Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 18:17 Bu haber 897 kez okundu
 
İstihdam Seferberliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı
Tire Ticaret Odası, Prof Dr. Coşkun Küçüközmen’i ‘İstihdam Seferberliği’ konusunda bilgi aktarması için Tireli işverenlerle buluşturdu.
Sektör Haberi
İstihdam Seferberliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı

21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TOBB 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırlamışlardı. Yapılan çalışmalar sonucunda “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla Türkiye genelinde bir istihdam seferberliği başlatıldı. Tire Ticaret Odası da Türkiye ile eş zamanlı olarak kampanyaya destek verdi ve Tireli işverenleri bilgilendirmeye başladı.

 

Tire Ticaret Odası konuyla ilgili olarak önceki gün bir program düzenledi. Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen’ de katıldı. Burada Tireli işverenlere seslenen Küçüközmen, ‘İstihdam Seferberliği’ ile ilgili birbirinden önemli açıklamalarda bulundu. Konuyu tüm detaylarıyla tek tek anlatan Küçüközmen, zaman zaman işverenlerin sorduğu soruları cevapladı. Programın sonunda Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı Küçüközmen’e teşekkür etti.

 

Delikanlı, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

 

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; Nisan Ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

 

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

 

Aklınıza takılan bir konu olursa, Tire Ticaret Odası’na ulaşmanız mümkün.

 

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

 

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

 

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

 

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

 

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

 

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

 

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

 

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

 

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

 

Sizleri Tire Ticaret Odası olarak saygıyla selamlıyorum”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstihdam, Seferberliği, ile, ilgili, bilgilendirme, toplantısı, yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İstihdam Seferberliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı
İstihdam Seferberliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı