Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 17:08 Bu haber 9988 kez okundu
 
“Kocaoğlu CHP’den aday olmazsa ben de olmam !”
Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, uzun bir aradan sonra basın mensupları ile bir araya geldi. Gölet’te gerçekleşen kahvaltılı toplantıda, çeşitli konularda görüş bildirip, açıklamalarda bulunan Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in en dikkat çeken sözlerinden biri ‘Aziz Kocaoğlu’nun CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmemesi veya olmaması halinde kendisinin de CHP’den aday olmayacağı’ şeklindeydi.
Tire Haberi
“Kocaoğlu CHP’den aday olmazsa ben de olmam !”

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, uzun bir aranın ardından ilçede görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Belediye Gölet Restoran tesisinde gerçekleşen kahvaltılı toplantı sohbet havasında geçti. Başkan Çiçek’in farklı konularda yaptığı görüş bildirimleri, basın mensuplarının sorularıyla daha bir ayrıntılı hal aldı. Başkan Çiçek, bazı konularda oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 saat süren kahvaltılı sohbet toplantısında Başkan Tayfur Çiçek ve beraberindeki Belediye’nin bazı birimlerinin yöneticileri basın mensuplarını konuk etti. Başkan Tayfur Çiçek’in sohbet sırasın dile getirdiği önemli sözleri şunlar oldu:

“PINAR” TİRE’YE BÜYÜK BİR YATIRIM MI YAPACAK?

Geçen hafta Pınar markası adına kendisine önemli sürpriz bir ziyaretin gerçekleştiğini belirten Başkan Çiçek, firma kurucusunun kızlarının yaptığı ziyaretin tam sebebini bilmemekle birlikte, ziyaretin Pınar’ın Tire’de büyük bir süt ve süt işleme tesisi kurmak istemesi ile ilgili olacağını söyledi. Başkan Çiçek, Pınar’ın Tire’de yatırım arazisi almak ve yatırım yapmak istediğin fakat bu yatırımı peşin parayla yapmak istemediğini, taksitlendirmek istediğini fakat Devletin de taksitlendirmeye yanaşmadığını, yatırımın bu aşamada tıkandığını belirtti.

“OSB’DEKİ FABRİKALARIN SU İHTİYACI BÜYÜK”     

Tire’nin gerek evlerde, gerek tarım arazilerinde, gerekse sanayi kuruluşlarında kullanmak üzere ciddi miktarda suya ihtiyacının olduğunu belirten Başkan Çiçek, özellikle OSB’deki sanayi kuruluşlarının üretim noktasında ihtiyaç duyduğu suyu karşılamak için Tire’nin sahip olduğu barajlara yenilerini eklemesi gerektiğini ifade etti. Başkan Çiçek bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığında destek beklediklerini söyledi.

“TARİHİ YAPILAR SADECE TAPU SAHİPLERİNİN DEĞİLDİR…”

Tire’nin tam bir açık hava müzesi olduğunu, çok sayıda tarihi yapıya sahip olduğunu söyleyen Çiçek, Belediye olarak birçok tarihi yapının restore edilerek yeniden hayatın içerisine katılmasını sağladıklarını, bunun için Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İzmir Valiliği, Kültür Bakanlığı ile yıllardır sürekli iletişim ve işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Çiçek, “Tarihi yapılar sadece tapu sahiplerinin değildir. Bunlar herkesin ortam malıdır. Çünkü kültür mirasıdır, dünya mirasıdır. Biz birçok tarihi yapıyı Belediyeye kazandırdık. Son olarak Bahçekahve’de bulunan bir hamamı da tapu sahipleriyle anlaşarak Belediye bünyesine aldık.” dedi.

TİRE, ‘TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NCE 3 DEFA ÜSTÜSTE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Tire’nin ‘Tarihi Kentler Birliği’nden 3 yıl üstüste ödül alma başarısı gösteren tek kent olduğunu ifade eden Çiçek, “Bu önemli bir başarıdır ve büyük çaba ve özveri ister. Tire’miz Safranbolu gibi tarihin sadece bir kesitine ait yapı ve yaşanmışlıkları içinde barındırmıyor. Tire’de tarihin birçok dönemine ait eserler ve izler var. Tire, sadece tarım ve sanayi alanında değil tarih ve kültür turizm alanında da potansiyele sahiptir ve bu işlenip geliştirilmelidir.” dedi.

“TİRE BELEDİYESİNİN GÖREVİ OLMAYAN KONULARDA ACIMASIZCA ELEŞTİRİLİYORUZ”

Yerel ve bölgesel basında Tire Belediyesi ile ilgili çıkan bazı eleştiri haberlerine de değinen Başkan Çiçek, birçoğu Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanı içerisine giren konularla ilgili olarak, bilmeden Tire Belediyesi’nin eleştirilmesinin doğru olmadığını belirten Çiçek, özellikle şehir içindeki yol ve alt yapı çalışmalarındaki yaşanan uyumsuzluklar ve gecikmelerin birçoğunun kendilerinden kaynaklanmadığını ifade etti.

“TİRE’DE HİZMET NOKTASINDA BAYAĞI YOL ALDIK”

“Tire’mizde bayağı bir yol aldık. Hizmet noktasında ilerledik. Örnek bir ilçe olduk. Belediyecilik çalışmaları ve hizmetleri noktasında marka bir kent olmaya başladık” diyen Başkan Çiçek, siyasilerin yaşadıkları kente hizmet gelmesi, getirilmesi noktasında egolarını bir kenara bırakmaları gerektiğini söyledi ve bu olursa Tire’nin daha hızlı şekilde marka kent olacağını belirtti.

BAŞKAN ÇİÇEK, CHP’DEN AYRILACAK MI ?

Bugüne kadar dört kez yerel seçime giren, üçünde zaferle çıkarak Belediye Başkanı seçilen Tayfur Çiçek, hiçbir zaman parti transferi yapmadığını söyledi. Yaklaşık 13 ay kadar sonra yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili basın mensuplarının sorduğu “CHP’den devam mı? Yoksa başka partiye geçiş söz konusu mu?” sorusuna “Daha erken” diyerek tam bir cevap vermeyen Başkan Çiçek, daha önce söylediği bir sözü yeniden dillendirdi. Başkan Çiçek, “Eğer Aziz Kocaoğlu CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmazsa, ben de CHP’den aday olmam” dedi.

“İSTESEM KENARA ÇEKİLİP HAYATIMIN KALANININ KEYFİNİ ÇIKARABİLİRİM”

Tireli seçmenin belediye başkanı seçerken dikkatli ve seçici olduğunu belirten Çiçek, verilmiş olan hizmetleri görerek karar verdiğini belirttiği Tireli hemşehrilerine borçlu olduğunu düşünerek görevinin başında olduğunu söyledi. Başkan Çiçek, “Ben herhangi bir maddi kaygısı olmayan biri olarak emekliye ayrılıp bir kenara çekilip, hayatımın kalan kısmının keyfini çıkarabilirim. Fakat ben bu tempodan ve çalışmaktan hoşlanıyorum. Tirelilere karşı borcum ve sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“STADI YAPAN İZMİR BŞB İSMİN NE OLACAĞINA KARAR VERSİN”

‘Atatürkçü’, ‘çağdaş’, ‘laik’, ‘sosyal-demokrat’ biri olarak her zaman Mustafa Kemal Atatürk ismine saygı ve sevgi duyduğunu beliren Başkan Çiçek, yapımı bitmek üzere olan yeni Tire stadyumunu ismi ile ilgili süren tartışmalar hakkında şunları söyledi: “Bu stadın yapımında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük payı var. Maliyetin 75’ini karşıladılar. Bırakalım da stada isim koyma konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi kararı versin. Zaten var olan ‘Spor Tesislerine İsim Koyma Yönetmeliği’nde de Atatürk isminin aynı kent' de  birden fazla tesise konulmasına engel olan maddeler var. Zaten son sözü Belediye Meclis verecek. Ama şunu söyleyeyim. Stada benim ismim konulmayacak.” 

BAŞKAN ÇİÇEK, TİRE-BELEVİ YOLU İLE İLGİLİ POLEMİKLERİ DOĞRU BULMUYOR

Tire-Belevi yolu ilgili olarak devam eden tartışma ve polemiklere de değinen Çiçek, bunların gereksiz olduğunu, Tire’ye bir faydasının olmadığını söyledi. Birilerinin, başka birilerini istifaya davet etmesinin v.s. doğru olmadığını söyleyen Başkan Çiçek, böylesi büyük projelerde tarihte aksamalar olsa da önemli olanın Tire’ye yeni hizmetler getirmek olduğunu belirtti.

İZSU’YA GEÇEN BAZI PERSONEL TİRE BELEDİYESİNE ‘TAZMİNAT DAVASI’ AÇMIŞ

Bütünşehir Yasası sonrası Tire Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Biriminde yer alan personelin İzmir Büyükşehir Belediyesi kadrosuna geçtiği ve İZSU elemanı olduğunu, bunu da oldukça sevinçle ve isteyerek yaptıklarını belirten Başkan Çiçek, sözlerinin devamında; “Bir baktık bu arkadaşlardan bazıları Belediyemizle mahkemelik olmuş. Oysa bu kişiler tüm maaşlarını almış, izinlerini kullanmış, haklarını temin etmiş kişilerdi. Hiçbir alacakları olmadığı halde, ‘fazla mesaiye kaldım ücretini alamadım’, ‘izinlerimi kullanamadım’ vs. gibi bahanelerle tazminat davaları açmaları doğru ve etik değildir.

“TİRE’Yİ FESTİVALLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ”

Tire’ye özel festivallerin bir bir hayata geçtiğini söyleyen Başkan Çiçek, son olarak geçtiğimiz günlerde yapılan ‘Deve Güreşi Festivali’ ve ‘Hamsi Şenliği’ ile ilçeye büyük hareket getirildiğini, böylece hem kentin hem de kent esnafının kazandığını ifade etti. Çiçek, “Tire Belediyesi olarak yıllardır yaptığımız Deve Güreşi Festivalin oldukça güzel ve kalabalık geçti. Aziz Kocaoğlu başkanımız da katıldı. Daha sonra Gölet mesire alanında, benim de yönetiminde yer aldığım Karadenizliler Derneği ile birlikte yaptığımız ‘Hamsi Festivali’de oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Tire Belediyesi güzel çalışmalara imza atmaya devam etti.” dedi.

‘GİRİTLİLER FESTİVALİ’ FİZİKSEL ŞARTLARIN YETERSİZLİĞİNDEN DOLAYI TİRE’YE TAŞINACAK

Başkan Çiçek, ilçeye bağlı Turgutlu (Giritli) köyünde birkaç yıldan bu yana, bahar mevsiminde düzenlenen “Giritliler Festivali ve Ot Yemekleri Şenliği” hakkında aldıkları önemli kararın sebeplerini de açıkladı.

Başkan Çiçek, İzmir dışından da çok sayıda kişinin katıldığı Festivalde, Turgutlu köyünün yapılan tüm alt yapı desteği çalışmalarına rağmen fiziksel olarak yetersiz kaldığını, bundan dolayı Giritliler Festivali’ni bundan böyle Tire ilçe merkezinde yapma kararı aldıklarını söyledi.

Önümüzdeki günlerde Tire Gölet mesire alanında yapılacak olan festivalle ilgili Belediyenin hazırlıklarını sürdürdüğünü belirten Çiçek, herkese açık olan bu önemli şenliğe tüm Tirelileri ve Tire dışından vatandaşları, başta Girit kökenliler olmak üzere davet etti.

Bu konuda, yaşanan polemik ve gerginliklere de üstü kapalı şekilde değinen Başkan Çiçek, Festivale katılmamam kararı alan bazı derneklerin gelip gelmemekte özgür olduklarını, “Bu festival kimsenin tekelinde değil. Bugün bizde olur, yarın Giritlilerin yaşadığı başka kentlerde de benzer festivaller yapılır. Nitekim Kuşadası Davutlarda benzer bir festival var. Bizim istediğimiz sadece birlik ve beraberlik. İsteyen gelir, isteyen gelmez…”

“KENDİNİ BİLMEZ BİR TARAFTAR YÜZÜNDEN BÜTÜN TARAFTARLAR CEZALANDIRILDI…”

Mekana sonradan gelen Tire 1922 teknik direktörü Nihat Balan’ı da yanına alan Başkan Çiçek, sohbetin son konusunu ‘futbol’  ve ‘Tire 1922’ yaptı. Ankara Demirspor karşılaşmasında kendini  bilmez bir taraftarın sahaya attığı soda şişesinin rakip teknik heyetinden birine gelmesi üzerine bir karşılaşmayı seyircisiz oynama cezası aldıklarını belirten Çiçek, “Bu ceza aslında taraftara kesilmiştir. Bir kişi yüzünden bütün taraftarlar cezalandırılmış oldu. Bu gibi insanların artık önünün alınması lazım. Taraftarlar aralarında bu insanları barındırmamalı. Maalesef bazı seyircileri bilinçli taraftar olma noktasında bir türlü eğitemedik. Sporculara ve hakemlere ana avrat küfredenler var.  Sporcuların, teknik kadroların ve hakemlerin aileleri tribünde olabilir, maçı izlemeye gelen çocuk ve bayanlar olabilir diye  düşünmeden ağzına geleni söyleyen kişileri tribünde istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Nihat Balan’ın çok değerli bir futbol hocası olduğunu söyleyen Çiçek, “Dışarıda bu kadar kolay kazanan bir takım, içeride neden puan kaybediyor? Bunu herkesin düşünmesi lazım. Takım üzerinde olumlu etki yapacak pozitif bir taraftarlık sergilenmeli” dedi. Başkan Çiçek, Tire’yi spor alanında da söz sahibi yapmak istediklerini, bitmek üzere olan yeni stadyumun bu noktada büyük bir şans olduğunu, ‘spor turizmi’ alanında yatırım ve çaba göstereceklerini söyledi.

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kocaoğlu, CHP’den, aday, olmazsa, ben, de, olmam, !”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Kocaoğlu CHP’den aday olmazsa ben de olmam !”
“Kocaoğlu CHP’den aday olmazsa ben de olmam !”
“Kocaoğlu CHP’den aday olmazsa ben de olmam !”
Yorumlar
Haber Yazılımı