Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 15:24 Bu haber 3903 kez okundu
 
Tire’de şenlikli günler…
İlk kez düzenlenen “Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali” kapılarını ziyaretçilerine açtı…
Turizm Haberi
Tire’de şenlikli günler…

Bu yılın ilk dört ayında çok sayıda festival ve şenliğe ev sahipliği yapan, son olarak Nisan ayı başında, ‘Giritliler Kültür ve Ot Şenliği’ne ev sahipliği yapan ilçemiz Tire, hafta sonunda ilk kez düzenlenen ‘Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali’nde de ziyaretçilerini ağırladı. Tire, ilçe merkezi ve köylerinde yapılan şenlik ve festivallerle adeta festivaller kentine döndü.

Tire Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Tire Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleştirdikleri Gölet Şenlik Alanı’nda gerçekleşen festivalde, Tire ve yöresinde yetiştirilen tarım ürünleri açılan stantlarda sergilendi. Festival süresince gerçekleştirilen konserlerde eğlence tavan yaptı. Herkese açık yemek ve tatlı yarışmaları düzenlendi. Çocuklara yönelik uçurtma tasarım yarışmaları yapıldı. Sütaş ve Tire Belediye Bandoları’nın konserleri ilgi çekti. Halk dansları ekipleri festival alanında gösterilerini sundu. Organizasyon komitesi tarafından ziyaretçilere ücretsiz keşkek ve lokma ikram edildi.

TIRAŞ, “BU FESTİVALİN BİR PARÇASI OLMAK MUTLULUK VERİCİ”

Gölet alanındaki Festival Programının sunuculuğunu, Tire’nin ünlü sunucusu Şeref Şenki yaptı. Programda İlçe Tarım Müdürü Mutlu Tıraş, Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven birer konuşma yaptı.  Mutlu Tıraş konuşmasında; “Tire’mizin kültüründe çok önemli bir yer tutan tarımsal ve yöresel ürünlerin tanıtıldığı bu festivali bir parçası olmak mutluluk verici. Tire’de zeytin, incir, ceviz, dut, karpuz, şeftali, mısır, kestane başta olmak üzere birçok tarım ürünü vardır.  Ayrıca ilçemizin gelişmiş bir hayvancılık merkezi olması sebebiyle süt ve süt ürünleri ve buna dayalı sanayi ile Tire Şiş Köfte, Taktak Kebabı ve yöresel otlardan oluşan ot yemeklerine sahip bir yöresel mutfağa sahiptir.

ÇİÇEK, “TİRE FESTİVALLER KENTİ OLDU DİYEBİLİRİZ”

Sahneye konuşma yapmak üzere gelen Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, konuşmasında şunları söyledi: “Tire artık festivaller kenti oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz gün Milliyet gazetesinde kentimiz ile ilgili yapılan haberde; Tire Salı Pazarı, Kırgızistan’daki Çöl Pazarı’ndan sonra dünyanın en büyük 2. Açık hava pazarı olduğu ifade edilmiş. Her hafta Salı günleri kurulan pazarımızda adeta bir festival. Salı pazarının olduğu günlerde ilçemize çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi, turist gelmekte. Bu yıl ilk yapılan bu festival iki gün sürecek. Tire Belediyesi olarak Kaymakamlığımıza her türlü lojistik desteği verdik.”

 TANRISEVEN, “AMACIMIZ, TARIMSAL POTANSİYELİMİZİ ORTAYA ÇIKARMAK”

Tire’nin ekonomik gücünün yöresel ürünlerinin bolluğundan kaynaklandığını ifade eden Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven ise konuşmasında;  “Tire’miz sadece Küçük Menderes Havzası veya İzmir’in değil Ülkemizin en önemli tarımsal üretim potansiyeline sahip, tarihsel derinliğe sahip geçmişi olan bir kenttir. Tarım ve hayvancığın son derece gelişmiş olduğu ilçede amacımız, belediye ve tarımsal kuruluşlarla birlikte, tarımsal potansiyelimizi ortaya çıkarmak ve Tire’yi festivaller kenti yaparak tanıtımına katkıda bulunmaktır. Tire’yi hak etiği yere getirmektir. Bu festivalin yapılmasında Belediye Başkanımızın büyük destek ve katkıları oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

HABER:  Yiğit SOYLU ve Zübeyir TABAK 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı