Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 09:46 Bu haber 6870 kez okundu
 
"Çiftçi Malları Koruma, bizi neyden koruyacak?”
Tire Haberi

“Sorsanız, arazimizin nerede olduğunu bilmezler!" diyen Dağdere köyü sakinleri Sezgin Uysal, Halil İbrahim Gencer ve Okan Canoğlu, Çiftçi Malları Koruma Kurulu Başkanlığı’nın kendilerinden ısrarla talep ettiği dönüm başı 3 TL hizmet bedeli ücretine tepki gösterdiler.

Geçtiğimiz haftalarda Somak köyü muhtarı Fikret Yılmaz’ın bu konuda yaptığı ve büyük ses getiren açıklamaları da yakından takip ettiklerini ifade eden Dağdere sakini üç vatandaş, dağlık ve engebeli bir arazide bulunan köylerindeki arazileri ancak kendilerinin koruyabileceklerini, almadıkları ve almalarının imkansız olduğu bir hizmetten dolayı borçlu çıkarılmalarının ve bunun zoraki hale getirilmesinin kabul edilir gibi olmadığını belirttiler.

“HİZMETİ VERSİNLER, PARAYI ALSINLAR”

Başkanlığın vermediği hizmetin karşılığını istediklerini iddia eden ve bunun doğru olmadığını savunan Dağdere köyü sakinleri; Sezgin Uysal, Halil İbrahim Gencer ve Okan Canoğlu isimli çiftçiler gazetemiz aracılığıyla hep birlikte yetkililere seslenip, "Alın terimizi bu şekilde almadığımız bir hizmetin karşılığı istemeler doğru değildir. Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı vermediği hizmetin parasını istiyor. Vermeyeceğimizi söyleyince de icra ile tehdit ediyorlar. Atatürk, ’Köylü milletin efendisidir’ demişti ama şimdi hiç kimse köylüyü adam yerine koymuyor. Biz zaten güçlükle geçimimizi sağlıyoruz. Yetkililerden bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştular.

“BENİM GEÇEN SEN İNCİRLERİM ÇALINDI, ÇİFTÇİ KORUMA NEREDEYDİ?”

Dağdereli çiftçilerden Sezgin Uysal’ın konuyla ilgili yaptığı, arkadaşlarının da onayladığı, açıklamada şu ifade ve iddialar yer aldı: “Benim geçen sene incirlerim çalındı. Sera demirlerim kırıldı. Niye koruyamadılar? Çiftçi için herhangi bir avantajı yok, Çiftçi Koruma Başkanlığının! Ben kendi malımı kendim korurum. Benim malımı koruma koruyamaz. Dağ köylerinde arazileri traktörle süren yok. Biz atla sürüyoruz. Alın teri ile kazandığımız paraları, almadığımız bir hizmetin karşılığında istiyorlar. Dekar başına bizden 3 lira para alıyorlar. Biz zaten Ziraat Odası’na aidatlarımızı veriyoruz.”

“BİZ BİNBİR EMEKLE BU PARALARI KAZANIYORUZ”

“Biz dağlarda incir toplayacak adam bulamıyoruz. Ayda 5-6 bin lira para veriyoruz incirlerimizi toplatmak için. Biz kolay para kazanmıyoruz. Üye olmadığım ve katılmak istemediğim bir kurum geliyor bizden para istiyor ve bunu zoraki diyor. Sorsanız benim arazimin nerede olduğunu bilmezler. Ovaları belki koruyabilirler ama dağ köylerindeki arazileri koruyamazlar. Bize diyorlar ki, ‘Çiftçi Koruma kurumundan istifa edin’ diye. Ya arkadaş ben üye olmadım ki istifa edeyim. Kayıtlı değilim, müracaatım yok ama üye yapılmışım. Tüm şahsi bilgilerim bir şekilde orada yer alıyor. Siyasetçilerin ve yöneticilerin halkına ve çiftçisine yardım etmesini istiyoruz ve bekliyoruz.”

 

HABER: Yiğit SOYLU

 

Kaynak: Editör:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
Haber Yazılımı