Haber Detayı
28 Ağustos 2018 - Salı 17:26 Bu haber 11818 kez okundu
 
İŞTE KOOPERATİFÇİLİK BU
Türkiye’nin örnek gösterilen kuruluşu Tire Süt Kooperatifi, her geçen gün yükselen akaryakıt fiyatları karşısında ortaklarını koruyor.
Eğitim Haberi
İŞTE KOOPERATİFÇİLİK BU

Ortaklarına yıllardan buyana indirimli akaryakıt sunan Kooperatif, pompa satış fiyatlarının yükselmesi nedeniyle mağdur olan ortakarı için imkanlarını zorlayıp indirimi arttırdı.

 

2008 yılında kendi bünyesinde akaryakıt istasyonu kuran ve ortağına litrede piyasanın 30 kuruş altında akaryakıt sunan kooperatif indirim oranını 40 kuruşa çıkardı.

 

Akaryakıt  tankerleriyle üreticilerin işletmelerine de akaryakıt servisi yapan kooperatif, ortaklarına süt bedeli karşılığında hizmet verdiği için aynı zamanda finansman desteği de sağlamış oluyor. Yani akaryakıtını bugün alan üretici ürettiği süt ile ödemeyi bir sonraki ay yapıyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük,

 

“Mazota her gün yeni zamların geldiği dönemde kooperatif olarak şartları zorlayarak imkanlarımız ölçüsünde üreticimize indirim yapıyoruz. Toplu alımla daha ucuza mal edip, akaryakıt bayisinin bize sağladığı indirimi doğrudan ortaklarımıza yansıtıyoruz.

 

Çünkü üretici tam ekim biçim dönemi olan bugünlerde mazota gelen zamlarla ciddi yaralar alıyor. Biz de kooperatif olarak tüm gücümüzle yanlarında olduğumuzu htirmek için elimizden geleni yapıyoruz”dedi.

 

Kooperatifçiliğin ana ilkesinin “Korumacılık” olduğuna değinen Eskiyörük, şunları söyledi:

 

“Üretim maliyetlerinin düşürülmesinin, kalitenin arttırılmasının, üreticinin ve tüketicinin korunmasının en etkin yolu kooperatifleşmedir.

 

Ülkemizde kooperatifleşme öncelikli devlet politikası haline getirilip geliştirilirse birlik olan üretici acımasız piyasa koşulları karşısında kendini koruyabilir. Aksi takdirde bu şartlarda aile işletmelerinin yaşaması mümkün görünmüyor.Küçük aile işletmeleri kooperatifler çatısı altında birleşerek kendilerini geliştirecek ya da yok olacaklar.Bu süreçte Devlet de desteklemeler ile kooperatifçiliği teşvik etmelidir.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞTE, KOOPERATİFÇİLİK, BU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İŞTE KOOPERATİFÇİLİK BU
İŞTE KOOPERATİFÇİLİK BU
Yorumlar
Haber Yazılımı