Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 15:49 Bu haber 2230 kez okundu
 
‘KORANA’ BİLE ‘TAK TAK KEBABININ’ TAHTINI SALLAYAMADI
Tire’nin geleneksel lezzetlerinden meşhur ‘tak tak kebabı’ Korona virüs salgınının yaşandığı günlerde bile en çok tercih edilen yemek oldu.
Sektör Haberi
‘KORANA’ BİLE ‘TAK TAK KEBABININ’ TAHTINI SALLAYAMADI

Tire’nin, geçmişi Osmanlı mutfağına dayanan lezzetlerinden meşhur ‘tak tak kebabı’ Korona virüs salgınının yaşandığı günlerde bile en çok tercih edilen yemek oldu. Lokantaların salgın önlemleri çerçevesinde müşteri kabul edemediği dönemde de ‘tak tak kebabı’ paket servis yöntemiyle müşterisine ulaştı. Ramazan ayında da en çok tüketilen geleneksel yemekler arasında gösterilen meşhur kebap diğer yöresel lezzetlerle girdiği zorlu yarışta birincilik tahtını kimselere kaptırmadı.

PADİŞAHLARIN YEMEĞİ

”Kuyu kebabı” da olarak bilinen Tire’nin bu meşhur kebabı adını ise ustanın eti servis öncesi tahta üzerinde doğrarken çıkan sesten dolayı “Tak tak kebabı” olarak aldığı zannediliyor. İlçede Padişah IV. Mehmet zamanında başlayan gelenek yüzyıllardır zamana meydan okuyor. “Avcı Mehmet" diye anılan Padişah IV. Mehmet'in, Tire dağlarında ava çıkmadan önce sabahları kafilesine kuzu veya oğlak çevirerek, tandır yedirdiği meşhur kebabın pişirme yöntemindeki küçük değişikliklerle günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘KORANA’, BİLE, ‘TAK, TAK, KEBABININ’, TAHTINI, SALLAYAMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı