Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 09:56 Bu haber 3873 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Belediyesi'nin birlikte inşa ettikleri iki büyük tesisin açılış törenine katılan, Kocaoğlu ve Çiçek'ten övgülerle bahseden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önemli kısmı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan sözlerden oluşan konuşmasında, CHP'li belediyelerin iki vazgeçilmez kuralı olduğunu, bunların da; "Hizmetleri, particilik yapmadan tüm vatandaşlara eşit şekilde götürme" ve "Verilen her hizmetin ve yapılan tüm harcamanın hesabını verme" olduğunu söyledi.Stadyumdaki açılışta ünlü pop sanatçıları Tuğba Yurt ve Gülşen konser verdi.
Tire Haberi
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı

Tire; birisi atıksu arıtma tesisi, diğeri ise 15 bin kişilik modern futbol stadyumu ve spor tesisi olmak üzere iki önemli tesise sahip oldu. Fiili olarak hizmet vermeye başlayan her iki tesisin resmi açılışları, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri ve İzmir'in CHP'li ilçe belediyelerinin başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

ANTALYA'DAN TİRE'YE GELDİ

Önceki gün Hatay'da sınır karakolu ziyaretinden sonra yoğun programını gün gün devam ettiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tire'ye Antalya'da katıldığı program ve toplantıları tamamladıktan sonra geldi.

GÜNDE 11 BİN 731 METREKÜP EVSEL ATIKSU TEMİZLENİP MENDERES'E VERİLECEK

İlk olarak Tire-Bayındır yolu üzerinde kurulan, evsel atıksuların arıtılıp tekrar doğaya temiz halde verildiği, günde 11 bin 731 metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip, toplamda 21 bin metrekarelik bir alana kurulu olan Tire Atıksu Arıtma Tesisi'ne giden Kılıçdaroğlu'nu burada çok sayıda partili karşıladı. Hızlı bir şekilde tesisi gören ve ilgili görevlilerden tesis hakkında bilgiler alan Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu ve beraberindekiler, kurdelayı keserek aıtıksu arıtma tesisini hizmete açtı. Atıksu tesisinde temizlenen evsel atıksular, Küçük Menderes Nehrine akıtılarak nehrin yeniden eski yıllarda olduğu gibi temiz akması sağlanacak.

KILIÇDAROĞLU'NDAN 'STADIN İSMİ ATATÜRK OLSUN' SÖZÜ

Atıksu arıtma tesisinden ayrılırken aracının önüne hazırladıkları, "Sayın Genel Başkanımız, Stadımız ATATÜRK adıyla taçlansın" yazılı pankartla çıkan bir grup Tireli ve Tire ADD üyesi vatandaşlar, Kılıçdaroğlu'ndan yapılan yeni stadın isminin Atatürk olmasını istediklerini belirterek kendisinden söz istediler. Aziz Kocaoğlu'nu yanına çağıran Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu ve diğer vatandaşların yanında stadın isminin 'Atatürk' olması yönünde söz verdi. Büyük Tire Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şevket Bahçelioğlu da Kılıçdaroğlu’na “Cennetten bir köşe olan Yeşil Tire’mize hoş geldiniz “diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;” Sayın Genel Başkanımız biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz muhteşem  stadyumumuzun ismi konusunda  80 bin kişilik Tire halkının ittifakla arzusu Atatürk  Stadı olması yönündedir.” Dedi. Kılıçdaroğlu da Bahçelioğlu’nun bu dileklerine karşılık  "İnşallah" diyerek, stadın isminin 'Atatürk' olması noktasında hem söz, hem de umut vermiş oldu.

SAHNEYE İLK ÇIKAN TUĞBA YURT OLDU

Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu ve beraberindekiler daha sonra Tire'nin yeni futbol stadyumuna geçtiler. Yaklaşık 15 bin kapasiteli tribünlerini dolduran 11 bin civarında vatandaş, Kılıçdaroğlu gelmeden önce başlayan ücretsiz halk konserinde ilk olarak sahne alan Tuğba Yurt'un söylediği şarkılarla coştu. Tuğba Yurt'un konserinden sonra stadyum açılış töreni; folklor gösterileri ve açılış konuşmaları ile devam etti.

ÇİÇEK, "İNANDIK, HAYAL ETTİK VE SONRA DÜRÜSTÇE ÇALIŞTIK"

İlk sözü Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek aldı. Çiçek konuşmasında; "İnandık, hayal ettik ve sonra dürüstçe çok çalıştık. İşte 2 sene 4 ay sonra bu güzel eseri sizin hizmetinizde. Tire'miz süt üreticileri, organize sanayindeki fabrikaları, tarımsal üretim ürünleri ile tükettiğinden çok daha fazlasını üreten çalışkan insanların kentidir. Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplumlar halka bu alanda verilen hizmetlerle ortaya çıkar. Gençlerimiz, insanlarımız bu tesiste sağlıklı bir hayat ve gelecek oluşturacak. Tire'miz her alanda tarımda, sanayide, turizmde, sporda, kültürde İzmir'in gözbebeği olacak." dedi.

ÇİÇEK, "64 YIL SONRA TİRE'DE BELEDİYEYE CHP BAYRAĞINI TAŞIDIK"

Başkan Çiçek, sözlerinin devamında; "64 yıl sonra Tire'de CHP'nin bayrağını Belediyede dalgalandırma başarısı gösterdik. Üç dönemdir Tireli hemşehrilerimin teveccühüne ulaşmış bir olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu tesisin Tire'mize kazandırılmasında büyük katkısı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve bürokratlarına çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün aramızda bulunup açılış yapan Genel Başkanımıza bizi onurlandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Her gün kentten kente dolaşan ve yoğun tempoda çalışan Genel Başkanımıza Allah enerji versin, güç versin." dedi.

KOCAOĞLU, "BİZİM 70 MİLYONA MAL ETTİĞİMİZ STADIN AYNISINI 200 MİLYONA İHALE ETTİLER"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sahneye gelerek şu konuşmada bulundu: "İçinde bulunduğumuz Küçük Menderes Havzasında bulunan Tire, yerelde kalkınma modelinin çıkış noktasıdır. Tireli süt üreticileri ile birlikte yürüttüğümüz, 'Okul Sütü' ve sonrasında 'Süt Kuzusu' projeleri ile bölge üreticilerine destek vermeye devam ediyoruz. Tire, Bayındır, Ödemiş, Beydağ, Selçuk ilçelerinde üreticilerimizin ürünlerini alarak kendilerine güç veriyoruz. Destek verdiğimiz kooperatiflerle ilk anlaştığımız yıllardan bu yana kooperatiflerimiz bugüne kadar 100 büyüdü, gelişti. İzmir'deki tarımsal üretim, Türkiye'deki tarımsal üretim ortalamasının iki katıdır. 'Köylü Milletin Efendisidir' diyen Ulu Önderimizin bu sözünü İzmir'de yerine getirdik. İzmir bu yönüyle model oldu. Bornova'da yaptığımız stadyum ile birlikte, burada maçlarını yapan Göztepe Süper Lig'e çıktı. Altınordu ise Süper Lig'e çıkma yolunda. Eğer alt yapıyı yaparsanız, imkan sağlarsanız bizim milletin başaramayacağı bir şey yoktur. Bu tesisi, sporu seven sporcu geçmişi olan Tire Belediye Başkanımızın isteği sonrası kararlaştırıp yaptık. Tire Stadına 64 milyon lira para harcadık. Çevre yolları harcamaları ile bu rakam yaklaşık 70 milyon lirayken, bugün bu stadyumla aynı seviyede stadyumun ihalesi 200 milyon liranın üzerinde ihale edildi. Biz İzmir BŞB olarak sadece dünyadaki en gelişmiş 10 ülkeye verilen 'AAA' kredi notunu 5 yıldır alarak, kalitemizi ortaya koyuyoruz. Bu bize yeter. Arkadaşlarımız, bürokratlarımız tutuklanırken, hapis yatarken tüm bu olumsuzluklara ve karalamalara rağmen bize güvenip desteğini arkamızdan eksik etmeyen 4.2 milyon İzmirliye, hangi partiden olursa olsun, çok teşekkür ediyorum."

KILIÇDAROĞLU'NUNDAN KOCAOĞLU VE ÇİÇEK'E ÖVGÜ

Sahneye son olarak çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: "İzmir milletvekili olarak İzmir'de olmaktan, Tire'de olmaktan gurur duyuyorum. Benden önce konuşan ve bu tesislerin Tire'ye kazandırılmasında birlikte çalışan Tire ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarımla gurur duyuyorum. Sayın Kocaoğlu, kır ile kent arasındaki uyumsuzluğu gidermek adına geliştirdiği üreticilere destek projeleri ile hem kentteki insanımız, hem de kırdaki insanımız kazanıyor. İzmir'de çıkan bu modeli, CHP belediyelerinin olduğu tüm kentlerimizde uygulamaya koyduk."

KILIÇDAROĞLU, "BİZİM BELEDİYELERDE İKİ TEMEL HİZMET KURALI VAR"

"Bizim belediye başkanlarımızın iki temel hizmet kuralı var. Birincisi kendisine oy versin vermesin tüm vatandaşlara hizmet götürmek. İkincisi verilen her hizmetin, yapılan tüm harcamaların hesabını verebilmektir.

KILIÇDAROĞLU, "BAY RECEP" DİYEREK, CUMHURBAŞKANINA YÜKLENDİ

Sözlerinin önemli bölümünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik sözlerine ve bu sözlere karşılık verdiği açıklamalara ayıran Kemal Kılıçdaroğlu, "Bay Recep" diyerek ifade ettiği Erdoğan'a şu şekilde yüklendi: "Bay Recep, benim için 'Memurluğu döneminde maaşından başka bir şey kazanamamış' demiş. Doğrusu bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Vatandaşlarımıza ev sahibi yapmak noktasında verdiğimiz sözlere de laf etmiş. Bay Recep, vatandaşlarımızı ev sahibi yapmamızdan hoşlanmamış anlaşılan. Her vatandaşımız kendi evinde oturmayı hak ediyor. Senin gibi kaçak sarayda değil, kendi evinde. Bay Recep, bana postal yollayacakmış. Ben o postalı 68 yılında giydim. Parkayı da giydim. Çok istiyorsa, ben ona postallarımı göndereyim. Dün Hatay'da Sakız Karakolu'nda askerlerimizle bir araya geldik. Onlara buradan sevgilerimi, selmalarımı gönderiyorum. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Biz Bay Recep gibi, şehitlerimizi siyasete konu etmiyoruz. Çalgı ile oyun havası ile şehitlerimizin kanı kurumadan ziyarette bulunmuyoruz.  Biz şehitlerimizi ve gazilerimizi ayrım yapmadan seviyoruz, anıyoruz ve değer veriyoruz. Bu zat benim için 'Meydandan kaçıyor' diyor. Bay Recep, istediğin yerde, istediğin televizyon kanalında, havuz medyasında seninle karşılaşmaya hazırım."

GÜLŞEN’İN ŞANSIZLIĞI

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP’liler konuşmaların ardından sahanın ortasına geçerek burada hep birlikte kurdela keserek Tire Dört Eylül Stadını resmen hizmete açtı. Akabinde stadyumu terk eden Kılıçdaroğlu ilçeden ayrıldı.

Açılışın hemen ardından anons edilen ünlü pop müziği sanatçısı Gülşen, sahne aldı. Programın sonlarına kadar stadyumda tribünleri dolduran yaklaşık 10 bin civarındaki insanın büyük bölümü, Gülşen sahneye çıkmasından önce tribünleri boşalttığı görüldü. Tribünlerde kalan yaklaşık 3 bin civarında vatandaş, Gülşen’in güzel şarkıları eşliğinde eğlenerek programın keyfini çıkardı.

 

 

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

FOTO:  Yiğit SOYLU

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kılıçdaroğlu,, Tire'de, arıtma, tesisi, ve, stadyumu, hizmete, açtı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Kılıçdaroğlu, Tire'de arıtma tesisi ve stadyumu hizmete açtı
Yorumlar
Haber Yazılımı