Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 17:26 Bu haber 1594 kez okundu
 
Eskiyörük, "Sütün Merkezi Olduk"
Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük Tire’de kırsaldan kente göçü tersine çevirdiklerini belirterek uygulanan projelerle dünya çapında marka yarattıklarını ifade etti.
Sektör Haberi
Eskiyörük,

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Tire Süt Kooperatifidünya markası oldu” dedi. Tire’de, kırsaldan kente göçü tersine çevirdiklerini, hatta kırsal nüfusun artmaya başladığını belirten Başkan Eskiyörük, uygulanan akılcı projelerle dünya çapında marka yarattıklarını ifade etti. İstasyon Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirilen olağan seçimsiz genel kurula, Belediye Başkanı Atakan Duran, Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile iki bini aşkın üretici katıldı. Şölen havasında geçen genel kurulda ortaklara gerçekleştirilen çekilişle çeşitli hediyeler ve üç adet buzağı verildi.

 

17 yıl önce başkanlık görevine seçildiğinde eli nasırlı üreticinin çıkarları için çalışacağına söz verdiğini hatırlatan Eskiyörük, kooperatifin yıllar içinde nasıl geliştiğini ve örnek bir model olmayı başardığını anlattı.

 

“Sütün Merkezi Olduk”

 

Başkan Eskiyörük, "Anadolu’yu dolaşıyorum, çağırıyorlar gidiyorum köyler boşalmış, herkes karamsar. Diyorum ki ‘Ne zaman birlikte üretir, birlikte pazarlamayı yaparsınız o zaman kendinizi kurtarırsınız. Tarım tek kurtuluşu kooperatifçiliktir. Bu ülkede yoksulluk yaşanıyorsa bu bir kader değildir.' diyorum"

 

Tire Süt Kooperatifi Umut Olmaya Başladı

 

“Artık gündeme oturduk, biz bu inançla yola çıktık ve inandım buna. Sonrada birbirimize güvendik ve bu eseri elde ettik. Tarım Bakanlığımıza teşekkür ediyorum, hiç bir büyük projemizi geri çevirmediler. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum ‘Süt Kuzusu’ projesiyle Tire’den 10 yıldır süt almakla bize büyük bir güç verdiler. Bu arada şu müjdeyi de vereyim belediyeyle 6 aylık yeni bir anlaşma yaptık hayırlı olsun.”

 

“Biz Bir Fidan Diktik 17 Yıl Önce"

 

“Biz bir fidan diktik 17 yıl önce o fidan büyüdü, sizler o fidanı suladınız ve büyük bir ağaç oldu. O ağaç artık meyve vermeye başladı artık o meyveleri yemeye başlayacağız. Her şeyimizle sizlerin lokmasını büyütmek için uğraşacağız, artık o günler geldi.”

 

“Benim Bir Kavgam Var”

 

Benim kavgam vahşi kapitalizme karşı. Çünkü kapitalizmde para ön plandadır, acımasızdır, büyükler küçüklere yaşama şansı bırakmaz. Ben bir zihniyete karşı mücadele veriyorum çeyrek asırdır. Köylüyü yok eden köylü sorunumuz diyen, köylüyü tasfiye eden, şirketlerle tarım yapılsın diyen yapıya karşı mücadele veriyorum ve vermeye de devam edeceğim”.

 

“Doğru Bir Belediye Başkanı Geldi”

 

"Tire’ye doğru bir belediye başkanı geldi. Sıra artık Tire’ye geldi. Nasıl Kooperatifimiz adını her yerde duyurduk Tiremiz de bundan sonra her yerde bilinen bir yer haline gelecek. Başkanımızla el ele vereceğiz Tire’yi zengin etmek için Tire’yi tanıtmak için çalışacağız.” dedi.

 

172 Kat Büyüdü

 

Aradan geçen 17 yıl içerisinde Tire Süt Kooperatifi’nin 172 kat büyüdüğünü söyleyen Eskiyörük, “Göreve başladığımız zaman kooperatifin öz varlığı 359 Bin TL idi, şimdi ise 172 kat artarak geçen yılsonu itibariyle 62 Milyon TL’ye yükseldi. Herkes bunu soruyor bana ‘ Başkan nasıl başardın’ diye. Ben de onlara bir 'Ben onların içinden geldim köylü olmakla gurur duyuyorum' diyorum. İki ‘Kimseye yandaş olmadım herkese eşit davrandım’ diyorum. Üçüncüsü de ‘Çalmadım ve çaldırmadım' diyorum. İleride de çalmayan ve çaldırmayacak birine bırakıp gideceğim.” dedi.

 

“Atatürk’ün Yolundan Sapmayacaksın”

 

Kooperatifin asıl başarısının Atatürk’ün yolundan sapmamak olduğunun altını çizen Eskiyörük, “Asıl yol bu, Atatürk’ün yolundan sapmamak saparsan bir yere toslarsın. Türkiye’de yolumuz Mustafa Kemal Atatürk çizgisidir. Kimse başka yol aramasın burası Türkiye bunu herkesin iyi görmesi gerekiyor.”

 

Tire’de Kırsal Nüfus Arttı

 

"Türkiye’de kırsal nüfus düşerken Tire’de kooperatif sayesinde arttı. Artık çocuklar babasının mesleğini yapmak için köylerde kalıyor. Bunu Tire Süt Kooperatifini güvenerek yapıyor ‘Benim param yerde kalmaz hakkım olanı alırım diye’ düşünüyor." dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eskiyörük,, "Sütün, Merkezi, Olduk",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Eskiyörük,
Eskiyörük,
Eskiyörük,
Eskiyörük,
Eskiyörük,
Eskiyörük,
Yorumlar
Haber Yazılımı