Haber Detayı
08 Şubat 2014 - Cumartesi 10:16 Bu haber 7903 kez okundu
 
HDP Tire İlçe Teşkilatı açıldı
Halkların Demokrasisi Partisi, Tire’de yakın zaman önce kurduğu ilçe teşkilatını, dün yaptığı törenle açtı. Açılış öncesinde teyakkuza geçen emniyet mensupları, bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Açılış öncesinde ve açılış sırasında herhangi bir gerginlik olmaması, Tireli halkının sağduyusunu bir kez daha gösterdi.
Tire Haberi
HDP Tire İlçe Teşkilatı açıldı

Yerel seçim hazırlıklarını Tire’de başlatan ve adaylarını açıklayan partiler arasına, Halkların Demokrasisi Partisi’de (HDP) katıldı. Parti Tire ilçe teşkilatını, dün öğleden sonra saatlerinde açtı. Paşa Camii karşısındaki Güngören İş Hanı’ndaki partinin Tire ilçe merkezinin açılışına bir gurup partili katıldı. Açılışı merak edip seyreden bazı vatandaşların olduğu da görüldü.

HDP Tire İlçe Başkanı Memduh Demir, Tire Belediye eş başkan adayları Sebahat Kuş ve Abdurrahman Demir’in de aralarında yer aldığı partililer, önce Torbalı ve Bayındır’a uğrayıp oradan Tire’ye gelen; HDP eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, eş il başkanları Cavit Uğur ve Dilek Bakış, İzmir BŞB eş başkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik’i ve beraberlerindeki partilileri karşıladılar. Kürkçü kendisine sunulan çiçeği aldıktan sonra parti teşkilatının da bulunduğu bina önünde partililerine seslenen bir konuşma yaptı.

“BİZLER KÖTÜ YÖNETİLEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE TALİP BİR ÇATI PARTİYİZ”

Kürkçü, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “HDP; pek çok politik, sendikal, sivil toplum kuruluşu, kadın hareketinin bir araya geldiği devrimci bir partidir. Bizler, kötü yönetilen Türkiye’nin ve kötü yönetilen il ve ilçelerin yönetimine talibiz. Birçok il ve ilçede belediye eş başkanlarımızı belirledik. Tire’de de belediye eş başkan adaylarımızı belirledik. Tire’de seçime kendi adaylarımızla gireceğiz ve iktidarı istiyoruz. Şuanda Türkiye’de ulusalcı otorite ile İslamcı otorite arasında bir iktidar savaşı vardır. Bu ülkede sermaye ve para babaları her zaman halkı, farklı olanı ezdi. Bir yıldır çatışmanın olmamasını ve ölümlerin olmamasını önemsiyoruz. Fakat bu tek başına yetmez, barışın kalıcı olması için daha sağlam demokratik adımların atılması lazım. Bu da eşit yurttaşlık bilinciyle gerçekleşir. Türkiye’de tüm halklar eşit ve bir arada yaşayabilir. Biz bin yıldır kardeşiz. Kardeşler arasında ayrımcılık olmaz. Kardeşler arasında eşitlik olur.

Kürkçü’nün konuşmasından sonra, İzmir BŞB eş başkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik’de birer konuşma yaptılar. Türk ve Özçelik, HDP’nin sadece Kürtlerin partisi olmadığını, herkesi kendi çatıları altında bir araya gelerek destek vermeye çağırdı.

PROGRAMIN SONUNDA KISA SÜRELİ BİR GERGİNLİK YAŞANDI

İzmir’den gelen HDP’li grup, konuşmaların ardından araçları ile Tire’den ayrıldı. Tire Emniyeti’nin HDP’liler ile diğer gruplar arasında gerilim olmaması için yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Teşkilat merkezi açılışı öncesinde ve açılış konuşmalarının yapıldığı sırada, herhangi bir gerilim olmazken, programın sonlarına doğru başka bir siyasi görüşe sahip bir grup gencin yakınlarda bulunması sonrasında kısa süreli bir gerginlik oldu. Gerginlik olayına kısa sürede, İzmir’den takviye olarak getirilen çevik kuvvet polisi müdahale etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Halkların, Demokrasisi, Partisi, Tire’de, yakın, zaman, önce, kurduğu, ilçe, teş
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
HDP Tire İlçe Teşkilatı açıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı