Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 07:42 Bu haber 34934 kez okundu
 
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı
Tire Kaymakamlığının himayesinde düzenlenen satranç turnuvası büyük ilgi gördü. Tire’nin yanı sıra civar il ve ilçelerden turnuvaya katılan yüzlerce satranç sever kıyasıya yarıştı.
Tire Haberi
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı

Tire Belediyesi ve Özel Çağdaş Anadolu Koleji katkıları ile düzenlenen satranç turnuvasında farklı yaş gruplarında A, B ve C kategorilerinde ayrı ayrı gerçekleşen turnuva iki gün boyunca çekişmeli müsabakalara sahne oldu. İlki Mayıs ayında düzenlenen turnuvadan daha büyük bir katılıma sahne olan organizasyona Tire dışından da çok sayıda satranç sever sporcunun katılması dikkat çekti.

EN GENİŞ KAPSAMLI TURNUVA

Bölgede düzenlenen en geniş katılımlı satranç yarışmasında “A” kategorisinde 200 öğrenci, “B” kategorisinde 150 öğrenci, “C” kategorisinde 39 öğrenci olmak üzere toplamda; 389 öğrenci mücadele etti. Cumartesi günü saat 10:30’da ilk hamlesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan Karpuz ve Özel Çağdaş Anadolu Koleji Müdürü NejdetSalıcı'nın birlikte yaptığı turnuva 2 gün sürdü.

TANRISEVEN, “YÜKSEK KATILIM MEMNUNİYET VERİCİ”

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Kaymakamlık himayesinde düzenlenen satranç turnuvasına yüksek katılımın memnuniyet verici olduğunu belirtti. Turnuvaya yalnız Tire’den değil civar il ve ilçelerden de birçok satranç severin katıldığını belirten Tanrıseven şunları söyledi: “Bu yıl ikinci kapsamlı satranç turnuvasını düzenledik. Amacımız öğrencilerin zararlı alışkanlıklar edinmesi ya da vakit öldürmesi yerine zihinsel açıdan gelişim için yararlı olan satranç sporu ile ilgilenmeleridir. Gençlerimizin satranç sporuna ilgisinin ve sevgisinin giderek artıyor olması mutluluk verici. Satranç sporu stratejik düşünme, hesaplama gibi önemli kazanımların gelişmesini sağlayan mükemmel bir spordur. Bu turnuvaya katılıp ter döken tüm öğrencileri tebrik ediyorum. Burada yetişen öğrencilerimizi Türkiye çapında yapılacak olan yarışmalar için yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN TEŞEKKÜR

Tire Kaymakamlığı satranç turnuvasına katılan öğrenciler yarışmalara katılmanın mutluluğunu yaşarken, veliler de öğrencilere böyle bir imkan sunan Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’e teşekkür ettiler.

 SATRANÇ TURNUVASINDA DERECE ALAN ÖĞRENCİLERİN SIRALAMASI :

A Kategorisinde (2008-2010 doğumlu sporcular);  1. Selma Nefise Apa, 2. Şevval Atıcer, 3. Bahar Kılavuz oldu.

B Kategorisinde (2005-2007 doğumlu sporcular); 1. Ecem Öztürk, 2.Neval Moralar, 3. Özlem Akoğlan oldu.

C Kategorisinde (2002-2004 doğumlu sporcular); 1.Nur Akcanoğlu, 2. Ilgin Taş, 3. Merve Arslan oldu.

Birincilik kürsüsüne çıkan öğrencilere kupa, madalya ve ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan Karpuz, Turnuvayı ikincilikle tamamlayan öğrencilere ödüllerini Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Ulusoy, üçüncü olan öğrencilere ödüllerini Turnuva Baş Hakemi Birol Yüce ve Satranç Federasyonu Tire Temsilcisi Egemen Bökü birlikte verdi. 

MÜSABAKALAR HEYECANLA TAKİP EDİLDİ

389 Öğrencinin katıldığı satranç turnuvasında en az yarışmacı öğrenciler kadar veliler de heyecanlıydı. Alanı dolduran veliler, birbirinden çekişmeli geçen karşılaşmaları merak ve heyecanla takip ettiler.

Türkiye Satranç Federasyonu İzmir İl Temsilcisi Mustafa Ulusoy, böyle kapsamlı bir turnuvaya öncülük ettiği için Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’i tebrik etti. Katılımın son derece yüksek olmasının kendilerini sevindirdiğini belirten Ulusoy, satranç sporunun Tire’de yaygınlaşması için her türlü desteği sunacaklarını söyledi.

TURNUVAYA DESTEK VERENLER

Tire Kaymakamlığı himayesinde düzenlenen Satranç turnuvasına; Tire Belediyesi, Özel Çağdaş Anadolu Koleji destek oldu. Organizasyonda Satranç İzmir İl Temsilciliği, Tire İlçe Temsilciliği ve Tire İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de görev aldı.

Turnuvanın hakemleri; baş hakem Birol Yüce, hakemler Rıfat Demir, Gökhan Akdoğan, Recep Minas, Mehmet Ateş, Uğur Karayel isimlerinden oluştu. Turnuvanın konukları arasında eski MHK başkanı yazar Olgun Kulaç da vardı.

 

 

HABER: Zübeyir TABAK 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Kaymakamlığının, himayesinde, düzenlenen, satranç, turnuvası, büyük, ilgi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı
Geleceğin satranç ustaları kıyasıya yarıştı
Yorumlar
Haber Yazılımı