Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 12:56 Bu haber 5995 kez okundu
 
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Sunduğu onlarca çeşit farklı dondurma ile yıllardır Tirelilere hizmet eden dondurmacı Ayhan Usta lezzetli dondurmalarının sırrını gazetemizle paylaştı.
Sektör Haberi
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta

Dondurmanın hammaddeleri içinde yer alan süt, salep, vanilya, sakız gibi gıda ürünlerinin doğal olanları yerine fabrikasyon üretim olanlarının kullanılması eski dondurmaların tadının yitip gitmesine sebep oldu. Çırak olarak girip başladığı bu sektör de 61 yıldır hizmet veren Ayhan usta kullandığı doğal malzemelerle vatandaşlara en güzel dondurmayı tattırmaya devam ediyor.

 

Malzemelerin hepsi doğal

 

Ayhan Usta, yıllardır bu sektörde Tire’de adeta marka haline gelen ve hiçbir zaman dondurmalarında katkı maddesi kullanmayan o lezzetli gerçek dondurma tadını geçmişten günümüze taşıyan bir dondurma ustasıdır. Birçok meyve çeşidinden yapmış olduğu dondurmalarla farklı tatları vatandaşlara sunan Ayhan ustanın kullandığı her malzeme doğal. Sadece Tire’de değil Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinden de Ayhan Usta’nın dondurmasını yemek için Tire’ye gelen birçok insan var.

 

Sıcak havaların vazgeçilmezi dondurmanın büyük ustası Ayhan Toran, ortaya koyduğu sanatkârlıkla ilgili olarak şunları söyledi; “61 yıl önce çırak olarak başladığım bu işi yapmaktan büyük bir zevk alıyorum. Dondurmanın ham maddesi olan salebi Tire’den Aksekili kardeşlerimizden alıyorum ve toz haline getiriyorum. Damla sakızını Sakız Adasından özel getirtiyorum. Bunun yanında kullandığım süt de şeker de doğal. Hiçbir zaman hazır ürün kullanmadım. Zaten dondurmayı güzel yapan etkenler bunlardır. Bunlar hazır olursa dondurma güzel olmaz. Ben atölyemde birçok meyveden dondurma yapıyorum. Herkesin seveceği çok çeşidimiz var, karadutlu, incirli, cevizli, çilekli, muzlu, portakallı, limonlu ve acı bademli dondurmalar yapıyorum. Bu kullandığım meyveler taze oluyor. İnsanlar tadından da zaten anlıyor.”

 

Katkı maddesi kullanıldığı için üzgünüm

 

Günümüz dondurmalarında katkı maddelerinin kullanıldığına dikkat çeken Torun, “Dondurmaya o güzel tadı veren şey kullanılan doğal malzemelerdir. Şimdilerde her şeyin hazır olanlarından kullanıyorlar ve bu durum beni çok üzüyor. Herkes dondurma yaparken doğal malzemeler kullanmalı” dedi.

 

Zencefil ve Hurmalı dondurma yakında

 

Birçok meyveden dondurma yapan Ayhan Usta kendisinin de tadını çok merak ettiği zencefil ve hakiki Arap Hurmasından da dondurma yapmayı planladığını söyledi. Ayhan Usta, çok yakında bu iki çeşit dondurmayı yapıp tezgâha koyup vatandaşlara tattırmak istediğini dile getirdi.

 

Çeşitli illerden özel müşterileri var

 

Ayhan Usta’nın muhteşem lezzetli, yüzde yüz doğal ve sağlıklı dondurmasını yiyip de ondan vazgeçeni pek görülmüş değil. Hatta bu dondurmayı kutular halinde alıp başka illere götüren, saatlerce yol giden insanlar var. Her yıl Tire dışından birçok kişi Ayhan ustanın dondurmasını yemeye geliyor. Yemek yetmiyor kutulara koydurup evlerine götürüyorlar. Bu eşsiz tat komşu ilçe Menderes ve Selçuk’un yanı sıra, Antalya, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa ve Bursa gibi büyük illere de Tire’den götürülüyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Farklı, Tatlar, ve, Doğallığıyla, Dondurmacı, Ayhan, Usta,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Farklı Tatlar ve Doğallığıyla Dondurmacı Ayhan Usta
Yorumlar
Haber Yazılımı