Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 12:02 Bu haber 3241 kez okundu
 
KÖY HALKI SUSUZ KALDI
Tire'ye bağlı kırsal Akyurt Mahallesi'nde, yaklaşık 1 aydır pek çok evin musluğundan su akmıyor.
Gündem Haberi
KÖY HALKI SUSUZ KALDI

Vatandaşlar, yaklaşık 3 kilometre mesafedeki kaynak suyundan bidonlarla evlerine su taşıyor. Mahallede yaşayan vatandaşlar, kendilerinin ve hayvanların susuz kaldığını belirterek, yetkililerden bu duruma çözüm bulmalarını istiyor.

İncir hasadının başladığı bu günlerde yaylalarından dönen köylüler temizlenmek için duş bile alamadıklarını belirten köy halkından İbrahim Çapkın, yayladan dönerken kaynak suyundan su doldurduklarını yaklaşık 3 km o suyu taşıyarak içme suyu olarak kullandıklarını söyledi. Çapkın şöyle devam etti, “Sular akmayınca insanlar da hayvanlar da susuz kalıyor, köyümüzde herkes çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşıyor. İşimiz tozla toprakla, evimize geldiğimizde sularımız akmadığı için temizliğimizi yapamaz hale geldik. Bugün dağda incir hasadı yaptık ailecek. Yolda gelirken bir çeşme var oradan bidona su koyduk 3 km taşıdık. O su da olmasa içme suyumuzda olmayacak, eve geldik su akmıyor duş alamıyoruz, tuvaletimize dahi rahat rahat giremiyoruz. yetkililerden yardım bekliyoruz.”

 

Akyurt Mahalle muhtarı Zihni Çetin, "Köyümüzde yaklaşık 1 aydır su sorunu yaşanıyor. Ve bu sorun yaklaşık 1 haftadır gittikçe arttı. Bazı sokaklarda bulunan evlerimizden su hiç akmıyor. Bazı evlerde ise çok az seviyede akıyor. Şu anda köylülerimiz incir hasadı için yaylalarına göç etti, nüfus neredeyse yarı yarıya düştü, hasadı bitiren vatandaşımız köye döndüğünde evinde birazda olsa suyu akan köylülerimiz musluklara yüklendiğinde su tamamen bitecek ve kimsenin evinden su akmayacak. Hayvancılık yapan evlerimiz var, herkes zaten tarımla uğraşıyor, dağdan,ovadan gelenler duş dahi alamıyor. İZSU'ya gerekli dilekçeleri yazıp durumu bildirdim, vatandaşımızın daha fazla mağdur olmaması için yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulmaları istiyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖY, HALKI, SUSUZ, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı