Haber Detayı
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 14:00 Bu haber 6324 kez okundu
 
DİNLEMEZ; 'TİRE’YE FAKÜLTE BEKLERKEN ÇÖP TESİSİ GELDİ, SİZİ TEBRİK EDİYORUM'
Tire'nin Karateke mahallesine yapılmak istenen ‘Katı Atık Transfer İstasyonu ve Düzenli Depolama’ projesine bir tepkide Deva Partisi Tire İlçe başkan yardımcısı Emre Dinlemez'den geldi.
Siyaset Haberi
DİNLEMEZ; 'TİRE’YE FAKÜLTE BEKLERKEN ÇÖP TESİSİ GELDİ, SİZİ TEBRİK EDİYORUM'

Karateke köyü Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Projenin yapılması durumunda büyük bir çevre problemiyle karşılaşılacağının altını çizen Dinlemez, "Bunu engellemek bizim elimizde."dedi.

Başkan yardımcısı Dinlemez, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Katı atık depolama alanı olarak seçilen karateke köyü kaderine terk edilemez. Mevcut saha ve etkileşim alanının mera alanı olduğunu biliyorum fakat  Seçilen sahanın Tire ilçesine yakınlığı, barındırdığı bitki dokusunun oluşturduğu peyzaj ve gölge unsuru, sahip olduğu manzara bütünlüğü ve Küçük Menderes bölgesi koşullarında az rastlanabilecek düşük eğimli topografik yapısı ile insanların piknik faaliyetlerini yapabilecekleri ideal bir mesire yeri niteliği taşıyan bir alan veya tesisin yapılması düşünüleceği gerekirken, bu duruma kimse dur demezse Tiremiz için, gelecek nesiller için vahim bu durumla karşı karşıya  kalacağımız çok bariz bir gerçek.

Gerekli Fizibilite ve araştırmaların yetersiz olduğu kanaatindeyim çünkü yer seçim kriterlerine ve Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği‘nde belirtilen mühendislik parametrelerine dikkat edilmeden, Tire ilçesi sınırları içerisinde belirtilen alanda yapılacak olan bir depolama alanı Karateke çöp sahasında karşılaşılan çevresel sorunların daha feci ve bölge halkını tedirgin edici şekilde tekrarlanacağını görmek içler acısı bir durum,Bunu engellemek Bizim elimizde.

Son söz olarak Unutulmamalıdır ki; Bu topraklar bize atalarımızdan miras değil, gelecek nesillere teslim edeceğimiz bir emanettir.
 

Karateke köyü Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi Projenin yapılması durumunda büyük bir çevre problemiyle karşılaşacağız  çünkü,
Atıkların sadece depolama sahalarında biriktirilmesi ile bu atıkların çevreye olan zararlı etkilerinin sıfırlandığı öngörülmemekte. Depolama sahalarında tüm atıkların karışması ile oluşabilecek olan tüm olumsuz etkilerinde bertaraf edilmesi gerekmektedir. Metan gazından elektrik enerjisi elde etmek, gazların olduğu gibi çevreye salınımını engellemek için gaz bacaları
teşkili sisteminin kurulması gibi önlemler alınmalıdır.

Buradaki bu projenin yapılması durumunda büyük bir çevre katliamı olacak. Üretimin zayıflaması, hatta yeraltı sularımızı etkilemesi söz konusudur. Üretim yapılan tesis ve kurumlardan elde edilen atıkların düzenli olarak dizayn edilmiş depolama sahalarında çevreye zararı olmadan bekletilmesi, çökelme havuzlarının yağışlar sırasında su taşırmayacak ve doğal su kaynaklarına zarar vermeyecek şekilde ve tüm bu sistemlerin atık yönetimine uygun şekilde tasarlanması gerekmektedir. Çevre temizliğinin sağlığımız açısından çok önemli bir puana sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bunun için çevre temizliğinde, yerel yönetimlerin üzerine düşen görevleri yapmaları gerekiyor."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİNLEMEZ;, 'TİRE’YE, FAKÜLTE, BEKLERKEN, ÇÖP, TESİSİ, GELDİ,, SİZİ, TEBRİK, EDİYORUM',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DİNLEMEZ; 'TİRE’YE FAKÜLTE BEKLERKEN ÇÖP TESİSİ GELDİ, SİZİ TEBRİK EDİYORUM'
DİNLEMEZ; 'TİRE’YE FAKÜLTE BEKLERKEN ÇÖP TESİSİ GELDİ, SİZİ TEBRİK EDİYORUM'
Yorumlar
Haber Yazılımı