisi kuracak anlamına gelmiyor. Yapılacak olan sondaj çalışmasının bir zararı yok” şeklinde konuştu.

“KÖYLÜMÜZ İSTEMEZSE YAPTIRMAYIZ”

İçelli şöyle devam etti, “Cumhurbaşkanımızın her zaman söylediği gibi, halkımız ne isterse biz onu yaparız. Başköy’deki ve civar köylerdeki vatandaşlarımız, köylümüz ‘jeotermal enerjisi istemiyoruz, bu bize ve incirimize zarar verecek istemiyoruz’ diyor ise. Biz de istemiyoruz. Biz de yaptırmamak için elimizden ne geliyor ise onun mücadelesini vermeye başladık.Firma burada arama çalışmasını yapacak. Tamamlandığında Bayındır’daki,Afyon’daki veya Denizli’deki gibi bir kaplıca tesisi yapılması uygun olursa, köylümüz istemezse biz onu da yaptırmayız. Bizim halkımız ne isterse bizim için önemli olan odur. Sayın Bakanım konu ile ilgili görevlendirme yaptı. Çevre Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ile dün birlikteydik. Genel başkan yardımcımız Hamza Dağ ve bölge milletvekilimiz Mahmut Atilla Kaya’nın destekleri ile konunun en yakın takipçisiyiz” dedi.

                                                                                                                                

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Köylümüz, ne, isterse, onu, yapacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı