Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 11:14 Bu haber 4278 kez okundu
 
HAKAN ŞENOYAR; “HALKIN GÜCÜ HERKESTEN ÜSTÜNDÜR”
Tire İlçe Başkanlığı'ndan istifa edip Tire Belediye Başkan Aday adayı olan Hakan Şenoyar ile Büyük Tire Gazetesi olarak güzel bir röportaj gerçekleştirdik.
- Haberi
HAKAN ŞENOYAR; “HALKIN GÜCÜ HERKESTEN ÜSTÜNDÜR”

Röportaj: Şevket BAHÇELİOĞLU, Aykut KARATAŞ ve Yiğit SOYLU

1)KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
-1971 Tire'de doğdum.  İlk, orta ve liseyi Tire'de okudum daha sonra Anadolu Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu Elektrik bölümünü bitirdim 1993'te. Daha 2007 yılında İktisat Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdim. Bu arada Tire'de proje desinatörlüğü yaptım inşaat projesi, elektrik projesi, mimari projeler proje binası kurduk onunla ilgili Tire'de yaklaşık 5-6 Bin binanın projelerini çizmek bana nasip oldu. Daha sonra askere gittik askerden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuar Müdürlüğünde Teknik Müdürlük kadrosunda çalıştım. Arkasından 2004 seçimlerinde Halil Çulhaoğlu adaydı belediye başkan adayıydı onu destek verme bağlamında Tire'ye taşındık tekrardan daha sonra İzmir'deki işimden ayrıldım. Daha sonra burada esnaf olarak ticarete başladım ama esnaflığımın dışında da çok daha fazla ticarete olan merakımız olmadığında mı nedir burası sadece adres belirtme yeri oldu ama işimiz gücümüz kendimize yetecek kadar oldu kimseye muhtaç olmadık.
-Doğru düzgün veresiye iş yapmış birisi değilim her işimi peşin yaparım asla ve asla kimseye ne bir borcum var ne de çalıştırdığımda emek hırsızlığı yapmışımdır. Hiç kimsede Hakan Şenoyar'dan bir kuruş alacağım vardır diyemez derse intihar ettirirler beni o kadar. 
SİYASETLE TANIŞMA
-CHP'ye 1992 yılında kurucu gençlik kolları olarak başladım o gün bugündür insanlarla diyalog kurarak geldik. Tabi siyasi partiler içerisinde rekabetler olabiliyor ama rekabet ölçülerini bazen kaçırdıkları da oluyor. Ben hayatım boyunca CHP içerisinde parti içi demokrasiyi oturtmak için mücadele verdim. Her gelen ilçe başkanı maalesef delege seçimlerinden bahsetmesine rağmen delege seçimleri yapmadı parti üyelerinin özlük haklarına sahip çıkmadılar. Ben de ilk geldiğim kongrede bunun sözünü vermiştim dedim ki ilçe başkanı olursam parti üyelerinin her birinin özlük haklarına sahip çıkacağım ve onların yönetim kadrolarında seçme payında demokratik olarak aday olma ve oy kullanma haklarının savunucu olacağım dedim ve her mahalleye sandık koydum. Bir seçmeni olan Dibekçiler Köyüne sandık koydum. CHP içerisinde sürekli insanları örgütleyerek insanların partiye yaklaşımlarını halk tipi bir parti olmasını sağlamaya çalıştım. Partim adına çok çalıştım partiye çalışırken aslında halka çalışıyorduk, aslında her siyasi görüşten insanlar geliyordu sonuçta bunların hepsi bizim vatandaşımız olduğu için bizim görevimizde onların sorunlarına çare bulmak veya derman olmaktı. Bunu bir siyasi parti çatısı altında yapmayı uygun gördük ve Atatürk İlkeleri ile donatılmış bir parti olduğu için CHP'yi tercih ettik. Zaten kurucu gençlik kolları başkanı olmamızda bundan kaynaklanıyor. Dahasonra ki süreçlerde partinin dağ köylerinde ki örgütlemelerini yaptım. Çünkü daha önce bizim yaklaşık 29-30 köyümüzde hiç üyemiz yoktu öyle delege seçimleri oluyordu ki delege seçimi değil de delege belirleme seçimi oluyordu bu delege belirlemelerinde İzmir'de oturan adamların dahi delege olduğunu görmüştük. Yani parti üyesi değil getiriyorsun hayatında gitmediği köyden üye yapıyorsun ve bu adam oradan delege oluyor seçtiklerince seçiliyorsun. Ben bu zinciri yıktım halkayı kırdım her mahalleye sandık koyarak bütün üyelerin sandığa gitmelerini yaratarak seçim yaptık. Tabi liste olduğu için blok listeler olduğu için aslında benim tam anlamıyla istediğim demokratik seçim olmadı. Ben daha çok çarşaf liste istiyordum ama çarşaf listelerde de insanlar blok liste çalışması yapıyor dolayısıyla samimi olmuyor. Neticede herkes kendi listesiyle çıkar demokratik mücadelede yarışa son verir. 
2)BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI OLMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?
Şimdi aslında bizim CHP'nin 64 yıl sonra seçilmiş bir belediye başkanı var. Tabi ki belediye başkanımız kendisinin bu oylara hâsıl olduğunu ve kendisinin kazandığını her gittiği ortamda söylüyor bizde buna şahit olduk şahit olanlar da var. Şunu unutmasın ki 2007 yılına kadar CHP 29 dağ köyünden toplamda 290 oy alırken benim ilçe sekreteri olduğum o günde, ben o köylerde örgütlenmeyi yaparak 4800'e çıkarttım oyları. 4800 oy ile kazanmadı şuan ki belediye başkanımız 2000 civarında bir oy ile kazandı. Yani bizim 290'dan 4800'e çıkarttığımız oyların 3500'ü kemikleşti ve CHP'ye oy verir hale geldi. Burada başarıyı tek başına üstlenme kabiliyeti gösteriyorsa çıkıp bir daha bağımsız aday olsun bir siyasi parti haricinde o zaman görelim ne kadar oyu varmış. Burada koskoca bir örgüte haksızlık yaparak ne yapmak istediğini anlamış değilim Sayın Tayfur Çiçek'in. Eğer burada koskoca örgütü yok sayıyor bu benim oyumdur diyorsan o zaman hocam buyurun bağımsız aday çıkın bizde görelim. Hatta şunu da teklif ediyorum çıksın 3 gün içinde ben bağımsız aday çıkacağım sen de bağımsız aday çık desin bana ikimiz bağımsız aday olarak çıkalım hangimiz daha fazla oy alacak bakalım. Eğer benalmazsam Tire'yi terk edeceğim. 
3)TAYFUR ÇİÇEK SADECE KENDİ OYLARIM İLE Mİ KAZANDIM DİYOR?
-Sayın Tayfur Çiçek hocamız ben kendim kazandım diye birkaç yerde söylemiş buna üzüldük tabi ki. Şimdi parti kimliği önemlidir kişiler gelip geçicidir ama kurum kalıcıdır. Bir kurumu yok sayarak sadece kendini ortaya çıkarmaya çalışan birisine bu örgüt tepkisini gösterir. Nitekim de inşallah öyle bir şey olmaz CHP Tire'de tekrardan iktidar olur.
4)HER İKİ TARAFTA KENDİNCE KAZANDIĞINI SÖYLÜYOR SİZİN BU KONUDA GÖRÜŞÜNÜZ NEDİR?
-CHP'nin bütün seçmeni kendi partisinin adayına sahip çıktı ama bu günlerde öyle şeyler duyuyoruz ki ve üzülüyoruz 64 bizim köyümüz var 1 beldemiz var 22 tane mahallemiz var. Beldemiz 3 muhtarlıktan oluşmaktaydı tek muhtarlığa düşürüldü. Şuan da toplam 87 tane mahallemiz var. Ben 87 mahalleyi hiç gitmiyorsam yılda 3-4 sefer gidiyorum hiç görüşmüyorsam haftada Dört Bin,Beş Bin kişi ile görüşüyorum. Daha önce ki dönemlerde anketler yapıldığında ki Büyük Tire Gazetesi de yapmıştı ben biliyorum o anketlerden 10 kişiden 8'i mevcut belediye başkanımızın ismini verirken bugün yapılan anketlerde 10 kişiden 2'inde ismi çıkmıyor. Biz bunları gördük tabi ki sonuçta bu bir iddiadır bir yarıştır her şeyden önce ön seçim diyoruz ama şimdi genel merkezimizin tarih itibariyle ön seçime yetiştirilmeyeceğinden dolayı belki de örgüt yoklaması yapılacak delegelerle yapılabilir ya da halk içinde anketler yapılabilir ama bunu yetkili birimler yapmalı ben yapıldığına inanıyorum doğru kararı vereceklerine inanıyorum.Burada halktan müthiş derecede bir talep var kim ne yaparsa yapsın ne derse desin halkın gücü herkesten üstündür. Halk gerekli başarıyı da talebi de gerekli cezayı da verir verebilecek güçtedir de. Öncelikle halkın karşısında bürolarda, masalarda efenim restoranlarda siyaset yapmadan birebir evinde, ocağında, bahçesinde, sokağında gidip insanlarla diyalog kurmak lazım bunun adı siyaset bile değil. Bunun adı halka karışmak bir bunu yaptık yapmaya devam ediyoruz. Ben ve ekibim müthiş derecede Tire'de biz belediyeyi kazanacağız iddiasını ortaya koymuş ve yürekten inanmaktadır zaten açıklamalarımızdan bellidir, katılımlarımızdan bellidir, etkinliklerimizden bellidir. Tire'de insanların tek istedikleri şey var artık ranta bulaşmamız ranttan uzak duran halka yakın halktan insanlar tarafından yönetilmek istiyor Tireliler.
5)BELEDİYE HİZMETLERİNE NASIL YENİLİKLER GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
-Bir kere bizim kahrımızı çeken Belediye'de işçiler var. Ben bunları taşeron firmalarda süründürüp üzerlerinden para kazanacak taşeron firmalara karşıyım. Öncelikle bunların yeni kanunla birlikte belediye statüsüne geçmesiyle sendikal haklarını vereceğim. Bugün itibariyle işçilerle konuştuğumuzda asgari ücretle 2200 TL maaş alan işçiler olduğunu öğreniyorum. Biz geldiğimizde en düşük işçi maaşı 2500 lira olacak, sendikal hakları olacak ve sendikaya girecekler kesinlikle önlerine set kurmayacağım. Çünkü hakkını ve emeğini verdiğiniz işçiden iyi iş isteyebilirsiniz eğer Tireyi yöneteceksek öncelikle Tireye hizmet edecek sektörlerin hiçbir sıkıntısı olmaması lazım. Bu sektörler işini yaparken seve seve yapması lazım. Bu insanlar çalışırken bir değil 2 emek verecekler çünkü bunu gönüllü verecekler ama asgari ücret alıyorsa evine gittiğinde elektriği, suyu kesikse bu adamın elinde süpürgeyle yaptığı işin temizliğin hayrı olmaz. İmar işleri, Fen işleri buralarda kesinlikle kurallara riayet edilecek neyse kanun o, bunların hepsi uygulanacak bir milim sapma yok. Bu konularda uzman kişiler kendi işlerini yapacaklar siyasi olarak gel baskı yap ona buna karşıyız. Belediyenin kapısında randevu sistemiyle bugün görüşme yapamadığını söyleyen çok insan var bunun şikayetini aldık. Bizim belediyeciliğimizde kapı diye bir şey olmayacak diğer çalışanlarla arada olan kapı sökülecek, içeride oturma grupları oluşturulacak gelen herkes usturuplu selamını verip başkanla görüşebilecek. Daha sonra ki süreçte de bütün köylerimizin büyük sıkıntıları var büyükşehir yasasının getirdiği sıkıntılar var bizim belediye başkanlığımız 64 köyde medeniyetimizin temsilcisi tuvaletlerimiz dört dörtlük olacak bir bakım ekibi olacak her ay periyodik olarak temizliği belediyemizce yaptırılacak. Sular kontörlü sistem olacak bir ayda kullanabileceği kadar suyu yükleyeceğiz bir ay sonra gittiğimizde tekrar yükleme yapılacak eğer artan su olursa belli bir su kitlesine kadar biriktirip örneğin 3 ay sonunda 10 ton artıyor o zaman yükleme olmayacak.  Çünkü bunun parasını belediye verecek daha doğrusu halk veriyor. Çayırlı köyünde şu anda tuvalet yok.  Buralarda belediyenin elinin olması lazım. Hizmet anlamında sıkıntılar çekiyoruz ilçe başkanlığı yaptım oradan biliyorum belediye yetersiz kaldı. Şantiye sistemi, 2 farklı noktadan şantiye sistemi ile köylerin sorunlarının anında çözümü bu anlamda halkın şikayetlerini en aza indirmesi anlamında bunun etkili olacağını düşünüyoruz.

DEVAMI YARIN...

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAKAN, ŞENOYAR;, “HALKIN, GÜCÜ, HERKESTEN, ÜSTÜNDÜR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı