Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 12:47 Bu haber 4662 kez okundu
 
KARAOĞLANOĞLU: "Kadınlarımız, analarımız Cumhuriyetin güvencesidir"
Cumhuriyet Halk Partisi Tire İlçe Teşkilatı Kadın Kolları, ‘Anneler Günü’ nedeniyle çay partisi düzenledi. Programın özel konuğu; bir kadın olarak Tire'yi, İzmir'i ve tüm kadınları ve anneleri temsil etmek adına Milletvekili Aday Adayı olan Nurdan Karaoğlanoğlu oldu.
Tire Haberi
KARAOĞLANOĞLU:

Cumhuriyet Halk Partisi Tire İlçe Teşkilatı Kadın Kolları tarafından Otel Tirem’de düzenlenen çay etkinliğiyle 'Anneler Günü'nü kutladı. Hafta sonu gerçekleşen programa, Tire Belediye Meclisi görevinden ayrılarak, CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı olan Nurdan Karaoğlanoğlu da katıldı. CHP Tire İlçe  Kadın Kolları Başkanı Gülgün Gözeger'in ev sahipliğindeki toplantıda ayrıca CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar'da katılım göstererek yer aldı ve tüm kadınların anneler gününü kutladı.

KARAOĞLANOĞLU, “ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Programda Partili bayanlara seslenen CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Nurdan Karaoğlanoğlu, “Tüm annelerimizin ve anne adaylarımızın Anneler Günü kutlu olsun. Anneler Günü deyince tabii ki ilk akla gelen kadınlarımız oluyor. Kadınlarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesidir. Kadınlarımıza ilk seçme ve seçilme hakkı 3 Nisan 1930’da belediye kanununun kabul edilmesi ile tanındı. Kadınlarımız ilk kez siyasi haklarını belediye seçimlerinde kullandılar ve 1933’te yapılan yerel seçimde ilk kadın muhtarımız Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirören köyünde bugünkü adıyla Karpuzlu ilçesinde seçimi kazanan Gül Esin oldu. Kadınlarımız Atatürk devrimlerinin en anlamlısı olan ve Türk kadınının tam anlamıyla özgürleştiren 5 Ocak 1934’te milletvekili seçme seçilme hakkını elde etti. İlk seçimlere katılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 18 adet Türk kadını seçildi. Dünya sıralamasında ikinci sıraya oturdu. Şu anda Türk kadını dünya sıralamasında 133. sırada yer almaktadır. Genç Cumhuriyet bu hakkı birçok Avrupa ülkesinde en önce Türk kadınına armağan etti fakat neredeyse bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazıkki sağlanamadı. Bugüne kadar kadınlarımız Türkiye Büyük Millet Meclisinde en fazla 17.8 olarak katılım sağlayabildi.Şu anda da 14.7 oranında temsil edilmektedir” dedi.

KARAOĞLANOĞLU, "TİRE’DE KADIN MUHTAR SAYISI ARTMALI"

Karaoğlanoğlu, konuşmasının devamında; “Kendi bölgemiz olan Tire’de toplam muhtar sayısı 87 Bunun 65’i köy ve 22’si ilçe merkezindeki muhtarlar. 87 muhtarımızın sadece iki tanesi kadın. Baktığımız zaman kadınlarımızın en fazla muhtarlık seçimlerine alaka göstermesi gerekirken en zayıf alan olmuş. Oysaki kadınlarımıza fazla katkı sağlayacak olan alan muhtarlıklardır. Önümüzdeki yerel seçimlerde inşallah kadın muhtarımızın artmasını temenni ediyorum.

İş hayatının birçok dalında kadınlarımızın önemli başarılara imza attıklarını görüyoruz. Ancak Siyasi arenada neden başarısız.  Bunun üzerine tekrar düşünmeliyiz. Maalesef ki daha çok çalışıp yol almalıyız çünkü Türk kadını Cumhuriyetin ve demokrasinin güvencesidir. Şu anda genel seçimleri az bir zamanımız kaldı umarım bu seçimlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde ki oranımızı yükseltebiliriz. Bu vesileyle anneler gününüzü tekrar tekrar kutlayarak analarımızın ağlamadığı bir dünya diliyorum” şeklinde konuştu.

GÖZEGER, "ANALIK DOĞURMAK DEĞİL, EMEK VERMEKTİR"

Programda konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Gülgün Gözeger, “Bir çocuk dünyaya geldiği zaman bir anne doğar. Aslında bir kadının anne olabilmesi için ise, o çocuğu yüreğinden doğurması gerekir. Çünkü esas analık doğurmak değil o dünya güzeli temiz ve küçük varlığı emek vermektir. Analık karşılık beklemeden sevmektir korumaktır onun için endişelenmektir uykusuz geçen geceler aşktır. Çünkü bir anne ocağına şekil verendir. Tıpkı bir heykeltıraşın vermeye şekil vermesi gibi. Bu yüzdendir ki annelik dünyadaki en büyük sanatkârlıktır. Bir annenin tüm dünyayı değiştire bildiğinin kanıtı ise Zübeyde anamızdır. Bizlere ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü veren bütün dünyanın hayranlığını kazanmış muhteşem liderimizin ve hepimizin annesi Zübeyde anamızı ve sayısız kahraman analarımızı rahmetle şükranla saygıyla ve sevgiyle anıyor ve yâd ediyoruz” dedi.

 

                                                                                                                      

HABER:  Kamuran KIZILBOĞA

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARAOĞLANOĞLU:, "Kadınlarımız,, analarımız, Cumhuriyetin, güvencesidir",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
KARAOĞLANOĞLU:
Yorumlar
Haber Yazılımı