Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 10:19
 
İYİ Parti’de kongre heyecanı
Meral Akşener’in Kurucu Genel Başkanı olduğu, Türkiye’nin en yeni partisi olan İYİ Parti hızlı bir şekilde teşkilatlanmasını sürdürmekte. Tire İlçe Teşkilatını da yakın zaman önce kuran İYİ Parti’nin Tire İlçe Başkanı Salih Atakan Duran oldu. Yakında Tire İlçe Kongresini yapacak olan ve bunun yarattığı heyecanın yaşandığı İYİ Parti’de son durum hakkında konuşan Atakan Duran, İYİ Parti’nin hedefleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. RÖPORTAJ: Kamuran KIZILBOĞA
Siyaset Haberi


Geçtiğimiz yıl kurulan ve Türk siyaset yelpazesinde, en yeni parti olarak, yerini alan İYİ Parti, Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener’in liderliğinde Türkiye’nin her yerinde teşkilatlanma, genişleyip büyüme çalışmalarını sürdürmekte.

İlçemiz Tire’de de teşkilatını kuran ve kurucu İlçe Başkanını olarak Salih Atakan Duran’ı göreve getiren İYİ Parti’nin yurt çapında süren kongre sürecinin bir parçası olan Tire İlçe Teşkilatı’nın ilk kongresi de yakında yapılacak.

11 Şubat 2018 tarihi, Pazar günü yapılacak olan İYİ Parti Tire 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı öncesi, Gazetemize bir röportaj veren ve önemli açıklamalarda bulunan İYİ Parti Tire İlçe Başkanı Atakan Duran, sorduğumuz sorulara içtenlikle ve net bir şekilde cevap verdi. İşte sorduğumuz sorular ve Duran’ın verdiği cevaplar:

Büyük Tire :İYİ Parti nasıl doğdu ? Hangi şartlardan ve süreçlerden geçerek partileşti ?

Atakan DURAN :Öncelikle sözlerime, yurt içinde ve yurt dışında ülkemizin ve devletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını ortaya koyan güvenlik güçlerimize ve istihbarat elemanlarımıza saygı, sevgi ve minnetlerimizi sunuyorum. Şehit olanlara Allah’tan rahmet, kederli milletimize başsağlığı diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.

İYİ Parti’yi milletimiz kurmuştur. Genel Başkanlığına Sayın Meral Akşener’i uygun görmüştür. İYİ Parti bir demokrasi mücadelesi sonunda doğmuştur. 1 Kasım seçimleri sonrasında ortaya çıkan tablo, Türkiye’de özellikle muhalif partilerin kendilerini gözden geçirmesi ve bir değişim yaşanması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu noktada Sayın Akşener daha önce mensubu olduğu siyasi partiden, ki benim de İlçe Başkanlığı yaptığım partidir, olağanüstü kurultay talebinde bulunmuştur. Maalesef bu olağanüstü kurultay yaptırılmamıştır. Ancak bu süreçte iktidar partisi, yanılmıyorsam, iki defa olağanüstü kurultaya gitmiştir.

Süreç sonunda Sayın Akşener Parti’den ihraç edilmiştir. Birlikte yürüdüğü arkadaşlarına da mevcut yönetime biat etmeleri aksi takdirde görevden alınacakları söylenmiştir. Tabanın talebiyle, Sayın Akşener’in yanında duran ve onunla yürüyen bizler de bu süreçlerin ardından görevden alındık. Evlerimize geri döndük.

Türkiye’yi kötü gidişten kurtarmak, yaklaşık 20 yıldır ülkemizi tek başına yöneten bizce başarısız bir iktidara karşı, aynı şekilde bizce yetersiz ve başarısız muhalefetin ülkeyi soktuğu siyasi çıkmazdan kurtarmak ve ülkemizi ve insanlarımızı güzel yarınlara taşımak için Sayın Akşener tarihin kendisine yüklediği bu sorumluluğu yerine getirmiş ve milletin partisi İYİ Parti’yi kurmuştur.

Şahsım da Sayın Akşener’le Aralık 2015’den bu yana birlikte çalışma fırsatı bulmuş ve başlatılan hareketin bir parçası, birlikte yürüyen bir olarak Sayın İl Başkanımız Yıldırım Ulupınar beyfendinin takdiri ile Tire’nin kurucu ilçe başkanlığına getirildim.

Büyük Tire :  İYİ Parti’nin ilkeleri, amaçları ve hedefleri nelerdir?

Atakan DURAN :Bizler, iyi bir Türkiye için yola çıktık. İyi insanları insanlık tarihine armağan etmiş bir milletiz. Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Mevlana gibi insanlar iyiliği, iyi bir insan olmayı öğütlediler. Gittikleri her yere sevgi kültürünü götürdüler. İyi insanlar, iyi bir Türkiye için bir araya gelecek ve Türkiye İYİ olacak.

Partimizin ilkeleri şunlardır: Türk milletine güveni esas almak.Açık, dürüst ve hesap verebilir olmak. Çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı, pozitif siyaset yapmak. Somut hedeflere sahip olmak ve odaklanmak. Çözüm üretmek ve çalışkan olmak. Eleştiriye açık ve özgür düşünceli olmak. Siyaseti değerler üzerinden üretmek ve yapmak.

Partimizin amaçlarını şöyle sıralayabiliriz: Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesini, değerlerini ve üniter yapıyı korumak. Çağdaş medeniyeti yakalamak. Sevgi ve saygı dilini hakim kılmak. Parlamenter sistemi yaşatmak. Denge ve kontrol ilkesi üzerine kurulu kuvvetler ayrılığı kurmak. Fırsat eşitliği sağlamak. Mülkiyet hakkını korumak. İnançlara saygı ve ifade özgürlüğünü sağlamak. Bağımsız, tarafsız ve adil yargıya kavuşmak. Yolsuzlukla tam ve etkin mücadele etmek.

Partimizin hedeflerini ise şu şekilde ifade edebiliriz:  Ana hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek. Milli gelirimizi ilk beş yıl sonunda 14.500 Dolar yapmak. Eğitim yaş ortalaması hedefimiz 11 yıl olacak. Kırk yaş altında kadınlarda okur yazarlık oranı beş yıl içinde % 100 olacak. Küresel refah endeksine ilk beş yıl sonunda 40 ülke arasında yer almak. Yılda ortalama bin Dolar harcayan 50 milyon turist ağırlamak. İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönmek. İlk bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu yapmak. Yılda 150 bin hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapmak. PISA sıralamasında ilk yirmi ülke arasında yer almak. İlk beş yıl sonunda işsizlik oranını % 8 altına düşürmek. Teknolojide ‘Endüstri 4.0’ devrimini gerçekleştirmek. Gençliğin ve kadının pozitif enerjisini hayatın tüm alanlarında htirmek. Basın özgürlüğünde Avrupa Birliği standartlarını hemen uygulamak. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak. Gençlerimize iş sağlamak. Kadınlarımıza yaşam hakkı ve eşitlik sağlamak. Yaşlılarımıza huzur-güven ve bakım imkanı sunmak. Çocuklarımıza neşe-mutluluk ve sağlık veren bir ülke oluşturmak. Milletimize birlik ve beraberlik getirmektir.

Büyük Tire :  İlçe Teşkilatınızı kurdunuz, İYİ  Parti Tire İlçe Başkanlığı olarak teşkilatlanma açısından hangi seviyedesiniz ? Çalışmalarınız neler?

Atakan DURAN :  İlçe Başkanlığımızın yer aldığı merkezimiz, Tire Atatürk Caddesi No: 12 (Akbank’ın altı, Türkcell’in üstü) adresindedir.  Teşkilat binamızı fiilen açtık. İYİ Parti’ye yakışan bir hale getirdiğimizi, iç tasarımını yaptığımızı düşünüyorum. Resmi açılış tarihimiz halkımıza duyurulacaktır. Üye kayıtlarına başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine gönülden bağlı ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan ülkemizin bu kötü gidişine dur demek isteyen tüm vatandaşlarımızı, insanlarımızı İYİ Parti’ye üye olmaya davet ediyoruz.

Büyük Tire :  İYİ Parti’nin teşkilatlanma süreci hızlı bir şekilde devam ederken biryandan da kongreler başladı. Tire teşkilatı olarak, ilk kongrenizi ne zaman yapacaksınız?

Atakan DURAN :   “Takip ettiğiniz üzere ülkemiz genelinde İYİ Parti’nin seçime giremeyeceği yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmakta. Bu nedenle genel merkezimiz Türkiye genelinde kongre kararı almıştır. Tire’deki kongremiz 11 Şubat 2018 tarihinde Pazar günü saat 14:00’de yapılacaktır. 1. Olağan Genel Kongremiz, Tire Belediye binası içinde bulunan Kültür Salonu’nda gerçekleşecektir. Tüm Tireli hemşehrilerimizi Kongremize bekliyoruz. İYİ Parti ülkemizde yapılacak her seçime girme hazırlığına sahiptir. Ülkemizde seçimler iyi geçecektir.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İYİ, Parti’de, kongre, heyecanı,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
TİRE'NİN YENİ STADININ ADI SİZCE NE OLSUN?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
BİK İlan Portalı

 
Haber Yazılımı