Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 12:19 Bu haber 2386 kez okundu
 
DİKKAT-TİRE'DE UYUZ HASTALIĞI GÖRÜLÜYOR
Tire Devlet Hastanesi tarafından gazetemize yapılan açıklamada ilçede Uyuz (Skabies) Hastalığının görüldüğü kaydedildi.
Sağlık Haberi
DİKKAT-TİRE'DE UYUZ HASTALIĞI GÖRÜLÜYOR

Tire Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Doktorları Selma Ergül ve Beste Nigar Gök Yalçın yaptıkları açıklamada Uyuz (Skabies) hastalığı teşhisi koydukları hasta sayısının son 1 yılda artış gösterdiğini belirtti.

Tire Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Doktorları Selma Ergül ve Beste Nigar Gök Yalçın gazetemiz muhabirine birlikte yaptıkları açıklamada şöyle konuştu, “Uyuz Hastalığı ile ilgili hastanemize yapılan şikayetler 6 aydır var. Bu hastalığın görülme oranı son 1 yılda arttı. Günde 2-3 hastamız oluyor. Hastalar Tire, Ödemiş ve Torbalı’dan geliyorlar.”

Hastalıkla ilgili bilgi veren Tire Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Doktorları Selma Ergül ve Beste Nigar Gök Yalçın hastalığın belirtileri ile ilgili de şöyle konuştu, “Uyuz hastalığı, kaşıntılı döküntülerle seyreden, insandan insana bulaşmanın da olabileceği, toplu yaşam alanlarında daha çok kış aylarında yaygın görülen; insan gözü ile fark edilemeyen mikroskobik bir eklem bacaklı olan Sarcoptes Scabiei Hominis'in neden olduğu parazitik bir hastalıktır. Hastalık kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, el ele tutuşma gibi) bulaşabilir.

İLAÇ AZ BULUNUYOR

Eczacılar Odası Başkanı Necmettin Uçmaz, “Uyuz Hastalığı ile ilgili 3 ilaç var. Kwellada Losyon, Metrin Losyon ve Wilkinson Pomat. Bu ilaçlar hastalık birden artış gösterdiği için maalesef ecza depolarında da bulunamıyor. Bunun yerine doktorların önerdiği vazelin kükürt karışımı hazırlıyoruz hastaların tedavisi için” dedi.

HASTALIĞIN BELİTİLERİ

Öte yandan uzmanlar hastalığın belirtileri ile ilgili şu açıklamaları yaptı, “Uyuz paraziti kişiye geçtikten sonra ortalama 3-6 hafta gibi bir süreden sonra şikâyet oluşturmaya başlar. Özellikle geceleri artan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en önemli klinik bulgusudur. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, kadınlarda meme uçları ve erkeklerde genital bölge kaşıntı ve lezyonların görülebileceği vücut bölgeleridir. En belirgin lezyonu parmaklar arasında dalgalı kirli bir çizgi halinde görülen, parazitin içinde yaşadığı, gri beyaz renkli, 1-10 mm uzunluğundaki tünel yapılarıdır. Bunun dışında deride küçük kabarıklıklar ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar yapabilir.

Hastalar genellikle tedaviyi düzgün yapmadıkları için tedavi bitmiyor. Çünkü akşam boyundan aşağı kremin sürülmesi ve hiç kaşınmaması gerekiyor. Aynı aileden kişiler kaşınmadığı için tedavi olmuyor ancak aynı evde yaşayan aile bireyleri de kullanmalı ilaç ve çamaşırlar kaynatılmalı. Öte yandan Tire’de ve bölgede, eczanelerde ve ecza depolarında bir süre ilaçlar da bulunamadı. Bunun yerine karışım ilaç hazırlatıyoruz.

HERKESTE GÖRÜLEBİLİR Mİ?

Hastalık kadın, erkek ayırımı yapmadan her iki cinste, tüm yaş gruplarında, tüm etnik gruplarda, tüm sosyoekonomik düzeylerde görülebilir. Ciddi salgınlar yapabilmesi nedeniyle özellikle bakım evleri, yurtlar gibi toplu yaşanan yerlerde ve sosyoekonomik düzeyi düşük topluluklarda daha sık görülür. Vücut savunma mekanizması iyi olmayan kişilerde ağır bir seyir gösterebilir.

NELER YAPILMALI?

Merhemler, solüsyonlar gibi yerel tedavi ajanları kullanıldığında ilacın tüm vücut bölgelerine uygulanmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan çamaşır ve çarşafların 60 derecede yıkanması ve ütülenmesi gereklidir. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması yeterli olacaktır. Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır. Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikayetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gerekliliği unutulmamalıdır.

UYUZDAN KORUNMAK İÇİN

Uyuzdan korunmada hijyen fevkalade önemlidir. Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir.

Kişisel korunma için, hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmak, iç çamaşırı, havlu, nevresim gibi kişisel eşyaların temizliğine dikkat etmek, vücut ile direkt teması bulunan eşyaları ortak kullanmaktan kaçınmak, ev, araba gibi alanların temizliğine dikkat etmek gerekir. Hastalık belirtileri oluştuğunda mutlaka bir sağlık kurumuna başvurunuz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİKKAT-TİRE'DE, UYUZ, HASTALIĞI, GÖRÜLÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı