Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 09:53 Bu haber 2359 kez okundu
 
KADİM MEDENİYETLERE ŞAHİTLİK EDEN KENT; TİRE
İzmir’in, Ege Bölgesi’nin hatta Türkiye’nin en güzel ve yaşanılır kentlerinden, yerleşim bölgelerinden olan ilçemiz Tire; sahip olduğu doğal güzellikler ve çeşitliliklerin yanı sıra kültürel ve tarihsel bir derinliğe de sahip.
Kültür-Sanat Haberi
KADİM MEDENİYETLERE ŞAHİTLİK EDEN KENT; TİRE

İlçemiz sahip olduğu tarihi ve kültürel derinlik ve zenginlikleri gösteren kalıntı ve eserler Tire Arkeoloji ve Kent Müzesi’nde sergilenmekte.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLMAYA BAŞLADI

İzmir başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden, hatta yurt dışından her hafta gelen yüzlerce turistin büyük bir hayranlıkla gezdiği ve yaşama hayali kurduğu kadim kent Tire’nin isminin nereden geldiğini, etimolojik kökenini Tire’de yaşayan birçok kişi bilmemekte.

TİRE İSMİ ‘HATTİ-LUVİ’ DİL AİLESİNDEN GELMEKTE

Tarihi belgelerde; “Thira”, “Thyera”, “Tyrha”, “Apaterie” ve “Teira” olarak ta geçen Tire ismi, ‘Hatti-Luvi’ dil ailesinden gelmekte olup; kale, hisar anlamlarını ihtiva etmekte. Tire, sırasıyla; Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklular, Beylikler Dönemi, Osmanlı devletlerine ve medeniyetlerine şahitlik yaptı.

13. YY’DA TÜRK EGEMENLİĞİ BAŞLADI

Anadolu Selçuklular ile başlayan 13.yy’da, Selçukluların uç beyliği Aydınoğulları Beyliğiyle süren Türk egemenliği, 1426 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile sürmüş. 1920’li yıllarda Osmanlı’nın yıkılması sürecinde işgalci Yunan güçlerine karşı verilen savaşlar ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile Tire’de Türk egemenliği aynı şekilde devam etti ve günümüze kadar geldi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADİM, MEDENİYETLERE, ŞAHİTLİK, EDEN, KENT;, TİRE,
Yorumlar
Haber Yazılımı