Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 16:09 Bu haber 3427 kez okundu
 
Emel Gündüz Denizaslanı: "Siz istiyorsunuz, biz yapacağız"
Geçtiğimiz gün Tire Bağımsız Belediye Başkan Adayı Emel Gündüz Denizaslanı ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Emel Gündüz Denizaslanı kim? Neden bağımsız aday oldu? bunlara yer vermiştik. Bugünkü haberimizde ise Göreve gelirse neler yapacak?, Projeleri neler? bu soruların cevaplarına yer verdik.
Siyaset Haberi
Emel Gündüz Denizaslanı:

Göreve Gelirseniz Neler Yapacaksınız? Projeleriniz Neler?

 

Göreve geldiğimde Tire için yapacağım işleri iki ana gruba ayırdım.

Birinci gurupta görevini layıkıyla yapan her belediyenin yapması gereken ancak Tire’de henüz yapılamamış 41 projeyi ‘’Siz istiyorsunuz, Ben yapacağım’’ başlığı altında sıraladım.

 

41 Projeden Öne Çıkan Bazı Başlıklar

 • Kent merkezinin otopark ve Genel WC sorunu bitirilecek.
 • Kentin manzaralı ve esintili yamaçlarındaki binaların kentsel dönüşüm kapsamına alınmasına çalışılacak.
 • Atıl kalmış olan Şehir garajı, Büyük Şehir Belediyesi ile anlaşma sağlanarak, Sivil Toplum Köyü olarak kent kullanımına kazandırılacak.  Böylece eski garaj sanat ve kültür merkezine dönüştürülecek.  
 • Her yağmurda kentin sular altında kalan bölgelerinin acil olarak kanalizasyon düzenlemesi yapılacak, yol üstü su kanallarıyla belli yerlerde oluşturulacak göletlerde suyun tutulması ve yaz dönemi tarım sulamasında kullanımı sağlanacak.
 • Engellilerin ve yoksul yaşlıların köylerdeki kesin sayısı saptanacak ve onlara bakmak zorunda olan kadınlar için işlerini kolaylaştırıcı bakım hizmetleri desteği verilecek.  
 • Engellilerin kesin sayısı ve engellilik çeşitlerinin saptanmasından sonra her bir engelli gurubu için eğitim merkezleri açılacak, aileleri için dönemsel bakım desteği verilecek. Kaldırımlar, genel WC’ler engelliler gözetilerek düzenlenecek.
 • Acilen kız ve erkek öğrenci yurdu açılacak.
 • Şiddet mağduru kadınlar için; Kadın Danışma Merkezleri, Sığınma Evi, Psikolojik, Hukuksal, Evlilik danışmanlığı desteği sağlanacak
 • Ayrıştırmalı çöp toplama sistemleştirilecek, şehir içindeki çöpü ayrıştırmalı toplayanlara malzeme desteği verilecek.
 • Tire Spor Kulübü üzerindeki şaibeleri ortadan kaldırmak üzere göreve gelir gelmez yönetilme şekli, hesap durumu halka açıklanacak
 • Göreve gelir gelmez devralınan bilanço ve her yıl şubat ayında yıllık bilanço belediye kapısına asılarak halkla paylaşılacak.
 • Tarımla uğraşanların su sorunları çözülecek, gübre desteği verilecek.
 • Şehrin doğu ve batı yakasına paketleme servisi olan, güneş panelli soğuk hava deposu yapılacak.
 • Şehrimizin mezbaha hizmeti civar ilçelerden sağlanmaktadır. En kısa sürede orta ölçekli mezbaha yapılacak.
 • Kırsaldan atık su parası alınmayacak.
 • Tostçular sokağı yeniden yapılandırılacak.
 • Çeşitli nedenlerle eğitimi kesilen çocuklar ve aileleri desteklenecek. (BİZİM EV projesi, İzmir’de 11ayrı merkezi olan uygulama)

 

İkinci gurupta; ‘’Beşibiryerde’’ projeler olarak adlandırdığım, Tire’yi olduğu yerden alıp, sosyal, ekonomik, eğitim, kültür alanlarında sınıf atlatacak projeler.

 

Planlı Yatırım, Verimli Üretim

Kentin doğu ve batı yakasına orta ölçekli, sebze ve meyvelerin donmuş paketlenme birimi olan iki soğuk hava deposu kurulacak.

Bölgede yetişen, ekonomik değeri yüksek ürünler için doğru bölgelerde kooperatifler kurarak üretimi destelenecek.

Zirai üretimde kullanmak üzere organik gübre (solucan gübresi gibi) üretici kooperatifi kurulacak.

Kenevir ekiminin ve urgancılığın teşvik edilmesi için hasattan sonra ıslatma göletleri oluşturulacak.

Tire Süt Kooperatifi ile hayvancılık, et ve süt ürünleri üzerine birlikte projeler üretilecek, Tarım ve Hayvancılık Meslek liseleri ve Meslek Yüksek Okulları açılması sağlanacak.

 

Turizmin Kutup Yıldızı Tire

Tire’nin konaklama kapasitesini arttırmak için 3-4 yıldızlı otellerin yapılacak, şehir genelinde saptanacak en az 5 eski konağın butik otele çevrilecek.

Şehir genelinde saptanacak 4 konağın, yerel menülerin sunulduğu restoranlara çevrilecek.

Restorasyonu yapılan örneğin Kutu Han arastasında, tüm silinmeye yüz tutmuş el sanatları örneklerinin tanıtım ve satış dükkânlarını bir araya getirip, otantik bir çarşı yapılacak.

Kadın El Sanatları Kooperatifi üyelerinin üretimlerinin satıldığı bir merkez açılacak.

Beledi dokumasını kullanım alanlarıyla tanıtılacak.

 

Sağlıkta ve Türkiye’de Bir İlk: Meme Kanseri Rehabilitasyon Köyü

Meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş hastanın, ameliyat sonrası yaşam kalitesini arttırmak, beslenme ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi için Tire’nin seçilecek köyünde bir rehabilitasyon merkezi kurulacak.

Bu merkezin açılmasıyla yılda 350 kadının yaşamına dokunulmasının yanı sıra, bulunduğu köylerde yaşayan kişiler istihdam edilmiş olacak ve Tire merkezi esnafı ve turizmcileri için yeni ticaret gelirleri yaratılacak.

 

Kent Enstitüsü Kampüsü

Tire Çağdaş Eğitim Kooperatifi kurulacak.  Bu kooperatif bünyesinde kurulacak kent kampüsünde; Okul öncesi, İlkokul, Orta Okul, Fen Lisesi, Özel Eğitim Okulu (öğrenme zorluğu olan ve üstün zekalı çocuklar için iki ayrı birim), Laboratuarlar, Spor kompleksleri, Sanat atölyeleri, Hobi bahçeleri olacak.

Tire’nin gelir kaynakları ağırlıklı olarak hayvancılık ve tarım olması nedeniyle bu kampüsün olmazsa olmazı ‘’Akıllı Tarım Lisesi’’ Silivri örneği,  ‘’Hayvancılık Lisesi’’ mutlaka açılacak.

 

Doğal Yaşama Dönüş

Dağ ve ova köylerinden nüfusları azalan, doğası güzel köylerden 2-3 tanesini seçerek, trafik, kirli hava, şehrin gerginliğinden uzaklaşmak, doğada doğal yaşam kurmak isteyenlere, asgari rahat yaşam olanakları sunan kırsal alanlar yaratılacak.

Nüfusu azalan köylerdeki evlerin fotoğraflarının, köyün özelliklerinin ve ulaşabilecekleri hastane, emniyet, jandarma gibi hizmet birimlerinin belirtildiği kataloglar hazırlayarak, şehir yaşamından kaçmak isteyenler davet edilecek.

Tire’nin yaklaşık 20 köyünün nüfusu çeşitli etmenlerle azalmakta, boşalmaya ve yıkılmaya mahkûm köyler bu proje ile varlığını sürdürülecekler.

Doğal yaşama özenip, henüz koşullarını böyle yaşama uyduramamış kişiler için doğa turizmi ve pansiyonlar yaratılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emel, Gündüz, Denizaslanı:, "Siz, istiyorsunuz,, biz, yapacağız",
Yorumlar
Haber Yazılımı