Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 12:29 Bu haber 4465 kez okundu
 
Edebiyat Dünyamıza Bir Esinti Getirmesi Dileğiyle "Kasabadan Esinti"
2013 yılında Manisa'nın Turgutlu ilçesinde kurulan, şimdilerde Tire'de yayın hayatını devam ettiren Kasabadan Esinti dergisinin Yazı işleri Sorumlusu Cüneyt Tanyeri kuruluş hikayesini gazetemize anlattı.
Kültür-Sanat Haberi
Edebiyat Dünyamıza Bir Esinti Getirmesi Dileğiyle

Üç aylık periyotlarla yayınlanan bir edebiyat ve sanat dergisi olan Kasabadan Esinti dergisi yazı işleri sorumlusu Cüneyt Tanyeri derginin kuruluş hikayesini şöyle anlattı:

 

"Kasabadan Esinti dergisi 2013 yılında Turgutlu’da ilk olarak çıktı. O dönemde ben Turgutlu’da görevliydim. Biz edebiyatçı bir aileyiz, evde sürekli şu tartışma vardı. 'Edebiyatta bir dağılma var.' Edebiyatçıları bir araya toplamaya niyetlendik. Geçmişte de edebiyatçılar hep bir dergi etrafında toplanmış. Biz de dedik ki bir dergi çıkaralım ve edebiyatçıları bir araya toplamaya çabalayalım. Toplum tarafından anlaşılır, okunabilir olsun dedik. Bu nedenle bu dergi toplumcu gerçekçi bir dergi. Edebiyat dünyamıza bir esinti getirmesi dileğiyle derginin ismini 'Esinti' koyduk . Sonra başka yerde de aynı isimle dergi olabilir diyerek, başına ilçeden çıktığımızdan dolayı 'Kasabadan' ekini koyarak derginin adını 'Kasaban Esinti' olarak belirledik. Halk dergisi olacağımız için biz de halktan edebiyatçıları yanımıza alalım istedik. O zaman için Tayfun Talipoğlu’na telefonla ulaştım ve kendisi bu işe çok sevinerek buluşalım dedi. Kendisiyle Aydın’da buluştuk ve devamında dergimizin ilk yazısını da kendisi yazdı."

 

Kış 2019 sayısı çıktı

 

Derginin Kış 2019 sayısının çıktığını dile getiren Tanyeri, "Bu sayımızda 23 yazarımız var. Bundan önceleri 40 civarındaydı ve dergiyi kitap şeklinde çıkarıyorduk. Doların aşırı yükselmesi sonucu dergimizi, kitap formundan gazete formuna çevirdik. Buradaki amacımız tek dergi bile satamasak dahi oğlumla bunu cebimizden karşılayarak yayın hayatına devam etmesini sağlamaktı. Dergimiz İzmir’de Yakın ve Pan Kitapevi'nde, İstanbul’da Mephisto Kitapevi'nde ve Ankara’da da kitapevlerinde yer alıyor. İzmir'den Diyarbakır’a, İstanbul'dan Kars’a kadar abonelerimiz var. Dergimiz, Yurt dışında da Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkelere gidiyor. Şuan da kendi kendini çıkaran bir dergi. " dedi.

 

"Türkiye işler acısı durumda"

 

Türkiye’de 50 milyon yazarın olduğunu ve bu anlamda herhalde dünya tarihinde ilk kez, yazar sayısı okur sayısını geçtiğini dile getiren Tanyeri sözlerine şöyle devam etti: " Türkiye işler acısı durumda. 2017 yılında sanırım Türkiye’de 400 Milyon kitap basılmış ve bunun yarısında eğitim kitapları yok. Peki okuyan nerede? İnterneti açtığınızda bir okuma haritası var, göreceksiniz orada açık renkten koyu renge doğru okuma oranı azalır. Ne yazık ki Türkiye ve Arap Yarımadası simsiyah kimse okumuyor. Okuma oranı nüfusla oranladığınız zaman 1 seviyelerinde ama yazar çok. İnsanlar birbirlerinin kitaplarını bile okumuyor sadece imzalatmaya gidiyorlar, o kadar. Biz ise bunu kırmaya çalışıyoruz.Acaba Türkiye’yi bu karanlık haritadan aydınlık günlerine getirebilir miyiz ,bizim derdimiz bu. Yoksa dergimiz para kazandırmıyor. " dedi.

 

"Bizim de kırmızı çizgilerimiz var"

 

Tanyeri,  "Her derginin olduğu gibi bizim de kırmızı çizgilerimiz var. İlk olarak kimse bu ülkenin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk hakkında ve Türkiye Cumhuriyeti adına en ufak bir şey söyleyemez hatta imada bile bulunamaz. Öncelikli hedeflerimizden birisi de Türk dilidir. Türk dili doğru kullanılmalıdır. Örneğin ‘de’ bağlacının yazımı. Bize bir yazı gelir bakarız, birincisinde 'ilk' deriz, ikinci defa geldiğinde ‘eh’ deriz ama aynı şekilde üçüncü defa gelirse o yazı bizde bir daha çıkamaz. Bu demektir ki daha Türk Dili’ni öğrenememiş. Bu dili öğrenemeyen birisi şiir de yazamaz öykü de. Bu bizim için önemli." dedi.

 

Tire Belediyesi'nden destek yok

 

Tire’deki kurumlardan çok ilgiyle karşılanmadıklarını ifade eden Tanyeri,  " Örneğin Tire Belediyesi şu ana kadar daha ilgi göstermedi. Ben derginin 6 yıllık tüm sayılarını Kültür Müdürlüğüne götürmeme rağmen bir gün dahi telefon gelmedi. Eksikleriniz nelerdir, ne yapıyorsunuz diye sormadılar. Biz bu ilgiyi Tire’de görmezken Balçova Belediyesi, Konak Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, Turgutlu Belediyesi onlar bize destek oluyorlar.


 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Edebiyat, Dünyamıza, Bir, Esinti, Getirmesi, Dileğiyle, "Kasabadan, Esinti",
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Edebiyat Dünyamıza Bir Esinti Getirmesi Dileğiyle
Edebiyat Dünyamıza Bir Esinti Getirmesi Dileğiyle
Yorumlar
Haber Yazılımı