Haber Detayı
15 Şubat 2014 - Cumartesi 10:23 Bu haber 1900 kez okundu
 
Eskiyörük, üreticilere siyaset arenasında daha çok yer verilmesini istedi
İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük: “Tarım temsilcilerine belediye meclislerinde daha çok yer verilmeli” diyerek, üreticiye yönetenler arasında daha çok yer verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Tire Haberi
Eskiyörük, üreticilere siyaset arenasında daha çok yer verilmesini istedi

İzmir Tarım Grubu Başkanı Mahmut Eskiyörük, yaklaşan yerel seçim öncesinde, tüm siyasi partilere seslenerek, tarım sektöründeki üreticilere meclis adaylıkları sürecinde daha çok yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Çiftçilikle, hayvancılıkla uğraşan bu ülkenin can damarı sektörü olan tarım sektörünün üreticilerinin, yönetim ve karar alma mekanizmalarında daha çok yer bulmasının hem siyasi partiler, hem de ülke için önemli ve gerekli olduğunu yıllardan beri savunduğunu söyleyen Eskiyörük, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Eskiyörük açıklamasında şunları söyledi:

“SİYASİ PARTİLER VE BAŞKAN ADAYLARI ‘KIRSAL KALKINMA’ OLGUSUNU İYİ KAVRAMALIDIR”

“İzmir, tarım ve gıdada Türkiye'nin en önde gelen ili konumundadır. Ayrıca yeni Bütünşehir Yasası ile yerel yönetimlerin, tarımsal faaliyetlerde yetki ve sorumlulukları daha da artmıştır. İzmir Tarım Grubu (İTG) olarak 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde bütün siyasi partilere yaptığımız bir çağrıyla, Tarımsal sektörlerdeki üretici temsilcilerinin başta Büyükşehir Belediye Meclisi olmak üzere tüm ilçe belediye meclislerinde en yüksek katılımla değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyoruz.

İl Genel Meclislerinin kaldırılmasıyla çok geniş bir yetkiye sahip olan Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerinde İzmir ili tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörü temsilcilerine geniş yer ayrılması siyasi partilerin yönetici ve başkan adaylarınca mutlaka dikkate alınmalıdır.

Çağrımız sadece İzmir için değil diğer bütün iller için de geçerlidir. Yerel yönetimlerin etkinliğinin giderek artacağı bir döneme giriyoruz. İzmir ilinin ekonomik ve sosyal yapısı incelendiğinde ilçelerin tamamı, tarım ve gıda sektörüne doğrudan veya dolaylı yoldan bağımlıdır. Bu nedenle yerel yöneticiler, bulundukları bölgenin ekonomik yapısını bilen adaylar arasından seçilmelidir.

‘Tarım Önemlidir’ ilkesiyle yola çıkan grubumuz en kısa zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla görüşerek tarım ve hayvancılık konularında hazırlamış olduğu çalışmaları kendileriyle paylaşma kararı almıştır. Sonuç itibarıyla siyasi partiler ve başkan adayları, ‘Kırsal Kalkınma’ olgusunu iyi kavramalıdır. Adayların, yeni yasa ile mahalle statüsüne dönüşen köylerde ve tarım alanındaki bakış açılarını, projelerini ve çözüm önerilerini bir an önce kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Tarım, Grubu, Başkanı, Mahmut, Eskiyörük, “Tarım, temsilcilerine, belediy
Yorumlar
Haber Yazılımı