Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 22:09 Bu haber 2490 kez okundu
 
Tire’de "Giritliler Ot Festivali" coşkusu…
İzmir ve Ege’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler 'Tire Giritliler Buluşması ve Ot Festivali’nde doyasıya eğlendi.
Tire Haberi
Tire’de

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü Tire, hafta sonunda önemli bir festivale ev sahipliği yaptı. İzmir ve Ege’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, Tire Giritliler Buluşması ve Ot Festivali’nde doyasıya eğlendi. Gölet Şenlik Alanında gerçekleştirilen festival renkli görüntülere sahne oldu. Daha önce Giritli köyü diye bilinen Turgutlu köyünde yapılan festival, bu yıl Belediye tarafından Tire ilçe merkezinde düzenlendi.  Gölet Şenlik Alanı’nda dev sahne kuruldu. Yerli ve yabancı katılımcılar gün boyu eğlenceye doydu.

"OZAN TALİBİ" MİNİ KONSERİ İLE BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Çeşitli halk oyunları ekiplerinin gösterilerini sunduğu festivalde, Ozan Talibi (Talip Çınar) gibi isimlerinde içinde yer aldığı yerel sanatçılar ve müzik grupları sahne aldı. Ozan Talibi'nin Girit, Ege ve Anadolu türkülerinden oluşan mini konseri büyük alkış aldı. Tire Belediye Bandosu’nun çaldığı oyun havaları eşliğinde bayanlar kurtlarını döktü. 

OT YEMEKLERİ YARIŞMASI YAPILDI

Balkan müziklerinin usta sesi Tireli ünlü akordeon sanatçısı Muammer Ketencoğlu, Balkan ve Ege müziklerinden oluşan repertuarı ile hayranlarından tam not aldı. Festivalde 'Ot Yemekleri Yarışması' yapıldı. Gastronomi alanında uzman ve bilir kişilerden oluşan jüri üyeleri, dünyanın en güzel en keyifli jüri görevini gerçekleştirdi. Birbirinden hünerli ellerin, Girit ve Tire yemekleri kategorisinde yarıştığı festivalde, belediye tarafından ücretsiz keşkek ve pilav dağıtımı yapıldı.

Gölet alanının çevreleyen yol üstünde çok sayıda stant kuruldu. Kurulan stantlarda ve ot pazarında alışverişler yapıldı. Yöre üreticilerinin organik ürünleri, Tireli ustaların el sanatları, çeşitli derneklerin hediyelik eşyaları ile kooperatiflerin ürünleri bu stantlarda yer aldı. Yöresel ve doğal ürünler satıldı.

TİRE'DE 4 BİNİ AŞKIN GİRİT KÖKENLİ YAŞIYOR

Tire’de, yaklaşık 4 bini aşkın Girit kökenli vatandaşın yaşadığını ifade eden Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, “Giritlilerin birbirinden güzel ot yemeklerini tanıtıp gelecek kuşaklara aktarmak istedik. Benzer etkinliklerle aynı zamanda Tire’nin zengin mutfak kültürü tescil edilmiş olacak. Bu gibi festivaller artarak devam edecek ve kentimiz festivaller kenti olacak.” dedi.

TANRISEVEN: “TİRE TARİHİ VE KÜLTÜRÜYLE ÖNEMLİ BİR KENT’’

Tirenin köklü bir geçmişi olduğunu belirten Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, programda yaptığı konuşmada; "Tire, tarihi ve kültürüyle Beylikler dönemi ve Osmanlıdan bu yana çok önemli bir kent olagelmiştir. Bu tip organizasyonlar, vatandaşlarımızın aidiyet duydukları kökleri ile bağlarının güçlü tutulması ve bununla birlikte geçmişimizin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi açısından da çok önemli. Tire’nin değerlerini yaşatmak için her türlü çalışmaya destek vereceğiz.” dedi.

 

HABER: Kamuran KIZILBOĞA ve Yiğit SOYLU     

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Tire’de
Yorumlar
Haber Yazılımı