Haber Detayı
30 Ocak 2014 - Perşembe 10:21 Bu haber 5314 kez okundu
 
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Önceki akşam Otel Tirem’in restoranında bir araya gelen, Tayfur Çiçek’in partiye gelmesine ve başkan adayı olmasına sert muhalefet yapan CHP’li isimler, bu noktadan sonra nasıl hareket edecekleri ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunup, ortak bir yol haritası oluşturmaya çalıştı. Yemekli toplantıda; kimi isimler Tayfur Çiçek’in adaylığına kesinlikle karşı çıkıp destek vermeyeceklerini belirtirken, kimi isimler ise Çiçek’e ve onu aday yapanlara kızgın olsalar da bir şekilde orta yol bulunup CHP’nin desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Tire Haberi
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !

2014 Yerel Seçimlerinde CHP’den Tire Belediye Başkanlığın için aday adaylığını koyan Tireli iş adamı Nihat Koç tarafından işletmeciliğini yaptığı Otel Tirem’e ait restoranda önceki akşam bir grup CHP’linin davetli olarak katıldığı bir yemek tertiplendi.  Tayfur Çiçek’in partiye gelmesi ve partilerinden belediye başkan adayı gösterilmesine sert muhalefet yapan isimlerin davet edildiği ‘Çiçek muhalifleri’ toplantısına yaklaşık 30 kişi katıldı.

Toplantıyı organize eden Nihat Koç, platform olarak niteledikleri bu bir araya gelmeye;  “CHP’yi doğru zeminde iktidar yapma platformu”  adını vermenin uygun bir tanımlama olacağını belirtti. Yemekli toplantıda yer alanlar arasında; Nihat Koç, Halil Çulhaoğlu, Mustafa Güngör, Hikmet Demircan, İsmet Bozdağ, Hayati Okuroğlu, Gürol Soyuer, Ali Kurtça, Bülent Buldanlı, Ayhan Orucak, Bülent Beki, Emin Ceylan, Metin Kaya, Mükerrem Koçbaş, Nedret Saçın, Hüseyin Orkun, Hasan Tozlu, Cahide Özkol, Bahadır Çay, Saygın Kaya gibi isimlerde vardı.

Toplantıda isteyen herkes söz alıp düşüncülerini dile getirdi. Zaman zaman hararetlenen toplantıda en çok konuşan ve konuşmaları ile dikkatleri üzerine çeken isimler; Mustafa Güngör, İsmet Bozdağ, Halil Çulhaoğlu, Nihat Koç, Saygın Kaya, Emin Ceylan ve Bülent Beki oldu.

“ÇİÇEK’E KESİNLİKLE DESTEK YOK !”

Toplantıda Çiçek karşıtı tutumlarını aynı kararlılık ve dik duruşla devam ettirdiklerini söyleyerek, “Çiçek varsa biz yokuz. Bu partiyi bataklığa benzeten, bizleri aşağılayan bir isime destek olmayız” diyen bazı katılımcılara, masadaki diğer partililerden de alkışlı destek geldi.

Özellikle Bozdağ ve Güngör’ün Çiçek ile ilgili tutumları oldukça net ve kararlı gözüktü. Bozdağ, “Çiçek’in CHP’den aday olması sadece                 CHP’nin böğrüne sokulmuş bıçak değildir. Tire için de büyük kayıptır” şeklinde konuşurken, Güngör, “Ben kesinlikle Çiçek’e destek vermeyeceğim. Ben, Çulhaoğlu’nun parti binasında açık hava toplantısında diğer aday adaylarını yanına alarak yaptığı açıklamaların tam arkasında durduğumu belirtiyorum ve bu tutumumu şuanda da sürdürdüğümü belirtiyorum.” dedi.

“PARTİ GENEL MERKEZİ BİZİ KANDIRDI” ORTAK GÖRÜŞ OLARAK ÇIKTI

Toplantıya katılan ve söz alanların tamamına yakını, parti genel merkezi, başta Genel Başkan olmak üzere, partinin liderleri ve önde gelen isimleri tarafından verilen “adayları ön yoklamayla, temayül yoklaması ile, yapılan anketlerin sonuçlarına göre belirleyeceğiz” sözlerinin tutulmadığını üzülerek gördüklerini, partiye yıllarca hizmet etmiş, partinin Tire’deki oy oranının yükseltmiş kişiler olarak kendilerinin hiçbir şekilde kaale alınmayarak, oyalama taktikleri ile geçiştirildiklerini belirttiler. Bu duruma oldukça tepkili oldukları gözlemlenene partililerin bundan sonra nasıl bir hareket tarzı ile yürüneceği konusunda kafalarının oldukça karışık olduğu görüldü.

“MECLİS ÜYELİĞİ ÜZERİNDEN AĞIRLIĞIMIZI KOYALIM” SÖYLEMİ GERİLİM YARATTI

Çulhaoğlu, Koç ve Demircan’ın konuşmalarında ortak bir yaklaşım şekli olarak öne çıkan söylemlerde şunalar belirtildi, “Haklısınız, bizde Genel Merkeze sözünde durmadığı, aday belirlerken parti üyelerine ve halka sormadığı veya sormuşsa bile istenilen kişiyi aday yapmadığı için kızgınız. Fakat sonuçta alınan bir karar var ve bu saatten sonra artık değişmeyecek. Biz bu noktadan sonra partimize nasıl destek vereceğiz. Bunun yolları var mı? Varsa nasıl olur ? Belediye Meclisi üyeleri belirlenirken, partiden isimlerin seçilmesi, partiye emek vermiş CHP’liliği ile bilinen isimlerin seçilmesi için ortak bir duruş sergilemeli ve güç oluşturmalıyız ve bunu ilçe ve il teşkilatına göstermeliyiz.”

Bu şekilde dile getirilen, Çiçek’in adaylığını içimize sindiremezsek de partiye destek vermek için farklı bir formül oluşturalım türünden yaklaşımlara toplantıdaki diğer bazı üyelerden sert tepki geldi. Bu duruma karşı gelen isimlerden biri olan Güngör, Meclis üyelerinin kimler olacağının çoktan belirlendiğini, kimsenin bu hayallerin peşinden koşmaması gerektiğini belirtti. Bunun için Aziz Kocaoğlu ve İl Teşkilatı için kontenjan bile ayrıldığını iddia eden Güngör, artık bu ve benzeri oyunlara aldanmayacağını söyledi.

“ALİ ENGİN, ÇULHAOĞLU’NU PARTİDEN İHRAÇ ETMEMİ İSTEDİ !”

Toplantının bir yerinde, yaptığı konuşmada oldukça önemli bir detayı dile getiren Mustafa Güngör, “Ben daha ilçe başkanı görevindeyken, İl Başkanı Ali Engin bir gün yaptığı bir ziyarette bana, “Halill Çulhaoğlu’nu partiden ihraç etmemi’ istedi. Ben de ona, ‘Ben yapamam, sıkıysa kendin yap’ dedim.” şeklinde konuşarak, Tire’deki tüm CHP’lileri yakından ilgilendirecek bir iddiada bulundu.

TOPLANTILARIN DEVAMININ GELMESİ KARARINA VARILDI

Kesin çizgilerle belirlenmiş nihai bir sonuca bağlanmayan toplantıda, katılımcıların çoğunluğu bu toplantının bir veya birkaç kez daha yapılması gerektiğini belirtti. Bu arada burada ifade edilen görüş ve eleştirilerin ilçe ve il teşkilatlarına iletilmesi gerektiği de istenenler arasındaydı. Ayrıca bir sonraki toplantıda il teşkilatından isimlerin de hazır bulunması ve kendilerini ciddiye almaları ve bu eleştiri ve isteklerine çözüm bulmaları gerektiği ifade edildi.

Bu yol haritası önerisine alternatif bir öneride İsmet Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, omuragasız siyasetçi olarak nitelediği Çiçek ile bu işin kesinlikle olmayacağını söyleyerek, adayın herşeye rağmen değişebileceğini bunun örneğinin Kınık’ta yaşandığını söyledi. Bozdağ, “Kınık’ta da partililerin istemediği bir kişi aday yapıldı. Ne yaptı Kınıklı partililer, ellerinde imzalı dilekçeleri ile ilçe teşkilatına gitti ve burayı işgal etti. Genel Merkeze, ‘Bizim istediğimiz kişi aday olarak ilan edilmeden burayı terk etmeyeceğiz’ dediler. Bu kararlı ve ortak dik duruş, Genel Merkeze geri adım attırdı.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Önceki, akşam, Otel, Tirem’in, restoranında, bir, araya, gelen, Tayfur, Çiçek’in
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Çiçek muhalifi CHP’lilerin kafası karışık !
Yorumlar
Haber Yazılımı