Haber Detayı
28 Ocak 2014 - Salı 10:21 Bu haber 5077 kez okundu
 
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu
Tire Hisarlık Köyü’nde muhtarlığa aday olan Haşim Erbruhan, köyün kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulma sözü verdi.
Tire Haberi
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu

Tire Saafçılar Çarşı’nın tanınmış esnaflarından olan Haşim Erburhan, ikametinin bulunduğu Hisarlık Köyü’ne muhtar adayı oldu. Köyün Yuvalı Mevkiinde yıllardır yaşadığını belirten Erburhan, köyün içindeki çözümsüzlükler yüzünden her geçen gün terk edilip sahipsiz kaldığını belirtti. Çok geniş bir araziye sahip olan Hisarlık Köyü’nde yerleşim üç bölgede toplanmış. Köy merkezi, Yuvalı ve Yarıkkaya mevkileri olmak üzere üç noktada toplam 100’e yakın hane mevcut. Nüfusu yaklaşık 300 civarında olan köyde seçmen sayısı ise, bilindiği kadarıyla; 152.

KÖYÜN KRONİKLEŞMİŞ SORUNLARI VAR

Tire ilçe merkezine en yakın köylerden biri olan Hisarlık Köyü, kökleri eskilere giden tarihi ile dikkat çeken doğa harikası bir yerleşim yeri. Fakat modern hayatın getirdiği şartlar, ekonomik gelişmeler sebebiyle son yıllarda hızla nüfus kaybeden bir yerleşim yeri aynı zamanda. Erburhan, köyde yaşanan nüfus göçü sebebiyle yaklaşık 30 civarında boş evin bulunduğu (köy merkezi, Yuvalı ve Yarıkkaya mevkilerinin tamamında) ve bunlarında önemli kısmının yıkılmış ve virane hale gelmiş vaziyette bulunduğu belirtti.

KÖYLÜNÜN GİDEBİLECEĞİ BİR CAMİ YOK !

Köyün yaşadığı nüfus kaybını en önemli sebeplerinden birinin bakımsızlığı ve halledilemeyen sorunları olduğunu düşünen köy sakinlerinden Haşim Erburhan, bu durumların yaklaşan yerel seçimlerde köy muhtarlığı için aday olması kararı almasında etkili olduğunu belirtti.

Köyün tarihi camisinin çökmek üzere olduğunu, köy tuvaletini görenlerin ‘rezalet’ demekten kendini alamadığını, yolların kötü durumda olduğunu, en küçük bir fırtınada elektrik kablolarının koptuğunu belirten Erburhan, Hisarlık’a hak ettiği hizmeti vermek, Hisarlık’ın sorunları ile uğraşmak adına bu yola çıktığını belirterek, köy sakinlerinden destek istedi. Erburhan, Tire’yi yamaçtan gören, muhteşem manzaraya sahip doğa harikası köylerinin çehresini değiştirme sözü verdi.

“BÜYÜKLERİMİZİN VE KARDEŞLERİMİZİN İSTEĞİYLE BU GÖREVE TALİBİM”

Hisarlık Köyü Muhtar Adayı Haşim Erburhan, neden aday olduğu ve seçilmesi halinde köyüne ve köylü vatandaşlara ne gibi hizmetler vereceğini de kısaca açıkladı. Erburhan şunları söyledi: “Hisarlık Köyü şimdi de Hisarlık Mahallesi olan Tiremizin en yakın Köyü ama en bakımsız en perişan ve de yok olmaya yüz tutmuş yerleşim yeri maalesef. Bu güzelim köyümüz Tire’nin en eski yerleşim alanı olan kalesi ve de camisinin durumunu meydandadır. Köyümüzün durumu bu durumdan rahatsız olan başta Hisarlık köy merkezi olmak üzere, köye bağlı Yarıkkaya ve Yuvalı mevkilerinde ikamet eden büyüklerimizin ve de kardeşlerimizin yoğun isteğiyle karşı karşıya kalıp bu gelen yoğun talep üzerine ben Haşim Erburhan Hisarlık muhtar adayıyım. Tabi Allah nasip ederse.

Hisarlık Köyü veya mahallesiyle ilgisi olan herkesi yardıma çağırıyorum. Gelin Tiremizin en yakın ve de en eski yerleşim alanının kaderini değiştirelim. Çocuklarımızın torunlarımızın geleceğiyle oynamayalım. Köyümüzün tarihine sahip çıkıp, Hisarlığı yok olmaktan kurtaralım. Hisarlık Köyü’nü  Tire’nin örnek gösterilecek yerleşim alanına çevirelim. Yarıkkaya ve Yuvalı yolu ilk başta olmak üzere tüm yollarımızı asfaltlanmasını, Hisarlık köy merkezi ve Yuvalı Mahallesine parke taşı döşemelerini yaptıralım. Çocuklarımıza oyun alanları kuralım.

Ben bu hizmet hedefi yola çıktım. Doğumda da ölümde de hep yanınızda olmak, düğünde de cenazede de hissiyatınızı sizinle paylaşmak, sizleri Allah’ın bir emaneti görmek için yola koyuldum. Köyümün hangi noktasında oturursa otursun kim olursa olsun, ayrım yapmadan hizmet vermek hedefimdir. Köy sakini vatandaşlarım teveccüh gösterir ve Allah’ta nasip ederse Hisarlık köyüne muhtar adayı oldum ve göreve geleceğim inşallah.”

HAŞİM ERBURHAN KİMDİR ?

1958, Tire doğumlu. İki çocuk babası. Oğlu Kürşad Erburhan, kızı Emine Payoğlu. Tire El Sanatları (Saraçlar) Çarşısı’nda saraçlık mesleği ile uğraşmakta. Alanında yıllardır verdiği hizmetlerle bilinen ve çevresinde saygı gören biri. 1976 Tire Ülkü Ocakları kurucu üyesi. MHP üyesi. Deveciler Derneği’nde kurucu üye. Aktif sosyal ve kültürel bir yaşantıya sahip biri. Halkın birçok kesiminden kişiyle ve ilçe yöneticileri ile üst düzeyde iletişime sahip biri. İzmir’in rahmetli BŞB Başkanı Ahmet Priştina zamanından beri İzmir Enternasyonal Fuarı’nda İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği tarafından yapılan, “Ahilik Haftası” kutlamaları çerçevesindeki etkinliklere katılan ve orada Tireli saraçları ve Tire esnaflarını temsil eden biri. Şuanda halen, Tire Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda Yönetim Kurulu üyeliği yapmakta.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tire, Hisarlık, Köyü’nde, muhtarlığa, aday, olan, Haşim, Erbruhan, köyün, kronik
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu
Erburhan Hisarlık’a muhtar adayı oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı