Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 10:36 Bu haber 4262 kez okundu
 
İlk kişisel sergisini Tire’de açtı
Tireli bayan ressam Hatice Şirin Taşkan, ilk kişisel resim sergisini, memleketi Tire’de açtı. Uzun yıllardır Tire’den uzakta olan ressamın tamamı yağlı boya olan eserleri tarihi Tire Bedesteninde bugün ve yarın sergilenmeye devam edecek.
Tire Haberi
İlk kişisel sergisini Tire’de açtı

Çocukluk yıllarından beri sevdiği bir sanat olan ve bu alanda yeteneği de bulunan Tireli Hatice Şirin Taşkan, tutkunu olduğu resim sanatında bir sanatçı olarak kendini yetiştirdi ve ilk kişisel sergisini açma mutluluğuna ulaştı. Daha önce karma sergilerde eserlerinin yer aldığını belirten Taşkan, Tire’deki restore edilen bu tarihi eseri gördüğünde buraya hayran kaldığını ve ilk kişisel sergisini memleketinde bulunan bu güzel mekanda yapmaya karar verdiğini açıkladı.

SERGİDE 20 TABLO SERGİLENİYOR

Emekli öğretmen olan kocası Orhan Taşkan ile birlikte Balıkesir’de yaşayan Tireli kadın ressam, tamamı yağlı boya eserlerden oluşan 20 tablosunu Tire’nin tarihi Bedesteni’nde sergilemekte. 14 Nisan Cumartesi günü, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’in de katılımıyla gerçekleşen açılış töreni sonrası Tirelilerin ziyaretine açılan ücretsiz olan resim sergisi, bugün ve yarın da ziyaret edilebilecek.

SERGİ ÇARŞAMBA AKŞAMINA KADAR AÇIK

‘Portre’, ‘Doğa ve kent’, ‘sürrealist’ tabloların yer aldığı sergide yer alan eserlerin aynı zamanda satışı da yapılmakta. Denizi çok sevdiğini belirten Hatice Şirin Taşkan’ın bazı tablolarında ‘deniz’ imgesinin sık sık kullanıldığını görmek mümkün. Halka açık olan sergi 18 Nisan Çarşamba günü akşam saatlerine kadar açık kalacak.

TAŞKAN BEDESTENİN ATMOSFERİNE HAYRAN KALDI

Sanatı ve sergisi hakkında konuşan Hatice Şirin Taşkan, görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Resme karşı hep ilgiliydim. Önceleri evde çocukların sulu boyaları ile resim yapıyordum. Aldığım bir karar sonrası Balıkesir Belediyesi’nin resim kurslarına gittim ve orada eğitim aldım. Resimle olan aktif geçmişim altı yıl geriye gider. Tireli biri olarak, memleketimdeki restore edilen bu güzel mekanı Bedesteni gördüğümde hayran kaldım. İlk kişisel sergimi burada açma kararı aldım. Sağ olsun Belediye Başkanı Tayfur bey de sanata önem veren sahip çıkan biri. Bu güzel mekanı Tire’ye kazandırması ve kültür sanat faaliyetlerinin hizmetine sunması bunun kanıtı. Kendisine bana destek olduğu için teşekkür ediyorum.”

 

HABER:  Yiğit SOYLU

 

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İlk kişisel sergisini Tire’de açtı
Yorumlar
Haber Yazılımı